
Prowadzenie z wymianą stożków to coś na pograniczu ćwiczenia i zabawy. Sprawdza się u najmłodszych, jak i u tych starszych. Idealne zadanie na rozgrzewkę i pobudzenie nie tylko ciała, ale także głowy.
Ćwiczenie to łączy ze sobą wiele elementów, mamy wszechstronny rozwój, kształtowanie koordynacji, orientacje przestrzenną, prowadzenie piłki, rywalizację i dobrą zabawę. Takie holistyczne środki są bardzo potrzebne w treningu dzieci. Musimy przecież dbać o ich wszechstronny rozwój, a nie wąską specjalizację.
Prowadzenie z wymianą stożków możesz wykorzystać w Żakach i Orlikach (U7+), ale na pewno przyda Ci się także w starszych grupach.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Każde dziecko ma piłkę przy nodze i stożek (w jednym z czterech kolorów) w ręku.
- Wszyscy stoją w rozsypce na wyznaczonym kwadratowym polu.
- Trener oznacza każdy bok pola innym kolorem stożków (jak na ilustracji).
Przebieg
- Dzieci prowadzą piłki w dowolny sposób i wymieniają się stożkami.
- Nie mogą wymieniać się stożkami w tych samych kolorach, przy każdej wymianie zawodnik zmienia kolor.
- Na sygnał trenera wszyscy prowadzą piłki na linię o kolorze stożka, który trzymają aktualnie w dłoni.
- Punkt otrzymują zawodnicy, którzy wykonali zadanie najszybciej (np. dzieci z niebieskimi stożkami byli pierwsi na linii i to oni otrzymują punkt).
- Po wykonaniu zadania dzieci dalej prowadzą piłki i czekają na kolejny sygnał trenera.
Modyfikacje
- Zabawa bez piłek. Dzieci biegają w dowolnych kierunkach, wymieniają się stożkami, a na linii wykonują wskazane zadanie ruchowe (pajacyki, przysiady, leżenie przodem itp.).
- Trener ustawia po jednym pachołku w każdym narożniku, zawodnicy po wymianie stożka muszą przeprowadzić piłkę dookoła jednego z nich i dopiero mogą wymienić się stożkiem z inną osobą.
- Trener oznacza każdy narożnik pola innym kolorem (jeden stożek / kwadrat ze stożków zamiast linii).
Wskazówki i uwagi
- Zwróć uwagę na to, aby zawodnicy nie wymieniali się stożkami w miejscu. Czasami stają i wymieniają się co chwila z inną osobą. Po każdej wymianie musi być prowadzenie piłki i szukanie innego koloru.
- Jeśli trzeba zastosuj modyfikację nr 2 z listy powyżej, ustaw pachołki w narożnikach i nikt nie będzie wymieniał się w miejscu.
Prowadzenie z wymianą stożków
Jak widzisz jest to bardzo proste zadanie. Prowadzenie z wymianą stożków to świetna rozgrzewka dla młodszych zawodników. To zadanie jest bardzo wszechstronne i łączy wiele elementów, o których wspomniałem we wstępie. Są elementy piłkarskie (prowadzenie, zmiany kierunków z piłką, kontrola piłki) i ogólnorozwojowe (koordynacja, orientacja przestrzenna, szybkość).
Do tego nie koncentrujemy się tylko na nogach, ale na całym ciele oraz głowie. Zawodnicy muszą cały czas myśleć i zachować odpowiednią koncentrację, aby szybko i w odpowiedni sposób zareagować na sygnał trenera. Proste, ale wcale nie takie łatwe.
Nie ma tutaj nudy. To nie są dwa rzędy i ćwiczenia ogólnorozwojowe albo prowadzenie po slalomie między pachołkami. Dużo się dzieje, środowisko jest zmienne, trzeba dostosować swoje działania. Mamy też rywalizację i punkty, więc zaangażowanie jest wysokie.
Tego typu zadania na rozgrzewkę znajdziesz w moim Zbiorze konspektów dla piłkarskich orlików (U10). To grupa, w której trzeba szukać wielu prostych, ale kreatywnych rozwiązań. Zresztą tak samo jak w najmłodszych – dużo zabawy, kreatywności i wszechstronnego rozwoju.