Liga Mistrzów – gra na 4 boiskach

Liga Mistrzów – gra na 4 boiskach
14 marca 2018 Jakub Śpiegowski

Dzisiaj coś w środowym klimacie, czyli Liga Mistrzów! Prosta gra na 4 boiskach, którą możesz zmodyfikować na milion sposobów. Głównym jej celem jest podkręcenie rywalizacji. “Awanse” i “spadki”, o których przeczytasz w opisie gry, powodują pełne zaangażowanie w każdym meczu, a to przekłada się na wysoką intensywność.

Jest więc tutaj wszystko to o czym ostatnio dużo się mówi w środowisku trenerskim – rywalizacja, intensywność, zaangażowanie i gra o zwycięstwo. Jednocześnie oczywiście dzieciom ta forma rywalizacji daje dużo satysfakcji i radości.

gra na 4 boiskachTakie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Organizacja

 • Przygotuj pole gry, tak jak na ilustracji pomocniczej.
 • Ustaw cztery boiska o wielkości około 10×6 metrów.
 • Każde boisko to inna liga, np. Liga Mistrzów, Liga Europy, Bundesliga, Ekstraklasa.

Przebieg

 • Zawodnicy grają 1 x 1 na każdym z czterech boisk.
 • Gra trwa 1-2 minuty, zawodnicy sami liczą zdobyte bramki.
 • Po sygnale trenera zawodnicy zmieniają boiska. Zwycięzca “awansuje” ligę wyżej, a jego przeciwnik
  “spada” ligę niżej.
 • Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów (zwycięstw).

Modyfikacje

 • Gra 1 x 1 / 2 x 2 / 3 x 3. Dostosuj wielkość boiska do liczby zawodników.
 • Każde boisko ma inne bramki, np. 2 małe, 2 duże, 4 małe, 2 ze stożków (prowadzenie) .
 • Trener wyznacza strefę strzału, około 2 metrów od linii końcowej.

Wskazówki i uwagi

 • Zwróć uwagę na dynamikę gry, zawodnik atakujący stara się jak najszybciej zdobyć gola.
 • Broniący powinien jak najszybciej odbierać piłkę, nie może stać w bramce.
 • Jeśli mecz zakończy się wynikiem remisowym to awansuje zawodnik, który przyszedł na to boisko
  z niżej ligi.

Liga Mistrzów – gra na 4 boiskach

Opisałem tutaj wersję z grą 1 x 1 i boiskiem 10×6 metrów, ale pamiętaj, że tą grę możesz dowolnie dostosowywać do swoich potrzeb. Mogą to być 3 równoległe boiska, a może będzie ich aż 6. Wszystko zależy od tego ilu zawodników masz na treningu (najlepiej, aby wszyscy grali jednocześnie). Możecie grać 1 x 1 albo przejść do 2 x 2 lub 3 x 3. Musisz wtedy oczywiście odpowiednio zwiększyć boisko. Do gry 3 x 3 polecam ok. 18×12 / 20×13 metrów. Możesz też ustawić inne bramki na każdym z wyznaczonych boisk. Daje to nam praktycznie nieskończoną ilość możliwości organizacji tej gry.

To jest jednak tylko pierwsza (i nie najważniejsza) zaleta tej gry. Najważniejsze jest to, że prostymi zasadami (“awanse” i “spadki”) zapewniasz 100% zaangażowania i rywalizację na najwyższych obrotach. Można awansować do Ligi Mistrzów lub spaść do Ekstraklasy, można bronić tytułu mistrzowskiego, można zdobywać punkty, liczyć bramki itd.

Często stosuję tą formę rywalizacji na treningu. Praktycznie w każdej grupie wiekowej. Od żaka po trampkarzy i wszędzie się sprawdza! Mówiąc szczerze to zastanawiam się nawet nad zorganizowaniem takiego sparingu / miniturnieju / trójmeczu, gdzie pogramy na 8-12 małych boiskach (miejsce w Szczecinku mamy – zobacz film). Gra 2 x 2 z awansami i spadkami. Chyba musielibyśmy zacząć od Ligi Okręgowej, a skończyć na Lidze Mistrzów. Ktoś chętny?

Jest to jedna z gier znajdujących się w nowym e-booku “Drybling – podstawy teoretyczne i środki treningowe”. Chcesz więcej? Zapraszamy do naszego SKLEPU!