Peter Quast z Bayer 04 Leverkusen

Peter Quast z Bayer 04 Leverkusen
12 stycznia 2015 Jakub Śpiegowski

Podczas Arka Gdynia Cup 2015 miałem okazję porozmawiać z drugim trenerem/kierownikiem drużyny Bayer 04 Leverkusen. Między naszymi meczami Peter Quast podzielił się ze mną kilkoma ciekawostkami ze swojej pracy z zespołem U-13 (rocznik 2002). Nie był to żaden wywiad, ani planowana rozmowa z mojej strony, ot porozmawialiśmy kilka minut oglądając mecz. Pierwszym trenerem tej drużyny jest Sławek Czarniecki.

Bayer04-U13(Sławek Czarniecki – pierwszy z lewej; Peter Quast, mój rozmówca – pierwszy z prawej)

Słowem wstępu powiem tylko, że drużyna Beyer’u wygrała turniej. Jedna porażka i bilans bramkowy 17:3. Dla zainteresowanych wyniki tego zespołu na AGC2015:

AP Talent Białystok 0:2 Beyer 04 Leverkusen
FK Karlskrona 0:5 Beyer 04 Leverkusen
Beyer 04 Leverkusen 2:1 Stadion Śląski Chorzów
Beyer 04 Leverkusen 5:1 FC Mińsk
Lechia Gdańsk 0:1 Beyer 04 Leverkusen
Beyer 04 Leverkusen 0:1 Zagłębie Lubin
FINAŁ Beyer 04 Leverkusen 2:0 AP Talent Białystok

Rozmowę Peter zaczął od pochwalenia Gdynia Arena. Stwierdził, że to jeden z najlepszych obiektów jakie widział podczas halowych turniejów. Może to zwykła uprzejmość względem gospodarzy, a może nie… bo chwilę później dodał wprost – tylko wstyd, że tak mało kibiców jest na trybunach.

AGC było dla nich dobrym przetarciem i okazją do sprawdzenia zawodników przed prestiżowym turnieju w Neubrandenburg’u (który odbył się tydzień po AGC2015 i Bayer zajął w nim 2 miejsce). Wracają do frekwencji kibiców – Peter za przykład podał właśnie turniej w Neubrandenburg’u. Hala pełna, 4000 kibiców, a koszt biletu to 18 euro! Na turnieju 12 latków!

Wracając do AGC. Bayer 04 przyjechał bez 4 najsilniejszych zawodników, chłopców mających pewne miejsce na wspomniany wyżej turniej. Ogółem zespół 12 latków liczy 26 osób, z czego 14 przyjechało do Gdyni. Po naszym turnieju trenerzy mogli wytypować już skład na Neubrandenburg.

Młodzi zawodnicy Bayeru mają świetne warunki do rozwoju. Jeżdżą tylko na jeden obóz w roku, na półtora tygodnia, za to wybierają się do Kataru! Ponadto uczestniczą w 4 ważnych i bardzo silnie obsadzonych turniejach w roku. Odbywają się one w Berlinie, Amsterdamie, Paryżu i Lizbonie. Poza tym brali też udział w turnieju TOP-D w Holandii, na którym byliśmy z Arkowcami czy w wyżej wspomnianym turnieju w Neubrandenburg, gdzie obsada także jest niesamowicie mocna. Zapewne jest tego więcej.

Kolejnym ich udogodnieniem jest położenie – Leverkusen. Dosłownie rzut beretem od nich mieszczą się 4 kluby z Bundesligi: Borussia Dortmund, Borussia M’gladbach, FC Schalke 04 i FC Koln. Niewiele dalej mają do takich klubów jak SC Paderborn 07, FSV Mainz 05 czy Eintracht Frankfurt. Dzięki czemu mogą rozgrywać mecze z przeciwnikami z najwyższej półki w kraju. Leverkusen mieści się 100 kilometrów od granicy z Holandią – sparingi i turnieje z wieloma silnymi akademiami holenderskich klubów na wyciągnięcie ręki.

