Piłkarska gra planszowa dla dzieci

Piłkarska gra planszowa dla dzieci
9 kwietnia 2020 Jakub Śpiegowski

Dzisiaj mam dla Ciebie kolejną propozycję na dni, w których brakuje nam treningów.

Pierwsza była piłkarska praca domowa w formie wideo, a teraz przedstawiam piłkarską grę planszową. Tak naprawdę można ją nazwać ruchowo-piłkarską grą planszową, bo jest tam wiele różnych zadań, nie tylko piłkarskich.

Idealnie nada się na obecną sytuację, ale także po powrocie do normalności na długie wieczory i weekendy. Trochę ruchu i świetna zabawa dla całej rodziny.

Przygotowałem dwie wersje. Pierwsza z zaproponowanymi przeze mnie ćwiczeniami, zadaniami i piłkarskimi wyzwaniami. Druga z pustymi polami, gdzie samemu musicie wpisać zadania ruchowe. Trochę więcej kreatywności i każdy może dostosować zadania do wieku najmłodszych uczestników gry. To może być też świetny element zabawy, gdzie rodzice wspólnie z dziećmi wymyślają różne zadania przed rozpoczęciem gry.

Oczywiście skłamałbym mówiąc, że to mój oryginalny pomysł… Kilka takich gier widziałem na różnych stronach i fanpage’ach, ale zainspirowały mnie przede wszystkim dwie z nich – Akademia Piłkarska Pogoń Szczecin i Kreatywny Nauczyciel Wychowania Fizycznego. Dodałem oczywiście sporo od siebie i stworzyłem inną grę na tych samych zasadach co poprzednicy.

Przedstawiam Piłkarską Grę Planszową PNDD!

Aha zapomniałem jeszcze powiedzieć, że gra została przetestowana przez moją rodzinkę. Graliśmy wspólnie z żoną oraz z dwójką dzieci (6- i 3,5-latek). Daliśmy radę i dobrze się bawiliśmy. Nieskromnie powiem, że bardzo mi się podobało! A dzieciom? Sprawdź dialog pod zdjęciami!

Ja: Jak Wam się podoba nowa piłkarska gra planszowa?
Szymon (starszy): tato, lepiej nie pytaj, bo grałbym cały czas!
Oskar (młodszy): mi to tak mocno, aż do galaktyki!
Szymon: a mi do wszechświata, bo to jeszcze dalej.
Oskar: a wiesz Szymon, że to nieskończoność jest najdalej?

Przysięgam, to autentyczny dialog 6- i 3,5-latka! Jak Oskar (młodszy syn) wyskoczył z tekstem o nieskończoności to zbierałem szczękę z podłogi. 🙂

No dobra. Tyle tytułem wstępu, czas przejść do samej gry.

INSTRUKCJA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO GRY

Co musisz zrobić?
1. Pobierz grę w pliku PDF (kliknij poniżej na zdjęcie wybranej wersji gry).
2. Wydrukuj grę na kartce A4.
3. Weź niezbędny sprzęt z innej gry – kostkę i pionki.
4. Przygotuj też jedną piłkę do prostych zadań piłkarskich oraz niegazowaną wodę.
5. Przyda się też telefon lub telewizor z dostępem do YouTube (2 razy trzeba puścić muzykę).
6. Siadaj do gry i baw się dobrze (przy okazji trenując!).

Jeśli wybierzesz wersję drugą to po wydrukowaniu, jeszcze przed rozpoczęciem gry, musicie uzupełnić puste pola i wpisać tam różne zadania ruchowe. Niech będą odpowiednie dla dzieci / podopiecznych / zawodników. Poza tym możecie wydrukować tą wersję kilka razy i za każdym razem wpisać inne zadania!

Grę najlepiej wydrukować w kolorze, na sztywnej kartce, ale jeśli nie masz takiej możliwości to może być zwykła kartka. Wszystko zmieści się na formacie A4. Brak drukarki? Możecie wspólnie przerysować pola do gry i wpisać zadania ruchowe (dodatkowe zadanie dla dzieci) albo… korzystać z planszy wyświetlonej na tablecie.

