
Pisząc ten artykuł pragnę zwrócić uwagę na najważniejsze założenia szkoleniowe w pracy z dziećmi. Pomysł powstał po kolejnej, niezwykle inspirującej rozmowie z wybitnym trenerem (notabene lekkiej atletyki) oraz po refleksji z ostatniej konferencji trenerskiej, w której miałem okazję uczestniczyć. Są to wnioski i przemyślenia poparte moim kilkuletnim już doświadczeniem z pracy z dziećmi. Trzymając się poniższych wytycznych zdecydowanie poprawisz jakość treningów, powodując tym samym szybszy wzrost umiejętności Twoich podopiecznym.
STOSUJ ZABAWY
Kto kiedykolwiek miał styczność z dziećmi wie, że mają one ogromną potrzebę ruchu. Stosuj zatem różnorodne zabawy, dzięki czemu zaciekawisz swoich podopiecznych i sprawisz, że poszczególne elementy piłkarskiego rzemiosła przyswoją zdecydowanie szybciej.
STAWIAJ WYZWANIA
Ćwiczenia i zabawy muszą z jednej strony sprawić dzieciom trudność, z drugiej natomiast być wykonalne. Zbyt skomplikowane zadanie zniechęci maluchy do jego wykonania a za proste ich nie rozwinie. Ćwiczenia muszą być przemyślane! Obserwując zajęcia różnych trenerów widzę, że w tym temacie jest wiele do poprawy. Przykładaj się do tego co robisz, ponieważ możliwe, że jesteś jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą osobą w ich piłkarskim świecie.
ZADAWAJ PYTANIA
Jeżeli myślisz, że mówieniem małym piłkarzom co mają robić nauczysz ich odpowiednich zachowań to niestety jesteś w dużym błędzie. Dzieci uczą się nie słuchaniem tego, co mówi trener, tylko przez doświadczanie i zrozumienie po co mają coś zrobić. Mówienie sześciolatkowi gdzie ma stać, jak ma podać czy strzelić kompletnie mija się z celem. Najlepiej dać dzieciom po prostu grać, niech się uczą, niech doświadczają, niech popełniają błędy i SAMI wyciągają z tego wnioski. Twoim zadaniem jest umiejętnie nakierować dziecko na właściwe rozwiązanie poprze pytania i sugestie.
MAKSYMALIZUJ KONTAKTY Z PIŁKĄ
Im więcej styczności z piłką, tym lepiej. Kilka prostych przykładów: zbieranie sprzętu po treningu, zbiórki na uwagi trenera, przejście z ćwiczenia do ćwiczenia czy też inne podobne czynności mogą odbywać się w kontakcie futbolówki ze stopą małych piłkarzy!
NAUCZAJ ODPOWIEDNICH NAWYKÓW
Trzymanie głowy w górze, chronienie piłki, bycie w ciągłym ruchu, prowadzenie piłki a nie bieganie za nią – to tylko niektóre ze wskazówek, uwag, sugestii jakie możesz stosować podczas treningów. Używaj maksymalnie 2-3 uwag do danego ćwiczenia, ponieważ zbyt duża ich ilość spowoduje zamęt w głowie twoich młodych podopiecznych. Najlepiej rób to oczywiście poprzez pytania.
Taktykę, otwarcie gry, transfer pozytywny czy negatywny zostaw głęboko w trenerskim kajecie i skup się na piłkarskości dzieci, na ich indywidualnych umiejętnościach. Kiedy jak nie w najmłodszym wieku mają nauczyć się oni panować nad piłką, dryblować, podejmować samodzielnie decyzje i nabierać pewności siebie? Wykorzystaj to, że bycie drugim Lewandowskim jest obecnie największym marzeniem większości twoich podopiecznych.