peterquastJak wyglądają początki w akademii Bayer’u 04 Leverkusen? Pierwsze ich drużyny to dzieci 7-8 letnie. Młodszych w klubie nie mają. Jednak skauci odwiedzają pobliskie, zaprzyjaźnione kluby i oglądają już grupy 6 latków! Tak, 6 latków. Gdy widzą małego piłkarza, który dobrze rokuje odnotowują jego nazwisko i rozmawiają na jego temat z klubem. Tylko z klubem. Nie prowadzą w ogóle rozmów z rodzicami czy dziećmi, by za wcześnie nie mącić w głowach. Po dwóch latach treningów w mniejszych lokalnych klubach proponują im przenosiny do swojej akademii.

Jeśli dobrze zrozumiałem Peter’a to akademia Bayer’u 04 Leverkusen może pochwalić się 25 wychowankami obecnie grającymi w Bundeslidze i 4 obecnymi reprezentantami Niemiec. Imponujący wynik.

Podsumowując byłem pod dużym wrażeniem po rozmowie z Peter’em. Pod wrażeniem samej osoby, jego otwartości, pozytywnej energii, profesjonalizmu – tacy ludzie to naprawdę rzadkość. Równie duże wrażenie zrobiły na mnie jego słowa, to jak opowiadał o tym wszystkim o czym Ci przed chwilą powiedziałem, o tym jak to tam wygląda i jakie mają warunki najmłodsi piłkarze Beyer’u 04 Leverkusen.

Tworząc ten wpis przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Skoro Beyer 04 Leverkusen to zaprzyjaźniony klub Arki Gdynia, mamy kontakt do tego klubu. Trenerów rocznika 2002 poznaliśmy osobiście, rozmawialiśmy już na 2 turniejach (TOP-D i AGC) to jest szansa podpytać ich o więcej szczegółów! Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jak wygląda praca trenera w Bayer 04 Leverkusen i jak pracuje się z młodzieżą w tym klubie – zadaj pytanie w komentarzu! Zbiorę najciekawsze pytania i postaram się z końcem stycznia wysłać je Peter’owi i Sławkowi. Jestem pewien, że chętnie na nie odpowiedzą.

Czekam na pytania w komentarzach pod tym wpisem!

5 komentarzy

 1. Mateusz Grygorowicz 9 lat temu

  Czy w kategorii U7-U8 są prowadzone treningi indywidualne dla wyróżniających się? oraz w jakim stopniu ( objętość w cyklu rocznym) skupiają się na ćwiczeniach techniki u młodych adeptów? Pozdrawiam

 2. Paweł 9 lat temu

  1. Na co kładą największy nacisk podczas treningów z najmłodszymi(czy jest to gra 1vs1 czy prowadzenie piłki itp.)? 2.Czy małe gry stanowią dla nich część treningu (grupy od 7 do 10 lat) czy gra jest zazwyczaj na koniec treningu? Co sądzą na temat gry 3 vs 3 na 4 bramki? Na jakim etapie zaczynają nauczać podań(czy nauczają podań już na tym najmłodszym etapie)?

 3. Paweł 9 lat temu

  Na jakim etapie szkolenia(wiek)następuje “przypisanie” do pozycji? Co w przypadku gdy w młodszych grupach wszyscy chcą strzelać bramki?

 4. Mateusz 9 lat temu

  W jakim wieku wprowadzają gry zadaniowe bądź DFG nakierowane na rozwiązania takich działań jak wyprowadzenie piłki z własnej strefy obronnej, bądź wznowienie gry od bramki.

 5. Paweł 9 lat temu

  Jak długą przerwę od treningów mają zawodnicy między sezonami?
  Jak działają treningi dla bramkarzy, od którego roku mają indywidualne zajęcia? Jak ich trenujecie?
  Czy U-8 do U-13 większą część czasu na treningach stanowią różnego rodzaju gry?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

29 + = 33