Zabawa “Bramkarze i napastnicy”

Zabawa “Bramkarze i napastnicy”
23 maja 2015 Jakub Śpiegowski

“Bramkarze i napastnicy” to wszechstronna zabawa, w której głównie doskonalimy prowadzenie piłki i uderzenia w drużynie “napastników” oraz grę jeden na jeden w obronie i ataku wszystkich uczestników. “Bramkarze” mają za zadanie dobrze się bawić i nie kładę nacisku na ich zachowanie poza ustawianiem się i orientacją. Przeprowadzałem zabawę w kilku grupach wiekowych, polecam dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Zabawa - Bramkarze i napastnicy OPIS

[column size=one_half position=first ][button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.pilkanoznadladzieci.pl/wp-content/uploads/2015/05/Zabawa-Bramkarze-i-napastnicy-OPIS.jpg”]POBIERZ ZABAWĘ W JPG[/button][/column][column size=one_half position=last ][button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.pilkanoznadladzieci.pl/wp-content/uploads/2015/05/Zabawa-Bramkarze-i-napastnicy.pdf”]POBIERZ ZABAWĘ W PDF[/button][/column][divider]ZABAWA “BRAMKARZE I NAPASTNICY”[/divider]

Do zabawy wystarczą talerzyki/pachołki i piłki. Załóżmy, że masz 10 osobową grupę. Możesz podzielić dzieci na dwie 5 osobowe drużyny, czyli 5 bramek, 5 bramkarzy i 5 napastników. Zabawa wychodzi jednak lepiej gdy przy tej liczbie dzieci ustawisz 4 bramki, 4 bramkarzy i 6 napastników. Na wyznaczonym polu z pachołków rozstaw odpowiednią ilość bramek o szerokości ok. 2 metrów. Każdy napastnik ma piłkę, a bramkarze stają bez piłek między pachołkami. Jedna bramka na jednego bramkarza.

Zadaniem dzieci z piłką, czyli napastników jest zdobyć jak największą liczbę bramek. Prowadzą piłkę od bramki do bramki uderzając za każdym razem na inną bramkę. Każdy sam liczy ilość zdobytych bramek. Bramkarze ustawieni w swoich bramkach starają się po prostu wybronić jak największą ilość strzałów. Gdy złapią piłkę oddają ją prosto do napastnika.

Po wyznaczonym czasie (proponuję około 60 sekund) należy zmienić bramkarzy. Przy równych zespołach po prostu zamienić drużyny rolami. Przy mniejszej ilości bramkarzy, wyznacz kolejne osoby do tej roli.

Dlaczego polecam zrobić mniej bramek i bramkarzy niż napastników? Przy uderzeniach piłka często ucieka dzieciom i chwilę trwa zanim z nią wrócą i oddadzą kolejny strzał. Przy równych drużynach zdarzały się przestoje, w których jeden czy dwóch bramkarzy się nudziło. Dlatego polecam zawsze zrobić przynajmniej 2-3 napastników więcej niż bramkarzy.

Uwaga! Punkty można zdobyć strzelając z obu stron bramki, dlatego bramkarz musi często się obracać i bronić bramki z jednej i drugiej strony. Podkreśl też koniecznie, że bramkarze muszą pozostać między “słupkami”, a nie biegać za piłką po strzale. Moi najmłodsi zawodnicy zawsze mieli taki odruch, że po strzale biegli po piłkę, by podać ją napastnikowi. Przez co bramka stała pusta. Zasada jest prosta – bramkarze skupiają się tylko na bramkach i obronie, a napastnicy na piłkach i uderzeniach.

Zabawę możesz także wykorzystać w starszych grupach do doskonalenia gry jeden na jeden. Zamiast uderzeń na bramkę należy ominąć bramkarza i przejść z piłką przez bramkę.

Daj znać jeśli uda Ci się sprawdzić tą zabawę na treningu lub jeśli prowadziłeś już podobną. Masz jakieś uwagi? Zapraszam do dyskusji.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

89 − 80 =