Gra – 1 x 1 ze strefą strzału

Gra – 1 x 1 ze strefą strzału
1 czerwca 2016 Jakub Śpiegowski
gra 1 x 1 ze strefą strzału ILUSTRACJA

Gra “jeden na jeden” to nieodzowny element treningu najmłodszych. Ja stosuje je praktycznie na każdym treningu, w różnej formie i z różnymi modyfikacjami, ale zawsze się pojawiają. Dzisiaj chciałbym pokazać Ci grę 1 na 1, podczas której w ataku skupiamy się na dryblingu, a w obronie na szybkim dojściu do zawodnika z piłką.

ILUSTRACJA gra 1 x 1 ze strefą strzałuTakie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

ORGANIZACJA

Ustaw kilka równoległych boisk do gry 1 na 1. Przy każdej bramce wyznacz talerzykami strefę strzałów o szerokości około 3 metrów. Na ilustracji jest to pole zaznaczone kolorem brązowym (z obu stron boiska). Dwóch zawodników i jedna piłka na każdym boisku.

PRZEBIEG

Dzieci grają 1 na 1, jednak oddać strzał mogą dopiero z wyznaczonej strefy. Zadaniem zawodnika atakującego jest przeprowadzić piłkę przez całe pole. Wejść w drybling, wykonywać zwody, oszukać obrońcę i oddać strzał dopiero z wyznaczonej strefy (czyli nie dalej niż 3 metry od bramki przeciwnika). Zadaniem obrońcy jest oczywiście odebrać piłkę i zrobić to samo. Obrońca może wejść w strefę strzału przy swojej bramce dopiero, gdy atakujący go do tego “zmusi”, czyli dostanie się do tej strefy. Liczymy oczywiście tylko poprawnie zdobyte bramki.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Najmłodsze dzieci, gdy piłka trafi pod ich nogi, zazwyczaj próbują od razu oddać strzał do bramki lub kopnąć ją po prostu przed siebie. Zasady w tej grze to uniemożliwiają, zwiększamy więc ilość kontaktów dziecka z piłką i skupiamy się na doskonaleniu dryblingu. Dzieci muszą przeprowadzić piłkę prawie pod samą bramkę, kontrolować ją i dopiero w wyznaczonej strefie oddać strzał.

Kolejnym bardzo często występującym zachowaniem u dzieci jest powrót i ustawienie się w bramce po stracie, często zapominają nawet patrzeć na piłkę. Dlatego, by wymusić szybszy odbiór i doskoczenie do zawodnika z piłką, nie może on wchodzić w strefę strzału pod swoją bramką do czasu, gdy nie “zepchnie” go tam atakujący.

Jest to bardzo prosta gra jeden na jeden, a takich powinno być jak najwięcej na treningu najmłodszych. Prosta, a jednocześnie bardzo rozwijająca, w ataku pracujemy nad dryblingiem, w obronie skupiamy się na jak najszybszym dojściu do zawodnika z piłką i odbiorze.

Jeśli znasz i stosujesz u siebie na treningu ciekawe modyfikacje tradycyjnej gry jeden na jeden – to proszę Cię bardzo podziel się nimi w komentarzu. Możesz też wysłać mi krótkiego maila z ich opisem na jakub@pilkanoznadladzieci.pl i będziemy mogli podzielić się nimi w kolejnych wpisach!

Sprawdź też: Gra 1 x 1 z obiegnięciem bramek i 44 małe gry dla skrzatów, żaków i orlików.

1 komentarz

  1. Monika 7 lat temu

    bardzo często stosuje gry 1×1 w najmłodszych grupach, dzieciaki je lubią a nauczone elementy mogą zastosować w grze. Modyfikacje jaką wprowadzam jest gra na 4 bramki.Dzieci muszą wtedy kombinować do której bramki będzie najłatwiej strzelić i często muszą zmieniać kierunki biegu co jest priorytetem w nauce prowadzenia 🙂 Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 77 = 79