Siła autorytetu

Siła autorytetu
28 lipca 2015 PNDD

CO TO JEST AUTORYTET?

Autorytet – pojęcie mające kilka odmiennych, choć nakładających się często znaczeń:

  1. Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach.
  2. Osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności, w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia.
  3. W kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze, z wysoką inteligencją emocjonalną lub charyzmą.

20150715_101747PO CO TEN AUTORYTET?

Mówi się, że dzieci chłoną jak „gąbka”. Odbierają otoczenie swoim wzrokiem, słuchem, dotykiem oraz  doświadczając sytuacji w środowisku. Bez wątpienia okres dziecięcy jest najważniejszym okresem rozwojowym. Jednak bez autorytetu nie uda się osiągnąć życiowego sukcesu.

KTO JEST AUTORYTETEM DLA DZIECKA?

Nauczyciel w szkole, rodzic, trener. Te trzy jednostki mają największy wpływ w początkowym okresie rozwoju dziecka. Dlaczego? Już tłumaczę.

RODZIC

Osoba, która jest najbliższa dziecku. Jest największym autorytetem, która kształtuje  jego osobowość. To jej postawa pomaga dziecku zrozumieć środowisko w którym się znajduje. Tłumaczy i prowadzi  „za rękę”. Ich rola jest nieoceniona.

NAUCZYCIEL

W klasach 1-3, każda klasa posiada swojego wychowawcę. Jest on swojego rodzaju opiekunem, który wychowuje i stymuluje rozwój dziecka. Jego prawidłowa postawa, charakter oraz osobowość daje dziecku poczucie przynależności do grupy oraz wartości jaką posiada każde dziecko.

TRENER

Kolejne ważne ogniwo. Osoba pracująca w tym zawodzie, posiada przypiętą łatkę AUTORYTETU, z której  musi  się jak najlepiej wywiązać. Jak? Poprzez swoją postawę, która jest widoczna dla dzieci.
Trzeba również dodać, że dzieci „papugują” zachowanie trenera. Zdarzyło mi się w mojej początkowej karierze powiedzieć słowo „kurde”.  Spowodowało to, że za chwilę kilka z dzieci zaczęło powtarzać, moje wypowiedziane słowo.  Dlatego też, nieodzownym elementem trenera jest bycie AUTORYTETEM dla małych dzieci, służąc im swoją pomocą, zaufaniem i wsparciem.

20150713_212247

KORZYŚCI Z POSIADANIA AUTORYTETU

Zdecydowanie lepiej pracuje się z takim dzieckiem. Posiada on podstawy dobrego wychowania i wartości takie jak szacunek do innych, dobro, przyjaźń, współpraca. Autorytet nadaje pewien kierunek działania dla młodej osoby. Dla wielu młodych sportowców jest to inny znany z telewizji sportowiec. Osobiście moim autorytetem był Alessandro Del Piero. Jego sportowy autorytet mobilizował mnie do pracy nad sobą, aby stać się takim jak on. Bez autorytetu, bez znaczenia co lub  kto nim jest, nie będziemy na tyle pewni siebie i odważni, aby iść wyznaczoną przez siebie ścieżką.

Źródło: definicja autorytetu – wikipedia.pl

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 68 = 73