Zabawa Trójkąty to naprawdę uniwersalny środek treningowy. Dzisiaj chciałbym przedstawić Ci wersję tej zabawy, w której skupiamy się na prowadzeniu piłki ze zmianą kierunków. To jest najważniejsze zadanie w tej zabawie, ale poprawiamy tutaj także orientację przestrzenną, obserwację boiska i ruch w wolną przestrzeń.
Z trójkątami poradzą sobie spokojnie nawet najmłodsze grupy 5-6-letnich skrzatów (U6 i U7), trzeba co prawda zwracać wtedy większą uwagę na zmiany kierunków, ale o tym za chwilę w opisie zabawy.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Każde dziecko ma piłkę.
- Trener ustawia kilka trójkątów ze stożków na całym polu zabawy. Wszystkie boki trójkątów powinny mieć około 2 metrów długości.
Przebieg
- Dzieci prowadzą piłki w dowolny sposób.
- Ich zadaniem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Aby to zrobić, muszą przeprowadzić piłkę przez trójkąt ze stożków.
- Zawodnicy muszą wejść do trójkąta jednym bokiem, a następnie zmienić kierunek prowadzenia piłki i wyjść innym bokiem. Nie można przejść przez trójkąt po prostej.
- Dzieci przeprowadzają piłkę przez trójkąty i liczą na głos zdobyte punkty.
- Po każdej rundzie dzieci mówią, ile punktów zdobyły.
- Zadanie powtarzamy przynajmniej 3-4 razy.
Modyfikacje
- Punkt zdobywamy za przeprowadzenie piłki we wskazany sposób (np. zmiana kierunku wewnętrzną lub zewnętrzną częścią stopy podczas przejścia przez trójkąt).
- Punkt zdobywamy za wykonanie określonego zwodu wewnątrz trójkąta (np. zwód pojedynczy).
Wskazówki
- Dzieci próbują poprawić swoje wyniki w każdej następnej rundzie.
- Trener może pozwolić na dowolne prowadzenie piłki przez trójkąty lub w każdej rundzie zmieniać sposób zdobywania punktów.
- Ważne jest, by dzieci przez cały czas prowadziły piłki blisko przy nodze. Dzięki temu mają nad nimi kontrolę i mogą szybko zdobywać punkty.
Zabawa Trójkąty
Napisałem wcześniej, że to uniwersalna zabawa, bo naprawdę możesz zwrócić uwagę na wiele elementów. Podstawowa wersja to po prostu prowadzenie piłki ze zmianą kierunku wewnątrz trójkąta. Możesz tutaj ćwiczyć też starty i zatrzymania, konkretne zwroty (np. zewnętrzną częścią stopy czy przełożenie piłki za nogą postawną) lub zwody (np. pojedynczy lub scissors), a wszystko oczywiście wewnątrz ustawionych trójkątów. Jest też odmiana na podania i przyjęcie kierunkowe, ale o tym w innym wpisie.
Zabawa Trójkąty wyjdzie nawet u najmłodszych, ale oni lubią przebiegać przez trójkąt po prostej, bez zmiany kierunku. Dlatego kluczowy jest tutaj dobry pokaz i czasem trzeba przerwać nawet 2 razy i pokazać poprawne wykonanie. Można też podchodzić indywidualnie do dzieci i demonstrować jeszcze raz.
Najlepiej wychodzi odmiana z różnymi sposobami zdobywania punktów, czyli najpierw prowadzenie ze zmianą kierunku, a potem na przykład zwrot zewnętrzną częścią stopy i kolejno prosty zwód. Dzieci uwielbiają zwody! Dlatego warto wplatać je w tę zabawę!
Jeśli znasz jakieś ciekawe modyfikacje tej zabawy lub podobne proste, ale efektywne zadania to podziel się nimi z nami w komentarzach. Chętnie poczytamy!
Prowadzenie ze zmianą kierunków to element, który trzeba opanować przed nauką dryblingu. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z naszego najnowszego e-booka “Drybling – podstawy teoretyczne i środki treningowe”.
2 komentarze
-
dziekuje za wszystkie publikacje na temat dryblingu oraz wszystkie konspekty ktore zakupilem, jestem bardzo zadowolony z tych konspektow bardzo pomagaja mi w treningach.swietna robota. pozdrawiam
-
Autor
Ciesze się i dzięki! 🙂
-