Dzisiaj mam grę dla ciut starszych zawodników, co dla mnie oznacza ORLIKÓW. Po prostu nie dla tych naprawdę najmłodszych. Bardzo proste zasady i organizacja, ale wiele ciekawych rzeczy możemy nauczać. Gra 4×4+N+BR, bo o niej mowa, to świetny sposób na naukę wykorzystywania przestrzeni, trzymania odległości i przewagi liczebnej, a jednocześnie pozostajemy w obszarze małych gier i dużej ilości kontaktów, bo tak naprawdę na każdej połowie odbywa się gra 3×2+BR.
Stosuję ją w grupach Orlików, czyli U10+ (9-latkowie i starsi).
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Pole gry 40×20 m (może być mniejsze, w zależności od grupy, dla zaawansowanej U11 było w sam raz).
- Linia środkowa dzieli boisko na dwa osobne pola.
- Ustawienie zawodników jak na ilustracji pomocniczej.
- Mamy 2×2 na jednej połowie, 2×2 na drugiej połowie i neutralnego poruszającego się po całym boisku.
- Jedna piłka w grze. Pozostałe piłki znajdują się obok trenera lub w bramkach, w pobliżu bramkarzy.
Przebieg
- Grę rozpoczyna bramkarz krótkim podaniem do zawodnika na swojej połowie.
- Zadaniem atakujących jest wykorzystać przewagę liczebną, przegrać piłkę na drugą połowę do kolegów, którzy muszą zdobyć bramkę.
- Zawodnik neutralny gra z drużyną, która jest przy piłce i może poruszać się po całym boisku.
- Mamy więc sytuację 3×2 w ataku, a nawet 4×2 jeśli doliczymy bramkarza na “defensywnej” połowie.
- Zadaniem broniących jest odbiór piłki i wtedy następuje zmiana ról, to oni atakują i gra toczy się w drugą stronę.
- Po bramce lub wybiciu piłki za linię końcową grę zawsze wznawia bramkarz krótkim podaniem (nie ma rogów, ani wybić bramkarza na drugą połowę).
- Przy autach to trener może wprowadzić kolejną piłkę lub zawodnicy wprowadzają piłkę nogą.
- Trener zmienia neutralnego, bramkarzy, zawodników “ofensywnych” i “defensywnych” co kilka minut. Każdy gra na kilku pozycjach, ma różne zadania.
Modyfikacje
- Gra bez bramkarzy na mniejsze bramki lub 4 mini bramki.
- Gra 6×6+N+BR jeśli jest większa liczba zawodników.
- Gra na dwóch równoległych boiskach przy 20+ zawodnikach.
Wskazówki i uwagi
- Kluczowy jest tutaj ruch bez piłki i wykorzystywanie wolnej przestrzeni.
- Zwróć uwagę na tworzenie linii podania przez zawodników na drugiej połowie boiska, ciągły ruch, chęć otrzymania piłki.
- Bramkarz przy otwarciu od bramki ma 3 osoby do wyboru, 2 zawodników ze swojej drużyny na “defensywnej” połowie i neutralnego.
- Zadaniem wszystkich zawodników jest jak najszybsze podanie piłki do przodu i zdobycie bramki, kreujemy możliwie dużo sytuacji strzeleckich.
Gra 4 x 4 + N + BR
Jak widzisz gra jest prosta i bardzo łatwa w organizacji, ale pracujemy w niej już nad ważnymi zagadnieniami – otwarcie od bramki krótkim podaniem, tworzenie linii podania, wykorzystywanie przewagi liczebnej i wolnej przestrzeni, komunikacja między zawodnikami, trzymanie odpowiednich odległości w czasie atakowania, pewne zdania dla “szóstki” (środkowego pomocnika – neutralnego w tej grze). Jest tego bardzo dużo.
Do czego wykorzystasz tę grę to już zależy od Ciebie. Ważne, że jest to gra kompleksowa, gdzie mamy wszystkie ważne elementy, a jednocześnie gra jest na tyle mała, że każdy zawodnik ma dużo kontaktów z piłką.
Oczywiście wyżej wspomniałem elementy grupowe, “taktyczne”, ale nadal mamy tutaj także podstawowe elementy, jest drybling, są strzały, podanie i przyjęcie, odbiór piłki. Wszystkiego jest dużo, więc bardzo lubię tę grę!
Warto też przerwać kilka razy grę w odpowiednich momentach i porozmawiać o tym co wyszło super, o tym czego tutaj się uczymy, o tym co sprawi różnicę później w meczu. Niech dzieci się uczą, rozmawiają i coraz lepiej rozumieją grę w piłkę nożną, a nie tylko biegają za futbolówką.
Gra ta pochodzi z mojej najnowszej publikacji ORLIK – gry zadaniowe i dynamiczne fragmenty gry (e-book), które jest jeszcze w trakcie przygotowania, ale premiera już niebawem! Możesz zamówić swój egzemplarz w przedsprzedaży i otrzymać ją w dzień premiery wraz z bonusami. Zajrzyj TUTAJ. Znajdziesz tam dużo świetnych gier i fragmentów gier dla ORLIKÓW, ale dużo z nich wykorzystasz także w Żaku Starszym, a praktycznie wszystkie posłużą Ci także w Młodziku, Trampkarzu, Juniorach czy nawet Seniorach!