Komputerowy Trener – “Grafikprogramm” od DFB

Komputerowy Trener – “Grafikprogramm” od DFB
17 stycznia 2015 Jakub Śpiegowski

Ponad rok temu zrobiłem zestawienie programów do robienia graficznych schematów ćwiczeń. Brakowało w tym zestawieniu darmowego programu. Najwyższą ocenę dostał ode mnie easy Sports-Graphics, niestety jego cena to 159 euro.

Obecnie na jednej ze stron Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) mamy dostępną darmową wersję tego programu. Bardzo okrojoną, prostą aplikację jednak zupełnie wystarczającą do tworzenia własnej bazy ćwiczeń i gier.  Znajdziesz ją tutaj: http://fussballtraining.com/esg/ Użyłem tego do wykonania ilustracji przy ostatniej zabawie “tam i z powrotem”.

Wybierasz tło (boisko), masz do dyspozycji zawodników w różnych pozycjach (3 kolory strojów do wyboru) i bramkarzy, podstawowy sprzęt (piłki, pachołki, talerzyki, bramki, materace) oraz strzałki określające działania (podanie, bieg, prowadzenie, strzał). To wszystko. Nie znajdziesz tam xx wersji oznaczenia graczy, edytora tekstu, nie zmienisz koloru sprzętu. Prosta aplikacja do tworzenia ilustracji przedstawiających ćwiczenie, zabawę, grę.

Na własny użytek zupełnie wystarczy, do wykonania ilustracji na potrzeby PNDD także zupełnie wystarczy. Jakbyś chciał dodać opisy (np. cyfry oznaczające kolejność) możesz po prostu edytować obraz w Paint.

grafikprogramm

Ja dowiedziałem się o nim na kursie UEFA B w Bydgoszczy. Widziałem również, że na facebookowej grupie trenerów link do tego programu jest przypięty na samej górze – bardzo dobry ruch! Właśnie odnośnie tej grupy – jeśli nie wiesz o czym mówię to koniecznie wejdź na fecebooka i wyszukaj grupę pod nazwą “Trenerzy piłki nożnej”. Dołącz do grupy, admin musi zaakceptować twoją prośbę, zazwyczaj robi to bardzo szybko. Pojawia się tam wiele, wiele, wiele… ciekawych informacji, linków, materiałów i rozmów między trenerami. Musisz tam być.

A dla trenerów lubujących w tradycyjnych sposobach przypominam o szablonach boiska z działu PLIKI. Możesz także pobrać go poniżej:

szablonGdybyś potrzebował pomocy w obsłudze “grafikprogramm” http://fussballtraining.com/esg/ daj znać w komentarzu. Mogę nakręcić krótki “tutorial” z obsługi programu i tworzenia ilustracji w tej prostej aplikacji. Korzystałeś już z niego wcześniej? A może masz jeszcze jakąś inną ciekawą i darmową aplikację?

7 komentarzy

 1. InMoyesWeTrust #NZ 9 lat temu

  Jasne, że przydałby się tutorial.

 2. Paweł 9 lat temu

  Ciekawi mnie czy jest jakiś sposób na układanie np. talerzyków w równych odległościach i równej linii? I obracanie np. bramek w drugą strone 🙂

  • Jakub Śpiegowski 9 lat temu

   Nie ma żadnego systemu do równych odległości czy linii (chociaż możesz kombinować z narysowaniem linii i równym układaniem innych elementów). Wszystko trzeba ustawiać “na oko” 😉 Co do bramek to jest ona w 4 pozycjach: góra, dół, lewa, prawa, a jak chcesz lekko przechylić to jest opcja “Neigung”, pojawia się po kliknięciu na bramkę, która jest już wstawiona na boisko.

 3. simi 9 lat temu

  Odnosnie tego programu to mam pytanie jak tam zrobic taka zaokraglona linie?

  • Jakub Śpiegowski 9 lat temu

   Nie da się niestety, to wersja darmowa. Niby jest w rozwinięciu zakrzywiona linia, ale nic się nie dzieje po jej wybraniu. Trzeba zrobić kilka prostych linii. Chyba, że coś przegapiłem i ktoś zna rozwiązanie to chętnie posłucham! 🙂

   • Piotrek 8 lat temu

    Da się zrobić taką linię! Należy wybrać ją i kliknąć na końcu bądź na początku lini trzymając wciśnięty klawisz CTRL, wtedy dodaje się dodatkowy węzeł, który jest niewidoczny i trzeba go przeciągnąć

Pingbacks

 1. […] 5. Komputerowy Trener – „Grafikprogramm” od DFB – Piłka nożna dla dzieci […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 85 = 93