Dzisiaj chciałbym podzielić się bardzo prostą, ale niezwykle przydatną modyfikacją popularnej zabawy “murarz”.
Zabawa Murarz na 2 linie to trochę większe wyzwanie, więcej obserwacji otoczenia i przeciwnika oraz kilka decyzji do podjęcia podczas każdej rundy. Można przeprowadzić zabawę bez piłek lub z piłkami. Zasady praktycznie się nie zmieniają (w stosunku do podstawowej wersji murarza), ale o tym piszę już poniżej.
Można wprowadzać śmiało nawet u najmłodszych U5/U6 (bez piłek) i w U7+ (z piłkami).
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Każde dziecko ma piłkę.
- Wszyscy ustawieni są na linii końcowej wyznaczonego pola.
- Dwóch trenerów (murarze) ustawiają się na wyznaczonych liniach (jak na ilustracji).
Przebieg
- Zadaniem dzieci jest przeprowadzenie piłek na drugi koniec pola, tak, by trenerzy ich im nie zabrali.
- Trenerzy mogą poruszać się tylko po wyznaczonych liniach (1 trener na 1 linii).
- Wszystkie dzieci ruszają jednocześnie na sygnał trenera.
- Gdy zawodnik straci piłkę, musi ją odłożyć w wyznaczone miejsce, staje się kolejnym murarzem i pomaga trenerowi (idzie na linię do trenera, który zabrał mu piłkę).
- Zabronione jest przekopywanie piłki i przebieganie na drugą stronę pola. Trzeba prowadzić piłkę blisko nogi i minąć trenerów.
- Zabawę kończymy, gdy w grze pozostanie tylko jedna lub dwie osoby z piłkami. To one są zwycięzcami.
Modyfikacje
- Zabawa bez piłek. Dzieci przebiegają na drugą stronę.
- Wersja 1: gdy zawodnik straci piłkę to dołącza do trenera na linii, jest kilku murarzy (jak w opisie powyżej).
- Wersja 2: gdy zawodnik straci piłkę to staje się murarzem, a wcześniejszy murarz prowadzi piłkę na końcową linię (zamieniają się rolami, zawsze jest 1 murarz na 1 linii).
Wskazówki i uwagi
- Trenerzy w pierwszych kilku rundach pozwalają przebiec wszystkim zawodnikom; tylko udają, że próbują ich złapać. Dopiero później rozpoczynają zabieranie piłek.
- Zabawę powtarzamy przynajmniej 2-3 razy, w zależności od liczby zawodników.
- Na liniach środkowych mogą stać trenerzy lub zawodnicy.
Zabawa Murarz na 2 linie
Jak widzisz zasady są praktycznie identyczne jak w podstawowej wersji murarza, dochodzi tylko druga linia z dodatkowym murarzem. Jeśli masz sporo miejsca to możesz zrobić nawet 3 linie i 3 murarzy. Jeszcze więcej bodźców, obserwacji i gry 1 x 1. Jest to modyfikacja murarza, którą dzieci uwielbiają!
Mamy tutaj oczywiście dużo dryblingu, 2-3 szybkie pojedynki 1 x 1 w każdej rundzie. Broniący ma trochę utrudnione zadanie (porusza się po linii, tylko na boki), więc zabawa sprawdza się nawet u najmłodszych. Mocną stroną tej zabawy jest fakt, że cały czas trzeba obserwować przeciwników i podejmować szybkie decyzje.
Możesz też dorzucić tutaj strzały! Za liniami końcowymi postaw bramki, wtedy zawodnicy po dwóch pojedynkach z broniącymi mogą oddać strzał. Prawda, że dobra propozycja? Dużo frajdy i wszechstronny środek treningowy. A niby zwykły murarz…
A jak Ty urozmaicasz wszystkim znanego murarza? Masz swoje ulubione wersje? Z piłkami lub bez? Podziel się pomysłami w komentarzach pod wpisem.
Zobacz też „Zbiór konspektów dla piłkarskich skrzatów (U7)”, znajdziesz tam wiele zabaw i gier dla najmłodszych! Są to precyzyjnie przygotowane konspekty z naciskiem na prowadzenie, drybling i strzały.
1 komentarz
-
Wersji na dwie linie nie znałem. Z dzieciństwa pamiętam tylko z jedną. I taką też przerobiłem na planszówkę.
http://www.debinski.edu.pl/murarz-darmowa-gra-planszowa/