Zabawa “Numerowanka” pojawiła się już na blogu PNDD. Znajdziesz ją też w mojej książce “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”. Dzisiaj jednak chciałbym się podzielić z Tobą jej ciekawą modyfikacją, którą znalazłem w Programie Szkolenia PZPN (na podstawie AMO).
Chodzi konkretnie o zabawę “Numerowanka z kolorami”. Zasady są identyczne, ale dokładamy jedno utrudnienie, które jeszcze mocniej wpływa na percepcję, orientację, czas reakcji i komunikację między zawodnikami.
Wczoraj na treningu przetestowałem i wyszło bardzo dobrze! Uwielbiam zabawy z bardzo prostymi przepisami, prostą organizacją, które jednocześnie rozwijają wiele elementów.
Spokojnie poradzą sobie z tym zadaniem nawet Skrzaty (U7), a wczoraj wykorzystałem tę zabawę na rozgrzewkę w grupie Orlików (U10).
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Każde dziecko ma piłkę.
- Dzieci podzielone są na dwa równoliczne zespoły (ubierają oznaczniki).
- Wszyscy stoją w rozsypce na wyznaczonym polu.
Przebieg
- Dzieci prowadzą piłki w dowolny sposób.
- Na sygnał dzieci ustawiają się w zespołach o liczebności podanej przez trenera.
- Trener może wywoływać kilka razy ustawienie w zespołach 2-, 3-, 4-, 5- i 6- osobowych.
- Może też krzyknąć “jeden” i wtedy dzieci zatrzymują piłki, każdy stoi sam.
- Kolor oznacznika nie gra na razie żadnej roli.
- Po wykonaniu zadania trener sprawdza liczbę osób w każdej grupie i dzieci dalej prowadzą piłki.
- Następnie utrudniamy zadanie i trener wywołuje tylko parzyste liczby (2, 4, 6, 8).
- Teraz zawodnicy muszą dobierać się w grupy o jednakowej liczbie kolorów (np. trener mówi 4, więc w grupie ustawia się 2 czerwonych i 2 białych).
Modyfikacje
- Zabawa bez piłek. Dzieci biegają w dowolnych kierunkach, wykonują ćwiczenia ogólnorozwojowe.
- Rywalizacja – ostatnia grupa wykonuje proste zadanie dodatkowe (np. 2 pajacyki).
Wskazówki i uwagi
- Trener może dołączać do zawodników, by zgadzała się liczebność grupy.
- Na koniec zabawy trener wywołuje liczbę równą wszystkim zawodnikom i trenerom. Dzięki temu wszystkie dzieci i piłki znajdują się w jednym miejscu. Można łatwo przejść do kolejnego zadania.
Zabawa Numerowanka z kolorami
Jak widzisz zasady są identyczne jak w “Numerowance”, na początku robimy nawet kilka rund podstawowej zabawy, nie zwracając uwagi na założone oznaczniki.
Dopiero potem utrudniamy i robimy “Numerowankę z kolorami”. Prosta modyfikacja, ale teraz poza liczbami i grupami, dzieci muszą zwracać też uwagę na kolory. Przy nieparzystej liczbie zawodników warto tym co nie zdążyli się ustawić dać proste zadanie ruchowe, np. 5 pajacyków czy 3 przysiady.
Bardzo często podkreślam, że w prostocie siła i tutaj też chciałbym podkreślić istotę tej zasady. Zabaw wygląda bardzo prosto, ale dba o wiele elementów. Jest prowadzenie piłki, częsta zmiana kierunków, kontrola piłki (start-stop), a do tego orientacja przestrzenna (koordynacja), percepcja, czas reakcji (szybkość i koordynacja) oraz komunikacja między zawodnikami. Dużo bardzo ważnych elementów!
Jeśli szukasz więcej zabaw dla Skrzatów i Żaków to znajdziesz ich aż 91 (i 114 prostych modyfikacji) w mojej książce “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”. Porządna dawka inspiracji na trening dzieci!