Komputerowy Trener – graficzne schematy ćwiczeń

Komputerowy Trener – graficzne schematy ćwiczeń
30 grudnia 2013 Jakub Śpiegowski

W dzisiejszych czasach komputer to nieodłączny element pracy człowieka, także trenera. Dlatego wpisem pod tytułem “Komputerowy trener – graficzne schematy ćwiczeń” chciałbym rozpocząć cały cykl “Komputerowy Trener”. Na pierwszy ogień idą programy do tworzenia graficznych schematów ćwiczeń, takich jakie możecie oglądać na PNDD.pl, we wpisach zawierających zabawy, ćwiczenia i gry. Programy, dzięki którym trener może sporządzić swoją prywatną bibliotekę ćwiczeń, bazę zabaw i gier, miejsce w którym będzie trzymał swoje pomysły na trening piłki nożnej.

[divider]CoachFX DRAW[/divider]

Zacznę od programu, którego używam obecnie, czyli CoachFX DRAW – wersja ta umożliwia tworzenie ilustracji i zapisywanie ich w wersji JPG. Cena takiego programu to 25 funtów, za które dostajesz licencję na wieczne użytkowanie. Do rozpoczęcia projektu pilkanoznadladzieci.pl potrzebowałem takiego programu i szukałem tańszej alternatywy dla easy Sports-Graphics (o którym za chwilę w dalszej części wpisu). Po obejrzeniu filmu, który przedstawiał możliwości tego programu stwierdziłem, że spokojnie wystarczy… i faktycznie wystarcza. Na plus zdecydowanie można zaliczyć dużą liczbę opcji. Można wybierać różne boiska, ustalać kolory tła, sprzętu, graczy i wielu innych elementów, których ilość nie powala, ale w zupełności wystarczy. Na minus zaliczyłbym troszkę mało intuicyjny i wygodny system edycji ilustracji, mianowicie samo wstawianie jest bardzo łatwe, natomiast późniejsze poprawki, przesuwanie elementów – nie raz mnie prawie do gorączki doprowadziło. Trzeba się po prostu przyzwyczaić do obsługi CoachFX. Jego rozszerzone wersje LITE/PRO/360 to także tworzenie animacji, więcej elementów, a nawet możliwość tworzenia animacji 3d.

CoachFX

Link: www.coachfx.com
Cena: 25 funtów za program
(wersja LITE 100 funtów, wersja PRO 125 funtów, wersja 360 (3D online) 6.5 funta/miesiąc)
Moja Ocena: 4/5

[divider]easy Sports-Graphics[/divider]

Chyba najlepszy i najpopularniejszy program wśród trenerów piłki nożnej, niestety również najdroższy. Z easy Sports-Graphics miałem okazję korzystać podczas zajęć na kursie instruktora piłki nożnej oraz dokładnie przestudiowałem wersję demo. Prędzej czy później na pewno w ten program się wyposażę. Cena programu to 159 euro, a wypróbować go możecie ściągając DEMO. Duży plus to niezliczona ilość elementów, które możemy wstawić na dziesiątki różnych boisk i wstawiać graczy w jeszcze większej liczbie pozycji czy ułożeniu. Poza podstawowym sprzętem takim jak piłki czy pachołki znajdziesz tutaj także drabinki, płotki, hula-hopy czy nawet ławeczki i materace oraz inne jeszcze wymyślniejsze przybory. Efekty naszej pracy zapisujemy w postaci obrazka. Minusem jest oczywiście cena, ale za bardzo dobry produkt nie jest to jakaś strasznie wygórowana kwota. Na stronie producenta można kupić także wersje programu do piłki ręcznej, siatkówki, hokeja czy easy Animation, który pozwala, jak sama nazwa wskazuje, na tworzenie animacji.

easysportsgraphics

Link: www.sports-graphics.com
Cena: 159 euro za program
Moja Ocena: 5/5

[divider]Inne Programy[/divider][divider]DrillBook, Playbook, FootballTraining4All, Chalkboard, TactX[/divider]

Wrzuciłem pozostałe programy do “jednego worka”, ponieważ z żadnego z nich nie korzystałem dłużej niż 5-10 minut na potrzeby tego wpisu. Część z nich wydaje się ciekawa, część z nich zupełnie nie przypadła mi do gustu ze względu na interfejs czy obsługę, ale mimo to wszystkie tutaj zamieszczam. Po co? Otóż możesz mieć inne preferencje ode mnie, a każdy z tych programów można przetestować za darmo (w mniej lub bardziej okrojonej wersji), w związku z czym może któryś Ci podpasuje. Oczywiście do każdego dodam swój krótki komentarz.

