TOZPN i PNDD – czyli warsztaty w Niecieczy

TOZPN i PNDD – czyli warsztaty w Niecieczy
28 czerwca 2017 Jakub Śpiegowski

TOZPN I PNDD – WARSZTATY W NIECIECZY

Ostatni weekend spędziliśmy w Tarnowie i Niecieczy. Na zaproszenie Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej poprowadziliśmy warsztaty dla trenerów piłki nożnej dzieci. Udział w szkoleniu wzięło 59 trenerów, sala konferencyjna była wypchana po brzegi, co nas niezmiernie cieszy! Wyprawa do Tarnowa nie była łatwa, mieszkam w woj. zachodnio-pomorskim. Pokonaliśmy więc 700 kilometrów, a cała trasa zajęła nam blisko 12 godzin. W jedną stronę! To się nazywa wyzwanie logistyczne… jednak zdecydowanie było warto!

Na wstępie muszę podziękować Bartoszowi Nakończemu, który był pomysłodawcą tych warsztatów i zaprosił nas do Tarnowa z ramienia TOZPN (przy okazji warto śledzić Uczy Nas Pilka). Jest nam niezwykle milo, że ten ZPN jako pierwszy zgłosił się do nas z zapytaniem i niejako przełamał lody w tym temacie! Chcemy podziękować Bruk-Bet Termalica Nieciecza za gigantyczną pomoc organizacyjną! Dziękujemy też MZPN za objęcie warsztatów patronatem oraz Asystentowi Trenera za nagrody dla uczestników i dostęp do UniCoach. Także sklep Vitasport Tarnów ufundował nagrody, które rozlosowaliśmy wśród uczestników.

Tak naprawdę warsztaty te były miksem naszych dwóch szkoleń – Warsztaty 1 Wprowadzenie i Warsztaty 2 Podejście Praktyczne. Wspólnie z TOZPN wybraliśmy tematy, które zostały poruszone na szkoleniu. Mam nadzieję, ze pozostałe (również bardzo ważne), na które nie starczyło nam teraz czasu, będziemy mieli jeszcze okazję przedstawić tarnowskiej publiczności!

Co się działo w Niecieczy? 

Ciężko pisze się relacje z własnych warsztatów. Naprawdę jest to niełatwe zadanie! Ocenią nas trenerzy biorący udział, ale po pierwszych opiniach wiemy, ze było dobrze! Co konkretnie się działo? Sporo.

Przede wszystkim mogliśmy przeprowadzić je na obiektach Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Część teoretyczna odbywała się na sali konferencyjnej stadionu, a praktyczna na obiektach treningowych klubu. Trzeba nadmienić, że jest to naprawdę niesamowite miejsce i ma swój klimat, mimo położenia na “odludziu”. Zaraz obok stadionu stoją 3 pełnowymiarowe boiska treningowe. Dwa z naturalną trawą i jedno ze sztuczną. Przy każdym stoją niewielkie trybuny, a tuż obok znajdują się piękne szatnie.  Dookoła cisza i spokój. Można tam pracować!

Przechodząc już do samych warsztatów – poza standardowymi wykładami i pracą w grupach – poprowadziliśmy trening pokazowy z drużyną U9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Chłopcy spisali się na medal i pokazali wszystkim jak powinno się trenować. Na zakończenie każdy zawodnik otrzymał od TOZPN kubek z ich ulubionym piłkarzem (oczywiście RL9). Później to trenerzy uczestniczyli aktywnie w części praktycznej, w której pokazaliśmy środki treningowe z zakresu filarów kreatywności. Kilkoro trenerów i trenerek podzieliło się także swoimi pomysłami na atrakcyjne zabawy dla dzieci.

Mieliśmy też małą przerwę na oglądanie meczu sparingowego Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Raków Częstochowa. Mogliśmy wtedy swobodnie porozmawiać z uczestnikami szkolenia i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania.

Chciałbym, aby ten wpis dał Ci także wartość merytoryczną dlatego chciałbym krótko opisać niektóre tematy, o których dyskutowaliśmy dłuższą chwilę podczas szkolenia.

