Zabawa Wyścigi samochodowe, czyli coś na spalenie nadwyżek sił u dzieci. Fajny przerywnik i krótka zabawa, której intensywność jest bardzo wysoka. Chodzi przede wszystkim o szybkie prowadzenie piłki i dobrą kontrolę.
Można stosować w każdej grupie wiekowej, nawet U6 i U7, ale trzeba pamiętać, że dzieci muszą już w miarę sprawnie prowadzić piłkę, by co chwila im nie uciekała.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Każde dziecko ma piłkę.
- Trener ustawia na środku pola zabawy duży okrąg ze stożków (jak na ilustracji).
- Wszyscy rozstawieni są w równych odległościach na zewnątrz okręgu (tor wyścigowy).
Przebieg
- Na sygnał trenera dzieci zaczynają prowadzić piłki w wyznaczoną stronę.
- Ich zadaniem jest prowadzenie piłek dookoła toru i wyprzedzenie jak największej liczby osób.
- Zawodnicy liczą na głos wyprzedzonych kolegów.
- Czas trwania jednego wyścigu wynosi 40-60 sekund.
- Trener przerywa zabawę i pyta dzieci, ile osób udało im się wyprzedzić.
- Następnie wszyscy prowadzą piłki w drugą stronę.
- Zadanie powtarzamy 2 lub 4 razy (raz w jedną, raz w drugą stronę).
Wskazówki i uwagi
- Jest to bardzo dynamiczna i intensywna zabawa.
- Czas jej trwania należy dostosować do wieku u możliwości dzieci.
- Ważne jest, by dzieci prowadziły piłkę blisko nogi (zwłaszcza na zakrętach). Dzięki temu piłka im nie ucieknie i będą mogły wyprzedzić więcej osób.
Zabawa Wyścigi samochodowe
Bardzo intensywna zabawa, w której główny nacisk kładziemy na prowadzenie piłki (zarówno “bliskie” na zakrętach, jak i “dalekie” jeśli jest miejsce na prostej) i obserwację. Głowa musi być u góry, by wyprzedzić kolegów i nie wypaść z toru wyścigowego.
Po każdym wyścigu można krótką chwilę porozmawiać z dziećmi na temat jak efektywniej prowadzić piłkę (i koniecznie im to pokazać!). Będzie to akurat przerwa na złapanie oddechu, ponieważ rywalizacja wymusza w tej zabawie pełne zaangażowanie. Dzieci naprawdę się tutaj nie oszczędzają i prowadzą piłkę najszybciej jak potrafią.
Nikt nie stoi, nikt nie czeka, każdy bierze aktywny udział i każdy ma szansę wyprzedzić kilka osób (kilka okrążeń).
Jeśli chcesz wydłużyć zabawę to po 4 wyścigach (2 w lewo i 2 w prawo) można wejść w slalom! Masz rozstawiony duży okrąg (o wielkości mniej więcej boiska do siatkówki, ale możesz śmiało to modyfikować) ze stożków. Można wejść na ten slalom gigant i przez chwilę prowadzić piłkę różnymi sposobami.
Prowadzenie to pierwszy element dryblingu, aby przejść do efektywnej gry 1 x 1 dzieci muszą dobrze kontrolować piłkę. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z naszego e-booka “Drybling – podstawy teoretyczne i środki treningowe”, a “wyścigi samochodowe” oraz 90 innych zabaw znajdziesz w naszym e-booku “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”.