DrillBook
Dwie wersje – program do ściągnięcia i aplikacja online. Bardzo podobała mi się opcja “biblioteki” czyli wszystkie ćwiczenia i zabawy zapisują się w bazie danych pod określoną kategorią i bardzo łatwo można je przeglądać. Program do ściągnięcia: prosty, schludny, niewiele elementów, ale wszystkie najważniejsze są i łatwo się obsługuje. Aplikacja online niestety uboższa, bardzo prosta, ale za to super łatwa i intuicyjna w obsłudze.

drillbook

Link: www.drillbook.net
Cena: 75 euro za program lub subskrypcja online 20 euro (niestety nie udało mi się znaleźć za jaki okres)

Soccer Playbook
Podobnie jak DrillBook posiada rozbudowaną bibliotekę i wyszukiwarkę naszych dzieł, jednak jak dla mnie zdecydowanie za ubogi edytor, kilka prostych elementów, niezbyt wygodna obsługa.

playbook

Link: www.jes-soft.com
Cena: 35 dolarów za program

FootballTraining4All Software
Można powiedzieć, że coś w sobie ma. Niewiele elementów, które można wstawić, ale “wystarczająco”, by sporządzić większość ilustracji. Bardzo łatwy edytor, przyjemnie się tworzy jak i edytuje utworzone już dzieło trenera. Testowałem demo dość mocno okrojone, więc możliwe, że pozytywnie by mnie pełna wersja zaskoczyła. Warty uwagi i przetestowania.

footballtraining4all

Linkwww.footballtraining4all.com
Cena: program offline – 28 euro rocznie,  aplikacja online – 33 euro rocznie, opcja full (offline+online) – 51 euro rocznie

UEFA TactX
Internetowa aplikacja udostępniona na stronie UEFA Training Ground. Wygląda ciekawie i tylko tyle mogę powiedzieć, bo… nie udało mi się jej uruchomić!! Jakiś problem z Javą, nawet po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacja i tak się nie załadowała do końca, testowałem na 3 laptopach i 3 systemach (XP, Vista i Win8). Może Tobie się uda – jeśli tak daj znać jak się sprawdza!

uefa tactx

Link: www.en.tactx.uefa.com
Cena: 5 euro miesięcznie lub 20 euro rocznie, wersja PRO 50 euro rocznie (możliwe tworzenie video)

Coaches ChalkBoard
Bardzo ciekawa, warta uwagi aplikacja online. Miałem co prawda okazję korzystać tylko z okrojonej wersji próbnej, ale przyjemna, bardzo prosta w obsłudze, niezbyt szeroki wachlarz elementów, ale wystarczający do sporządzenia odpowiednich ilustracji (screen to obraz z wersji darmowej, bardzo okrojonej).

coach chalkboard

Link: www.grassrootscoaching.com
Cena: 10 funtów miesięcznie, 40 funtów za pół roku, 60 funtów za rok (czyli 5 funtów miesięcznie)

[divider]Alternatywa[/divider]

Jeśli obsługa komputera nie jest dla Ciebie łatwym zadaniem, jeśli po prostu nie lubisz siedzieć przed monitorem lub najzwyczajniej w świecie nie masz czasu to oczywiście jest alternatywa.

Kartka papieru i długopis
Tak! Po prostu najzwyczajniej w świecie weź w rękę kartkę A4, długopis i zacznij działać. Narysuj zadanie używając najprostszych kółek czy “iksów” jako zawodników, szybką kreską dodaj strzałki, wszystko zamknij w kwadracie imitującym pole zabawy i gotowe! Dodaj do tego krótki opis zawierający organizacje i przebieg zadania. Zorganizuj sobie segregator do którego będziesz wpinać  powstające w ten sposób dzieła i gotowe. Szybko i konkretnie. Uważam, że narysowanie odręcznie ilustracji przedstawiającej ćwiczenie/grę/zabawę zajmuje mniej czasu i na własny użytek zupełnie wystarczy.

TopTrener (www.toptrener.pl)
Wersja PRO kartki i papieru! Taka opcja jeśli wolisz bardziej profesjonalną otoczkę rysunków. Możesz na tej stronie zamówić sobie bloki (różnych rozmiarów) z gotowym boiskiem wydrukowanym na kartce (różne wersje). Moją uwagę przyciągnął bloczek trenerski A4, cztery boiska + kratka. Za 50 takich kartek…

toptrener

… zapłacisz 12zł + 10zł przesyłka co pozwoli Ci na spisanie 200 zabaw/ćwiczeń/gier! Także wpinasz wszystko w segregator i baza trenera gotowa. Niestety jeszcze nie miałem okazji korzystać z tego produktu, ale zaraz po nowym roku składam zamówienie i przygotowuję własny segregator z pomocą bloczków TopTrenera.

Oczywiście nie udało mi się sprawdzić wszystkich “soccer graphisc software”, czyli programów do tworzenia graficznych schematów w piłce nożnej, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w powyższej liście tych przydatnych dla trenera aplikacji. Jeśli znasz jakiś dobry program, który przegapiłem, jeśli używasz czegoś co możesz polecić lub jeśli masz inny patent na organizację swojej bazy ćwiczeń to daj mi znać, chętnie sam skorzystam lub może nawet stworzę kolejny wpis z programami i sposobami sugerowanymi przez innych trenerów.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

46 − = 39