Kilka dni temu na nasz fanpage wrzuciłem post zawierający misję PNDD.pl, gdzie pokrótce opisałem co naszym zdaniem jest najważniejsze w pracy trenera piłkarskiego dzieci.
Dostałem od Was kilka pozytywnych wiadomości odnoszących się do przyświecających nam wartości. Bardzo Wam za to dziękuję! Naprawdę miło jest merytorycznie porozmawiać o treningu najmłodszych z ludźmi, którzy wierzą w to co robimy.
Poza tym jest to temat na tyle ważny, że postanowiłem z tego krótkiego postu zrobić większy wpis na blogu. Dzięki temu nie przepadnie on w otchłani Facebooka i mam nadzieję dotrze do większej ilości osób.
Duża prośba!
Jeśli zgadzasz się z tym co za chwilę przeczytasz to mam do Ciebie ogromną prośbę! Udostępnij ten post na Facebooku lub prześlij link znajomym trenerom. Niech dotrze on do jak największej liczby osób pracujących z dziećmi.
Misja PNDD.pl
Wracając do naszego głównego wątku chciałbym zacząć od przypomnienia naszej misji – Edukacja trenerów jest kluczem do sukcesu i najlepszą drogą do optymalnego rozwoju piłkarskiego dzieci. Trening dzieci to podstawa szkolenia piłkarskiego, a trener z nimi pracujący to fundament całej tej układanki.
To jest coś na czym nam najbardziej zależy – na edukacji trenerów. Jednocześnie muszę podkreślić, że to nie trener jest tutaj najważniejszy, ale chodzi nam przede wszystkim o dzieci.
Tak, właśnie o dzieci! Mimo, iż naszą misją jest tworzenie treści pomocnych dla trenerów to wszystko co robimy skupione jest na naszych podopiecznych, na najmłodszych zawodnikach. Wszystko co robimy na treningach robimy dla dzieci. To one są najważniejsze! Dlatego musimy dbać o ich rozwój, o ich emocje, pomagać im stawać się lepszym człowiekiem i zawodnikiem.
Edukacja trenerów
Jednak, aby to było możliwe to trener pracujący z dziećmi musi cały czas się uczyć. Zarówno na własnym doświadczeniu jak i w oparciu o teoretyczne materiały. Edukacja i ciągły rozwój trenera pomogą stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju podopiecznych. Edukacja trenerów jest kluczem do sukcesu! Dlaczego? Ponieważ trener ma ogromny wpływ na podopiecznych. To od niego zależy czy rozkocha dziecko w piłce nożnej czy zniechęci je do sportu…
Trener ma być wzorem do naśladowania, ma w pozytywny sposób wprowadzać dzieci w świat piłki nożnej. Dlatego nasza edukacja nie kończy się na piłkarskich detalach, a sięga znacznie dalej. Trzeba wiedzieć jak pracować z dziećmi, jak efektywnie się z nimi komunikować, jak ich wspierać i zadbać o ich wszechstronny, a nie tylko piłkarski, rozwój.
Dlatego uważamy na PNDD.pl, że edukacja trenerów jest kluczem do sukcesu! Trening dzieci to podstawa szkolenia, tutaj można wiele zdziałać, ale także i zaniedbać. Jeśli każdy z nas podchodziłby do tego poważnie i ciągle dbał o swój rozwój, by potem przekazywać wszystko co najlepsze dzieciom, to moglibyśmy być spokojni o przyszłość naszych zawodników. Budując solidne fundamenty zapewniamy dobry start dzieciom.
Powtórzę to co pojawiło się na samym początku! Trener pracujący z dziećmi to fundament układanki. Zawsze więc szukaj możliwości rozwoju, staraj się ulepszać swoje treningi, szukaj lepszych rozwiązań, optymalizuj cały proces szkolenia. Dbaj o dzieci i stwórz odpowiednie warunki do rozwoju.
Najważniejsze są dzieci!
I teraz to co jest jeszcze ważniejsze, bo sama edukacja jest tylko środkiem do celu, a celem jest rozwój naszych podopiecznych. Naszym zadaniem jest pomóc dzieciom stawać się nie tylko lepszym piłkarzem, ale także (a nawet przede wszystkim) lepszym człowiekiem.
Zawsze musisz pamiętać, że tutaj nie chodzi o Ciebie, nie chodzi o twoje ambicje i cele, nie chodzi o drużyny, które prowadzisz, ani nawet o zdobyte puchary i tytuły. Najważniejsze są dzieci!
