Dzisiaj gra z kategorii “FUNino”, czyli małe boisko, strefy strzału, 4 bramki i gra 3 x 3. Oczywiście odmian tego rodzaju gier jest dużo, a to tylko jedna z propozycji, ale jest naprawdę świetna. Prowadziłem ją w Orlikach i w Młodzikach, ale sprawdzić się może także w Żakach. Jest to gra 3 x 3 na 2 piłki, gra w której liczy się percepcja, komunikacja między zawodnikami, szybkie podejmowanie decyzji i jeszcze szybsza adaptacja do sytuacji. Do tego oczywiście umiejętności indywidualne i kontrola piłki, bo często dochodzi do sytuacji 1 x 1, 2 x 1 i 1 x 2, a po chwili przechodzimy do gry 3 x 3.
Grupy wiekowe: U9-U13 (Żak starszy – Młodzik starszy).
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Pole gry 20×20 m – 26×26 m (w zależności od grupy wiekowej).
- Strefa strzału 4-5 metrów od linii końcowej.
- 4 małe bramki, po 2 na liniach końcowych.
- Zawodnicy dobrani w trójki, ustawiają się w rzędach po jednej i drugiej stronie boiska.
- Dwie piłki w grze (jedna z jednej strony, druga z drugiej).
Przebieg
- Na sygnał trenera ruszają dwie drużyny i rozpoczynają grę 3 x 3 na dwie piłki (obie drużyny mają piłkę).
- Zadaniem zawodników jest jednocześnie strzelić gola swoją piłką i bronić się przed atakiem przeciwnika (druga piłka).
- Sami ustalają kto atakuje, kto broni, czy idą do sytuacji 1 x 1 czy 2 x 1.
- Sytuacja zmienia się dynamicznie i mogą mieć nawet w jednej akcji obie piłki (po szybkim odbiorze).
- Strzelać na bramkę można dopiero z wyznaczonej strefy strzału.
- Gdy jedna piłka będzie poza grą (zdobyty gol lub opuści pole gry) to przechodzimy do gry 3 x 3.
- Akcja kończy się gdy obie piłki będą już poza grą.
- Akcję można wygrać 2:0 (strzelić gola swoją piłką oraz piłką odebraną od przeciwnika).
- Po zakończonej akcji ruszają następne trójki.
Modyfikacje
- Gra bez strefy strzału.
- Po akcji trener podaje trzecią piłkę (można wygrać nawet 3:0).
- Rywalizacja drużynowa – czerwoni punktują na jedno konto, biali na drugie konto.
Wskazówki i uwagi
- Kluczowa jest ciągła obserwacja boiska i dostosowywanie do zmieniającej się sytuacji (1 x 0, 1 x 1, 2 x 1, 1 x 2, 3 x 2, 2 x 3, 3 x 3).
- Zwróć uwagę na szybkie przejście z jednej akcji do drugiej (gdy jedna piłka opuści pole gry od razu szukamy gry z drugą piłką).
- Zadaniem zawodników jest jak najszybsze zdobycie bramki, ważna jest duża dynamika.
Gra 3 x 3 na 2 piłki
Gry “FUNino” są naprawdę świetne dla Żaków i Orlików, ja wykorzystuję je też często w Młodzikach. Każda taka gra to bardzo prosta organizacja (zawsze to samo boisko z 4 bramkami) i proste zasady, ale wymagające zadanie. To jest jedna z największych zalet – prostota i jednoczesne wyzwanie dla zawodników.
Gra 3 x 3 na 2 piłki to naprawdę spore wyzwanie dla głowy. Percepcja odgrywa tutaj kluczową rolę, do tego komunikacja i szybkie dostosowanie się. Mamy dużo dryblingu, prostej gry w przewadze oraz krótkich podań. Coś na czym trzeba się skupić w grupach dziecięcych i młodzieżowych.
Wielkim plusem jest też to, że nawet przy dużej liczbie zawodników zmieścimy się na jednej organizacji (na jednym boisku) i intensywność nadal będzie wysoka. Idealnie jest tutaj grać w 18 osób (9 z jednej, 9 z drugiej strony), ale przy mądrze prowadzonej szybkiej grze może na jednym boisku zmieścić się nawet 24 zawodników. Tylko na początku kolejka będzie liczyła 4 osoby, ale w czasie gry będzie to kolejka zazwyczaj 2/3-osobowa (zanim zawodnicy po akcji zbiorą piłki i wrócą do swoich rzędów to kolejka praktycznie znika).
Patrząc przez pryzmat Orlików i Młodzików to mamy tutaj naprawdę szybką i kombinacyjną grę, dużo różnych sytuacji (1 x 1, 2 x 1, 3 x 2 itp.), podejmowanie decyzji, kreatywność, komunikację i szybkie reakcje. Pracują zarówno nogi (drybling, podania, strzały) jak i głowa. Pełen pakiet potrzebny na treningu dzieci.
Polecam zajrzeć do e-booka, ORLIK – gry zadaniowe i dynamiczne fragmenty gry (e-book), bo w nim znajdziesz więcej tego typu gier.