Zebranie z rodzicami

To był gorący temat, trenerzy mieli sporo pytań! Naszym zdaniem zebranie z rodzicami to obowiązkowy punkt sezonu w każdym zespole dziecięcym. Trener jednym spotkaniem może zdecydowanie ułatwić sobie pracę!

Co powinno znaleźć się na zebraniu z rodzicami?

  • Trener musi się przedstawić jako profesjonalista znający się na swoim fachu.
  • Sprawy organizacyjne.
  • Zasady panujące w drużynie (regulamin).
  • Przedstawienie wizji i celów drużyny.
  • Krótki wykład uświadamiający rodziców co, jak i dlaczego robimy na treningach.
  • Kibicowanie – dobre praktyki i informacje jak wspierać dzieci podczas rozgrywek.

Pamiętaj! Poza regularnymi rozmowami zebranie z rodzicami jest najprostszym środkiem do ułożenia dobrej współpracy na linii trener-rodzice. O tą relację musimy nieustanie dbać, ponieważ rodzice mają największy wpływ na naszych podopiecznych, a my chcemy wykorzystać wszystkie sposoby na harmonijny rozwój małych piłkarzy.

Temat ten rozwinę we wpisie, który ukaże się podczas wakacji. Dzięki temu każdy trener będzie mógł przygotować dobre zebranie na nowy sezon!

Podstawy szkolenia dzieci

Ostatnimi czasy piłka nożna idzie bardzo szybko do przodu. Sama gra, jak i proces szkoleniowy, dynamicznie się rozwijają. Czasami mamy wrażenie, ze świat lekko zwariował i piłka nożna dzieci staje się strasznie skomplikowana. Czy to dobry kierunek? Niekoniecznie. Przynajmniej do czasu opanowania niezbędnych podstaw!

Co powinno być podstawą naszego szkolenia?

  • Motoryka.
  • Technika (umiejetności indywidualne).
  • Inteligencja.

Kiedyś dzieci motorykę ćwiczyły biegając po podwórku od rana do wieczora, teraz już takiej możliwości nie mają (lub jest mocno ograniczona). Dlatego podczas treningu z najmłodszymi warto zadbać o rozwój fundamentalnych umiejętności ruchowych oraz przekazanie prawidłowych wzorców ruchowych. Właśnie od tego trzeba zacząć! Dlatego wszechstronne zabawy ruchowe powinny być elementem każdych zajęć.

Poza tym dbajmy o rozwój techniki z naciskiem na umiejętności indywidualne. Jeśli dziecko będzie miało braki w tym obszarze to nie poradzi sobie na późniejszym etapie szkolenia. Kładćmy nacisk na priorytety w szkoleniu dzieci – prowadzenie piłki, drybling, grę 1 x 1 i strzały! Przy każdej z tych czynności dziecko ma cały czas piłkę przy nodze, są to więc idealne elementy dla najmłodszych dzieci.

Inteligencja – jak ją rozwijać wśród najmłodszych? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i jestem przekonany, że każdy z trenerów w jakimś stopniu nad tym pracuje. Pierwszymi krokami do rozwoju inteligencji boiskowej dla dzieci będą zabawy rozwijające obserwację i zbieranie informacji, orientację przestrzenną oraz reakcję na bodziec (czas reakcji). Chyba każdy z nas prowadzi zabawy rozwijające te elementy, np. “cyferki” i “kolorowe narożniki”.

Podsumowanie

Współpraca z TOZPN i szkolenie przeprowadzone na obiektach klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza to dla nas naprawdę wartościowe doświadczenie. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego wydarzenia i mamy nadzieję, że podobało się wszystkim trenerom w nim uczestniczącym.

Cieszymy się, że wypływamy na nowe wody (współpraca z OZPN) i mamy nadzieje na kolejne takie współprace! Dzięki temu możemy docierać do większej ilości trenerów i wspólnymi siłami dbać o poprawę poziomu szkolenia dzieci w Polsce.

Kolejne nasze warsztaty odbędą się już w październiku 2017 – informacji szukajcie zaraz po wakacjach TUTAJ.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1 + 5 =