Niestety przyglądając się setkom treningów i jeszcze większej ilości meczów najmłodszych piłkarzy mam wrażenie, że wielu trenerów o tym nie pamięta…
Widujemy trenerów wydzierających się na dzieci, doprowadzających ich do łez, denerwujących się na to, że coś im nie wychodzi na treningu i na meczu, wywyższających sukcesy drużynowe nad indywidualności.
Przypomnij sobie ostatni raz, gdy zdenerwowałeś się na jakiegoś zawodnika. Dlaczego się to stało? Bo nie słuchał? Bo coś nie wyszło? Bo chciał się o coś spytać, a Ty stwierdziłeś, że Ci przeszkadza? Bo po błędzie indywidualnym straciliście bramkę?
Tak szczerze – czy przy tych nerwach wziąłeś pod uwagę to co czują dzieci? Jakie emocje nimi targają? Czego tak naprawdę teraz potrzebują? Może wystarczy trochę empatii i spokojnej rozmowy zamiast nerwów? Może potrzebujesz większego dystansu do sytuacji? Przecież to są maluchy, dzieci, które potrzebują pozytywnych wzorców, wsparcia i kogoś kto ich zainspiruje, a nie osoby która będzie stała nad nimi z „kijem” i poganiała krzykiem.
Jako trener musisz się skupić na optymalnym rozwoju swoich podopiecznych. Oznacza to, że umiejętności piłkarskie są jedną ze składowych szkolenia, a Ty nie możesz zapomnieć o wielu innych sferach! Aby wyciągnąć maksimum potencjału z każdego dziecka musisz dbać także o rozwój sprawności ruchowej, psychikę, kulturę osobistą, umiejętności społeczne i wiele innych czynników. To wszystko pomoże w wyszkoleniu piłkarza oraz zapewni odpowiedni rozwój dziecka i przygotowanie go do dorosłego życia.
Pamiętaj, że niewielu naszych podopiecznych dotrze do zawodowej piłki, tak naprawdę zdecydowana większość tego nie osiągnie. Nie oznacza to, że nie mamy próbować i nie dbać o najwyższą jakość szkolenia. Oznacza to, że nie możemy iść po trupach do celu, a naszym zadaniem jest dbanie o każdego zawodnika, który przychodzi do nas na trening.
Jest to szczególnie ważne na początkowym etapie szkolenia. Dziecko może pójść w wielu różnych kierunkach, być może zostanie przy piłce nożnej, a może wybierze inny sport? Może sport to będzie tylko urozmaicenie ich życia i będą to robić rekreacyjne dla własnej przyjemności? Nie sposób tego przewidzieć pracując z 4-, 5-, 6- czy 7/8-latkami.
Postawa trenera
Dlatego też na wielu szkoleniach, prelekcjach i wpisach na blogu podkreślam jak ważna jest postawa trenera i jego podejście do dzieci. To jakimi będziemy trenerami często decyduje o tym czy dziecko wytrwa w treningu do wieku trampkarza, juniora i seniora czy wcześniej zrezygnuje ze sportu, bo nie będzie czerpało z tego przyjemności. To decyduje o tym czy „wyciśniemy” z nich wszystko co najlepsze czy jednak spowolnimy lub nawet zablokujemy ich rozwój gdzieś po drodze.
Nie będę teraz się rozpisywał o postawie trenera, bo to obszerny temat na osobny artykuł, chciałem tylko podkreślić znaczenie tego elementu.
Podsumowanie
Tak naprawdę każdy z poruszonych w tym wpisie wątków można by było rozbudować do kolejnego wpisu. Można powiedzieć, że tylko je tutaj zaakcentowałem.
Chciałem jednak dzisiaj wywołać u Ciebie chwilę refleksji na temat własnej pracy. Czy na pewno dbasz o swój rozwój trenerski? Czy jednocześnie koncentrujesz się w 100% na dobru dziecka? Czy jesteś wzorem do naśladowania dla najmłodszych? Spróbuj spojrzeć na to z odrobiną dystansu i zachowaj ten dystans także na treningu i meczu. To będzie najlepsze dla dzieci, a przecież robimy to wszystko dla nich, prawda? To one są najważniejsze!
„Edukacja trenerów jest kluczem do sukcesu i najlepszą drogą do optymalnego rozwoju piłkarskiego dzieci. Trening dzieci to podstawa szkolenia piłkarskiego, a trener z nimi pracujący to fundament całej tej układanki.”
Jeszcze raz proszę – jeśli zgadzasz się z tym, że edukacja jest kluczem do sukcesu, że najważniejsze w tym wszystkim są dzieci, jeśli blisko Ci do naszego punktu widzenia – to podziel się tym artykułem z innymi trenerami, wyślij im linka na Messengerze lub mailowo, udostępnij post na Facebooku, przekaż go po prostu dalej. Dziękuję!