Zabawa “Statek piracki”

Zabawa “Statek piracki”
28 września 2016 Jakub Śpiegowski

Zabawa STATEK PIRACKI –  część naszych czytelników mogła już zapoznać się z tą zabawą. Jeśli jesteś zapisany na newsletter PNDD to mogłeś znaleźć ją w naszym mini e-booku “5 zabaw dla piłkarskich przedszkolaków”. Jeśli jeszcze nie zapisałeś się na nasz newsletter to możesz zrobić to TUTAJ. Dzięki temu otrzymasz od nas powyższy mini e-book, e-book “40 zabaw piłkarskich” oraz zbiór “20 berków na rozpoczęcie treningu piłkarskiego”!

Tą i 94 inne zabawy znajdziesz również w e-booku Zabawy piłkarskie dla najmłodszych!

A teraz przejdźmy do sedna – zabawa statek piracki to propozycja dla wielu grup wiekowych, zaczynając od 4-latków (U5) i kończąc na 9-latkach (U10). Jest to opowieść ruchowa, w której rozwijać możemy wiele elementów, przede wszystkim prowadzenie i kontrolę piłki, a przy okazji świetnie się bawić.

zabawa statek pirackiTakie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Organizacja

Przygotuj miejsce zabawy, z talerzyków ułóż pole w kształcie statku. Każde dziecko ma jedną piłkę.  Pole zależy od ilości ćwiczących, ale musi być dość duże, by dzieci mogły swobodnie prowadzić piłkę.

Przebieg

Dzieci dowolnie prowadzą piłkę po statku, cały czas blisko nogi, tak by nie wpaść do “wody”. Gdy trener poda komendę wykonują określone zadanie. Zabawę dzielę na 3-4 rundy, zaczynam tylko od 2 komend i dodaje kolejne dwie w każdej rundzie! Po prostu po kilku powtórzeniach przerywam na chwilę zabawę i dodaje nowe polecenia. Dzięki temu nawet najmłodsze dzieci są w stanie je zapamiętać i wykonać poprawnie zadanie. Oto komendy które wprowadzam:

  • “Idzie kapitan” – dzieci zatrzymują piłkę podeszwą i salutując głośno wołają “ahoj kapitanie”.
  • “Na żagle” – dzieci zatrzymują piłkę i na zmianę dotykają ją lewą i prawą podeszwą oraz ruszają rękoma tak, jakby wchodzili po drabinie.
  • “Załoga na dziób” – wszyscy prowadzą piłkę na dziób statku i tam się zatrzymują.
  • “Myjemy pokład” – dzieci wykonują nogami ósemkę nad piłką, tak zwany “step over”.
  • “Człowiek za burtą” – wszyscy prowadzą piłkę na brzeg pola zabawy (statku) i wypatrują człowieka, który wpadł do wody (możesz wykorzystać moment, w którym komuś wypadnie piłka!).
  • “Ostrzał/Padnij” – dzieci zatrzymują jak najszybciej piłkę i kładą się na ziemi.
  • “Wystrzelić z armat” – wszyscy prowadzą piłkę na brzeg pola zabawy (statku) i uderzają piłkę mocno na zewnątrz.
  • “Żona kapitana” – dzieci zatrzymują piłkę, delikatnie zasłaniają usta dłonią i mówią “u lala”.

Wskazówki/uwagi

Zabawa statek piracki jest uniwersalna. Możesz ją dowolnie modyfikować za pomocą komend. Po prostu wprowadzasz odpowiednią komendę i zadanie do niej przypisane. Tylko Twoja kreatywność Cię ogranicza. Sam widzisz ile jest opcji i dzięki nim poza prowadzeniem piłki możesz kształtować sprawność ogólną, doskonalić prowadzenie piłki, orientację przestrzenną, konkretną umiejętność czy zwód. Ja zawsze dodaję też śmieszne komendy, jak “idzie kapitan”. Wszystko po to żeby dzieci miały dużo zabawy i radości.

Zabawa wyszła nawet u najmłodszych 4-latków, swobodne prowadzenie, zabawa i najprostsze komendy. Wyszła także w grupie zaawansowanej 8/9-latków. Wtedy już jako trener musisz więcej wymagać, dokładne prowadzenie, może określonym sposobem, z częstą zmianą kierunków i uniesioną głową. Poza tym dodajemy trudniejsze komendy.

Zachęcam do wypróbowania i dzielenia się swoimi propozycjami na komendy i zadania z nimi związane! Piszcie w komentarzach lub na jakub@pilkanoznadladzieci.pl

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 + 1 =