Dribbling Football – belgijski pomysł na rozgrywki U6-U7

Dribbling Football – belgijski pomysł na rozgrywki U6-U7
30 sierpnia 2018 Jakub Śpiegowski
dribbling football tytulowe

Wiele dróg i filozofii…

Dróg do sukcesu jest wiele. Różne kraje to różne podejścia i filozofie szkolenia. Obecnie podróże nie stanowią żadnego problemu, więc na pewno często widujesz relacje ze stażów w Portugalii, Hiszpanii, Anglii, Holandii, Niemczech czy Chorwacji. Każdy z tych krajów ma inny pomysł, często w niektórych aspektach bardzo różniący się od pozostałych, a mimo to każdy z tych krajów ma wielu, wielu, wielu… piłkarzy na światowym poziomie. Warto więc być otwartym na różne możliwości, a nie upierać się przy jedynym słusznym rozwiązaniu (bo takiego nie ma)!

Dzisiaj chciałbym ponownie “wrócić” do Belgii (zobacz wizyta w Belgii cz. 1 i wizyta w Belgii cz. 2) i przedstawić Dribbling Football, czyli ich pomysł na rozgrywki najmłodszych (U6-U7).

Dribbling Football – belgijski pomysł na rozgrywki

Dribbling Football to odpowiedź na potrzeby i możliwości dzieci. Belgowie słusznie doszli do wniosku, że jeden pomysł na grę nie będzie pasował do każdej grupy wiekowej. Dlatego podobnie jak my mają kilka stopni w ilości zawodników podczas dziecięcych rozgrywek.

Aby dojść do 11×11 wcześniej rozgrywają mecze 8×8, 5×5 i od 2014 roku także 2×2. Tak, Dribbling Football to gra 2×2! Belgowie postanowili dostosować swoje rozgrywki do możliwości rozwojowych dzieci, które w wieku 5-6 lat (U6/U7) są po prostu dużymi egoistami (etap egocentryczny). Pisałem już o tym na PNDD nie raz, ale w skrócie chodzi o to, że najmłodszych interesuje tylko “ja i piłka”, chcą mieć ją zawsze przy nodze i grać samemu.

Postawili na Dribbling Football, grę 2×2, bo chcą koncentrować się na indywidualnym rozwoju każdego dziecka. Trzeba powiedzieć też wprost, że dzieci 5/6-letnie, które dopiero rozpoczynają przygodę z piłką, mają niskie umiejętności.

Zdaniem Belgów (w dużym uproszczeniu) dzieci w tym wieku efektywnie mogą rozwijać tylko dwie umiejętności – prowadzenie/drybling oraz strzały. Nie są jeszcze mentalnie gotowe, by poradzić sobie z podejmowaniem złożonych decyzji, np. kiedy dryblować, a kiedy (i do kogo) lepiej podać. Po prostu złożoność gry przy większej liczebności zawodników jest zbyt duża i niedostosowana do możliwości rozwojowych oraz poznawczych dzieci w wieku 5/6, a nawet 7 lat.

Piłka nożna to gra zespołowa oparta na podaniach. Jednak na początku, gdy na boisko wchodzą najmłodsze dzieci w wieku 5-7 lat powinniśmy skupić się na rozwoju tych umiejętności, które są one w stanie na dany moment opanować. Będzie to oczywiście wspomniane wyżej prowadzenie piłki, drybling, strzały na bramkę.

Dlatego właśnie powstał Dribbling Football. Ten pomysł na grę koncentruje się właśnie na rozwoju wymienionych umiejętności. Małe boisko, mniejsze bramki i nawiązanie do gry ulicznej (gra swobodna, bez ingerencji trenera czy sędziego). Dzieci mają po prostu cieszyć się grą!

Zasady Dribbling Football

Oto zasady gry obowiązujące podczas rozgrywek Dribbling Football dla U6/U7 w Belgii.

