Nie od dziś wiadomo, że jestem zwolennikiem prostoty na treningu. Ponadto pracując z najmłodszymi uwielbiam małe gry 2 x 2 – 4 x 4. Dlatego też pod koniec treningu bardzo często stosuję grę swobodą na 3 równoległych boiskach. Zwłaszcza teraz, w okresie zimowym, na hali.
Zazwyczaj wygląda to tak, że w Żakach stosuję proporcję 3 do 1, czyli podczas dwóch tygodni (4 treningi) na 3 treningach są gry w poprzek boiska 2 x 2, 3 x 3, a na jednym treningu jest gra 5 x 5 na całą halę. Zdarzają się proporcję 2 do 2, ale sporadycznie. Natomiast w Skrzatach całkowicie rezygnuję z gry 4 x 4 / 5 x 5 na całą halę na rzecz gier 2 x 2 i 3 x 3 na 3 równoległych boiskach. Kończąc temat wspomnę o Orlikach, obecnie tam stosuję proporcję 2 do 1, czyli przy 3 treningach w tygodniu na 2 z nich jest gra 5 x 5 na całą halę lub 7 x 7 na boisku, a na 1 treningu są gry 2 x 2 – 4 x 4 w poprzek boiska). Tyle tytułem wstępu.
Dzisiaj chciałbym pokazać jedną z prostych alternatyw do swobodnej gry na 3 równoległych boiskach. Chodzi mi konkretnie o grę 4 x 4 na 3 boiskach (z tym, że środkowe boisko jest na początku puste). Dużo takich gier widziałem na treningach pokazowych grup dziecięcych Chelsea Londyn i bardzo je lubię!
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Pole gry 48×24 m (lub 40×20 m na hali).
- Pole podzielone na 3 równoległe boiska 24×16 m (lub 20×13 m na hali).
- Cztery zespoły 4-osobowe.
- Ustawienie zawodników jak na ilustracji pomocniczej.
- Środkowe boisko jest puste (bez zawodników) z piłką na środku.
- Jedna piłka w grze na każdym boisku, pozostałe (rezerwowe) piłki tuż za polem gry (obok trenera).
Przebieg
- Każdy zawodnik ma przypisany numer od 1 do 4, mamy więc 4 drużyny z zawodnikami o nr 1, 2, 3 i 4.
- Rozpoczynamy od dwóch gier 4 x 4 na zewnętrznych boiskach (gra swobodna).
- Podczas gry trener wywołuje jeden numer np. „2”.
- Zawodnicy z tym numerem wbiegają na środkowe boisko, gdzie rozpoczyna się gra 2 x 2 (a na zewnętrznych cały czas trwa gra 3 x 3).
- Zawodnicy na środkowym boisku mają jak najszybciej zakończyć akcję strzałem na bramkę. Trener może (ale nie musi) podać drugą lub nawet trzecią piłkę na środkowe boisko.
- Po zakończeniu gry 2 x 2 zawodnicy wracają na boiska zewnętrzne, ale nie na to z którego przyszli, tylko na drugie.
- Ponownie trwa gra 4 x 4 na zewnętrznych boiskach, a trener po chwili wywołuje inny numer.
- Wynik liczony jest na wszystkich boiskach (czerwoni zawsze atakują na tą samą stronę, a biali na przeciwną).
Modyfikacje
- Gra 3 x 3 / 4 x 4 / 5 x 5 na zewnętrznych boiskach (w zależności od liczby zawodników).
- Inne ustawienie bramek (na jednym boisku 4 małe bramki, na drugim 2 duże itp.).
Wskazówki i uwagi
- Gra na zewnętrznych boiskach toczy się bez przerwy (4 x 4 lub 3 x 3).
- Trener czuwa przede wszystkim nad środkowym boiskiem.
Gra 4 x 4 na 3 bramki
Tak jak wspomniałem na początku – dużo takich gier stosuje się w Chelsea Londyn. Oni nazywają to bodajże “chaos games”. Zasady tych gier są proste – zazwyczaj mamy 2 lub 3 równoległe boiska i stosujemy różne rotacje, zasady dodatkowe, gry na skos, różne bramki, przebieganie zawodników itp.
Co nam to daje? Bardzo proste zasady i organizację, trochę bałaganu na początku, ale długofalowo te gry mają bardzo dobrze rozwijać percepcję i decyzyjność młodych zawodników. Przy takich grach trzeba być cały czas skoncentrowanym i czujnym. Trzeba działać bardzo szybko, szukać przestrzeni, podejmować dobre decyzje. Niby proste i chaotyczne gry, ale bardzo dobrze wpływają na rozwój zawodników.
Tak jest właśnie z grą 4 x 4 na 3 boiskach. Proste. Łatwe do zorganizowania. Można zrobić praktycznie w każdej grupie od Żaka (U8+) w górę. Mimo to gra jest wymagająca i poza nogami mocno pracują też głowy młodych zawodników.
Przy tej grze dodatkowym atutem jest ciągła rotacja zawodników. Każdy gra z każdym, co chwila na innym boisku. Intensywność też jest bardzo wysoka. Przebieganie między boiskami i gra 2 x 2 na środkowym boisku robią swoje. Polecam spróbować i zobaczyć, że w prostocie naprawdę jest siła!
Podobają Ci się takie pomysły? Więcej tego typu gier znajdziesz w moim e-booku “33 małe gry dla Żaków i Orlików”.