POBIERZ – PIŁKARSKA GRA PLANSZOWA DO DRUKU

Wersja nr 1 – uzupełniona, z zadaniami piłkarskimi, ruchowymi oraz innymi wyzwaniami.

Piłkarska Gra Planszowa - wersja 1

Wersja nr 2 – dużo pustych pól, które musicie uzupełnić własnymi zadaniami ruchowymi.

Wystarczy, że klikniesz na zdjęcia powyżej i plik PDF do pobrania otworzy się w nowej zakładce. Pobierz go i wydrukuj. 

INSTRUKCJA – ZASADY GRY

Zasady są bardzo proste i umieściłem ich skróconą wersję na samej planszy do gry.

1. Każdy stawia swój pionek na starcie (pole PIERWSZY GWIZDEK).
2. Zadaniem graczy jest dotrzeć do mety (pole KONIEC MECZU). Kto będzie pierwszy ten wygrywa, ale pozostali gracze także muszą ukończyć grę.
3. Gracze po kolei rzucają kostką i przesuwają swój pionek o odpowiednią ilość oczek.
4. Zawodnicy wykonują wszystkie zadania opisane na polach gry.
5. Jeśli graczowi nie uda się wykonać zadania opisanego na polu to cofa się on o 2 pola.
6. Gdy gracz trafi na pole specjalne (np. ŻÓŁTA KARTKA) to po wykonaniu ruchu (np. cofnij się 2 pola) musi wykonać zadanie ruchowe znajdujące się na ostatnim polu, na którym stanie podczas swojej kolejki.
7. Gra kończy się, gdy wszyscy gracze dojdą do mety (pole KONIEC MECZU).
8. UWAGA! Są 2 warianty gry – krótszy (SPARING) i dłuższy (MECZ).
9. Jeśli wybierzecie pierwszy wariant (SPARING) to po przejściu przez 42 pola (piłeczki) kończycie grę na polu KONIEC MECZU.
10. Jeśli wybraliście drugi wariant (MECZ) to po przejściu przez 42 pola (piłeczki) skręcacie na pole PRZERWA. Każdy gracz, który dotrze do tego pola robi kilka łyków wody, po czym wraca na start i przechodzi planszę drugi raz. Dopiero teraz na końcu dochodzi do pola KONIEC MECZU i kończy grę.

PIŁKARSKA GRA PLANSZOWA

Oczywiście polecam podesłać piłkarską grę planszową swoim zawodnikom. Wiemy już, że przerwa od szkoły, treningów i rozgrywek została wydłużona do 26 kwietnia, więc gra idealnie wpisze się w domowe treningi. Będzie trochę ruchu dla każdego!

Muszę jeszcze dodać, że zadania piłkarskie (te z piłką przy nodze) znajdujące się w tej grze możesz sprawdzić w filmie piłkarska praca domowa. Chodzi o pola: dotknij piłkę podeszwą 20 razy (lewa-prawa), zrób 20 razy wewnętrzna do wewnętrznej, 20 razy przetocz piłkę od nogi do nogi, zrób 10 razy podeszwa i podbicie (lewa-prawa)wszystkie te zadania pokazuje na filmie.

Ponadto możesz potrzebować dostępu do YouTube na 3 polach: tańcz przez 30 sekund (puść muzykę), tańcz “kaczuszki” przez 30 sekund (puść muzykę) oraz prawdopodobnie też na polu naśladuj bramkarski “Dudek Dance” przez 20 sekund (aby pokazać najmłodszym co to jest “Dudek Dance”).

I jak podoba Ci się ten pomysł oraz forma domowego treningu? Daj znać w komentarzu!

Jeśli wprowadzisz to w swojej rodzinie lub w swoim zespole to będę wdzięczny za podesłanie zdjeć lub po prostu wrzucenie ich na media społecznościowe z oznaczeniem profilu Piłka Nożna Dla Dzieci / PNDD (na Facebook lub Instagram). 

Ok, to wszystko na dziś. Jesteście już gotowi do gry. Powodzenia!

PS. Na Facebooku liczba fanów PNDD sięgnęła 12 000! Dlatego świętujemy – wpisując w sklepie kod FB12K otrzymasz 30% zniżki (przy zakupie powyżej 100 zł).

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 7 = 12