Format: 2×2 z wyznaczonymi, ale “lotnymi” bramkarzami.
Bramka: 3 x 1,5 metra.
Strefa bramkarza: 6 metrów od linii końcowej.
Wymiary boiska: 16,5-18 m x 10-12,5 m.
Czas gry: 2 x 3 minuty (+1 minuta przerwy między połowami).
Ilość gier: maksymalnie 6 gier podczas jednego turnieju.
Czas trwania: maksymalnie 60 minut (6 gier i przerwy).
Auty: wprowadzenie piłki nogą (obrońca zachowuje 3 metry odległości).
Rożne: brak, nie rozgrywamy.
Wznowienie gry po golu: od bramki, drużyna przeciwna wraca do swojej strefy bramkarza.

dribbling footballTakie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

I to wszystko! Prostota oraz swobodna gra. Osobiście bardzo mi się ta organizacja gry podoba. Sam podczas treningów skrzatów najczęściej stosuję właśnie grę 2×2 (i 3×3) na 3-4 równoległych boiskach 16 m x 10 m lub 18 m x 12 m. Czas gry jest dość krótki po to, by zachować wysoką intensywność. Krótka przerwa na picie i dzieci wracają do piłki.

Poza tym praktycznie takich samych bramek używamy w żakach (3 m x 1,55 m), też wprowadzamy piłkę z autu nogą i nie rozgrywamy rzutów rożnych (w skrzatach). Dodatkowym ułatwieniem dla atakujących w Dribbling Football jest możliwość swobodnego rozpoczęcia gry od swojej bramki (drużyna przeciwna musi się cofnąć).

Dodatkowe informacje (np. organizację boisk) znajdziecie na poniższym filmie. Język flamandzki, więc raczej mało pomocny, ale sam obraz objaśnia wystarczająco dobrze. Warto też zwrócić uwagę na zachowanie i uśmiechy dzieci.

Jest jeszcze ciekawostka! Wprowadzenie Dribbling Football przez Belgijską Federację Piłki Nożnej wcale nie było takie łatwe. Rodzice mieli nawet pretensje, że działacze tak drastycznie zmieniają ulubioną grę zespołową ich dzieci (wcześniej grali 5×5). Niezbędne było tłumaczenie celu takich rozgrywek – dostosowanie gry do rozwoju, możliwości i wieku dzieci, rozwój indywidualności, wprowadzenie w świat piłki nożnej. Mimo to część rodziców nadal wieszała psy na federacji za taki pomysł (bo przecież piłka nożna to sport zespołowy).

Wystarczyło jednak kilka miesięcy, aby rodzice przekonali się na własnej skórze o słuszności takiego rozwiązania. Dzieci które nie potrafiły zdobyć bramki w całym sezonie (przy grze 5×5) zaczęły strzelać po 3-4 bramki w jednym meczu! Rodzice nie mogli przegapić gigantycznej satysfakcji ich pociech po takim meczu i to ich ostatecznie przekonało.

Nie ma się co dziwić! Dzieci przychodzą na trening i na mecz bo lubią ten sport! Chcą mieć satysfakcję z gry i strzelać jak najwięcej bramek, a w Dribbling Football przy grze 2×2 jest to możliwe dla każdego.

Źródło: https://www.icoachkids.eu/dribbling-football-how-a-children-centred-approach-led-belgian-youth-football-from-11v-1-into-2v2.html

2 komentarze

  1. Paweł Kuśmierczyk 5 lat temu

    Po wizycie na szkoleniach w PNDD od dłuższego czasu stosuję ten system z powodzeniem w 2012 roczniku. Dużo kontaktów, gry 1×1, bramek…polecam każdemu! Po tym artykule na pewno jeszcze dołożę strefy, bramkarzy lotnych i czas gry itp. Mimo to cieszę się że jest taka dyskusja o słuszności tej koncepcji i mam nadzieję że będzie pozytywnie stosowana w każdej Akademii :)))

    • Autor
      Jakub Śpiegowski 5 lat temu

      Niezwykle miło słyszeć, że mieliśmy wkład w rozwój Twojego warsztatu trenerskiego! Zalety, o których piszesz są najlepszą wizytówką “dribbling football”. Ta gra jest zgodna z naszą filozofią trenerską, więc korzystamy często! 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

39 + = 45