11 berków na rozpoczęcie treningu

11 berków na rozpoczęcie treningu
24 marca 2016 Jakub Śpiegowski

Oto 11 berków na rozpoczęcie treningu, które regularnie stosuję na swoich zajęciach. Moim zdaniem dzieci uwielbiają berki, nigdy się im nie nudzą i są doskonałą formą rozpoczęcia treningu. Nie dość, że pobudzimy organizmy małych zawodników do działania, to jeszcze damy im się solidnie wyszaleć na początku treningu, by potem mogli skupić się na konkretnych zadaniach.

Na końcu tego wpisu znajdziesz też linki do wszystkich artykułów z berkami na naszej stronie. Będzie to 40 berków! A dla czytelników Poradnika Trenera dorzucam jeszcze 4 berki. Szczegóły na końcu wpisu!

Berek zwykły

Komentarz zbędny – najprostsza i podstawowa forma berka.

Berek ranny

Berek jest zmienny. Pierwszy berek goni bez ograniczeń. Złapana przez berka osoba staje się nowym berkiem i goni trzymając się za miejsce, w które dotknął go poprzedni berek. Na przykład jeśli berek złapał kogoś dotykając go w głowę, to ta osoba goni trzymając jedną rękę na głowie, identycznie z każdą dotkniętą częścią ciała.

Berek walec

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać i kładzie się na plecach. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi położyć się obok niej i przetoczyć się po złapanej osobie (jak walec). Następnie dalej mogą uciekać. Najlepiej, by berkiem był trener, masz wtedy kontrolę nad sytuacją i bezpieczeństwem zabawy.

Berek drzewko

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje na baczność i podnosi, ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni, ramiona do góry (pozycja drzewka). Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi ustawić się na przeciwko i przybić na raz dwie piątki w uniesione dłonie. Następnie dalej mogą uciekać.

Berek most

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, wykonuje podpór przodem, unosząc przy tym lekko biodra do góry (tworząc most). Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi przejść na czworaka pod tą podpierającą się osobą. Następnie dalej mogą uciekać.

Berek raczek

Berek jest zmienny. Złapana przez berka osoba staje się nowym berkiem i goni pozostałych uczestników. Wszyscy poruszają się w pozycji “raczka”, czyli w podporze tyłem. Nie ma oddawanych i berek może złapać uczestnika zabawy tylko ręką. Pamiętaj, by dostosować pole zabawy do ilości osób, zrób je naprawdę niewielkie.

Berek cukierek

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać i kładzie się na plecach, identycznie jak w berek walec. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi przykucnąć obok złapanego i przetoczyć go na brzuch i ponownie na plecy (odwinąć cukierek z papierka). Następnie dalej mogą uciekać. Najlepiej, by berkiem był trener, masz wtedy kontrolę nad sytuacją i bezpieczeństwem zabawy.

Berek banan

Berek jest stały, trener zmienia berka po określonym czasie. Złapana przez berka osoba nie może uciekać, staje na baczność i podnosi wyprostowane ramiona do góry, łącząc dłonie nad głową. Jeden z uciekających zawodników, aby ją uratować musi ustawić się na przeciwko i chwytając złapanego za dłonie przeciągnąć ramiona w dół (obrać banana ze skórki). Następnie dalej mogą uciekać.

Berek myśliwy

Berek jest zmienny. Do zabawy potrzebna jest miękka balonowa lub gąbczasta piłka, którą zawsze posiada berek (myśliwy). Zadaniem berka jest rzucić piłką tak, by trafić uciekającego (polowanie). Zarówno goniący jak i uciekający mogą się cały czas poruszać. Złapana przez berka osoba bierze piłkę i staje się nowym berkiem, goni pozostałych uczestników. Przy większej ilości uczestników dodaj drugą lub nawet trzecią piłkę, by uniknąć przestojów.

Berek ogonek

Wszyscy uczestnicy zabawy są równocześnie goniącymi i uciekającymi. Każdy z zawodników posiada jedną lub dwie kamizelki, włożone z tyłu delikatnie w spodenki, tak by wystawały podczas uciekania (ogonki). Zadaniem dzieci jest chronić swoich kamizelek i zebrać ich jak najwięcej od pozostałych uczestników zabawy. Zabrane kamizelki każdy trzyma w ręce. Nikt nie odpada podczas zabawy, nawet bez ogonków można dalej gonić.  Gdy zdecydowana większość straci ogonki trener przerywa zabawę. Liczymy kto ma największą ich ilość i ponawiamy zabawę. Nie stosuj zabawy w bardzo licznych lub początkujących grupach, by uniknąć zderzeń.

Berek epidemia

Berek jest stały, każda złapana osoba staje się kolejnym berkiem. Liczba berków rośnie, aż do złapania ostatniej osoby. Pierwszy berek ma piłkę w rękach i łapie uczestników poprzez dotknięcie ich piłką. Złapana osoba przybiega do trenera (lub w wyznaczone miejsce) po piłkę i także goni pozostałych uczestników. Analogicznie każda następna złapana osoba bierze piłkę i też goni (coraz więcej berków). Ostatni niezłapany zawodnik wygrywa zabawę!

Zapraszam też do pozostałych wpisów z berkami:

Ten wpis i 4 powyższe to razem 40 berków. Wszystkie osoby, które zapiszą się na Poradnik Trenera otrzymają 20 berków w wersji PDF do pobrania (16 z wpisów i 4 nie publikowane na PNDD)!

Mam jeszcze jedną prośbę, jeśli berki pojawiają się u Ciebie na treningu i masz sprawdzonego, ciekawego berka to proszę podziel się nim w komentarzu lub prześlij mi na maila jakub@pilkanożnadladzieci.pl. Może uda się zbudować jeszcze większą bazę berków!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

7 + 3 =