Dzisiaj chciałbym przedstawić kolejny pomysł na doskonalenie gry 1 x 1 – zabawa Obrona wieży. Zabawa ta jest organizacyjnie podobna do zabawy Burzenie wieży, jednak koncentrujemy się na zupełnie innych elementach. Poprzednia zabawa to przede wszystkim uderzenia i orientacja przestrzenna, a dzisiejsza to nacisk na drybling i grę 1 x 1. Mam nadzieję, że ci się spodoba!
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Ustaw 4-6 dużych pachołków na polu zabawy.
- 4-6 zawodników jest bez piłek i każdy z nich staje przy jednym pachołku (plecami do niego).
- Pozostałe dzieci mają piłki, najlepiej aby było ich tyle samo co broniących lub o 1-2 więcej.
Przebieg
- Zadaniem zawodników z piłkami jest przewrócić jak najwięcej pachołków, uderzając je piłkami.
- Można strzelać tylko po ziemi, wcześniej mijając obrońcę stojącego przy pachołku.
- Wszyscy liczą na głos zdobyte punkty.
- Po każdym uderzeniu zawodnik biegnie po swoją piłkę i kontynuuje zabawę.
- Zawodnicy bez piłek bronią swoich pachołków, poruszają się cały czas w ich pobliżu.
- Jeśli atakujący przewróci pachołek to obrońca jak najszybciej ustawia go ponownie.
- Co kilkadziesiąt sekund trener zmienia zawodników bez piłek, jednocześnie pytając pozostałe dzieci,
ile pachołków udało im się zbić.
Wskazówki
- Warto podpowiedzieć dzieciom, by nie strzelały w pachołki z daleka. Ich zadaniem jest pokonanie
broniącego w grze 1 x 1 i trafienie z bliska. - Trener też ma piłkę. Jeśli widzi, że któryś z obrońców stoi bezczynnie, może wziąć udział w zabawie
i próbować zbić jego pachołek
Zabawa Obrona wieży
Tak jak pisałem we wstępie kładziemy tutaj nacisk na drybling i grę 1 x 1. Dzieci muszą najpierw minąć obrońcę i dopiero zbijają piłką pachołek. Oczywiście jednocześnie uczymy się gry w obronie (odbioru piłki), jest też tutaj prowadzenie piłki, orientacja przestrzenna, rywalizacja i duża intensywność.
Zabawa Obrona wieży to inny sposób na doskonalenie gry jeden na jeden. Poradzą sobie z nią nawet najmłodsi piłkarze. Może nie początkujący w pierwszych miesiącach treningu, ale każdy 6-latek, który już ma za sobą dobre wprowadzenie w postaci kilku miesięcy zajęć da radę!
Osobiście kładę bardzo duży nacisk na drybling i grę 1 x 1. Jasne, wcześniej trzeba zrobić odpowiednie wprowadzenie, skupić się na oswojeniu z piłką i prowadzeniu piłki, ale jak tylko widzę, że dzieci poruszają się z piłką w miarę swobodnie to wplatam w trening gry 1 x 1. Raz jest to typowa gra (np. 1 x 1 z obiegnięciem bramek), a raz zabawa taka jak ta, czy wybijanka 1 x 1.
Daj znać jak wyszło na Twoim treningu lub podziel się z nami modyfikacjami, które zastosowałeś – czekamy w komentarzach pod wpisem.
Tą zabawę i wiele innych środków treningowych oraz wprowadzenie teoretyczne znajdziesz w naszym najnowszym e-booku “Drybling – podstawy teoretyczne i środki treningowe”.