Zabawa “Orientuj się” ma przede wszystkim poprawić orientacje dzieci podczas gry, zmusić ich do trzymania głowy w górze i obserwowania tego co dzieje się na boisku. Poza tym doskonalimy w niej prowadzenie piłki oraz czas reakcji na bodziec, którym w najprostszej wersji jest sygnał dźwiękowy. Można wplatać w zabawę także elementy ogólnorozwojowe czy ćwiczenia techniczne z piłkami. Z powodzeniem możesz stosować tą zabawę już w 5-latkach, a odpowiednio ją modyfikując nawet w grupach 8+.
POBIERZ ZABAWĘ W JPG // POBIERZ ZABAWĘ W PDF
Potrzebujesz tylko piłek, po jednej dla każdego zawodnika i talerzyki do wyznaczenia kwadratowego pola. Wielkość pola zależy od ilości ćwiczących. Wszyscy ustawiają się w rozsypce na polu zabawy.
Dzieci prowadzą piłkę w dowolny sposób, starają się trzymać głowę w górze i rozglądać po boisku tak, by widzieć trenera. Trener porusza się mniej więcej po środku pola. Określ sygnał, po którym podbiegasz do jednego z boków lub narożników pola, może to być klaśnięcie, gwizdek, “hop”, czy tytułowe “orientuj się”. Wtedy dzieci muszą przeprowadzić i zatrzymać piłkę na drugiej, przeciwległej stronę pola. Oczywiście muszą zrobić to jak najszybciej.
To była najprostsza wersja zabawy. Opcji modyfikacji jest naprawdę wiele. Pierwsza zmiana może dotyczyć bodźca, który wymusza działanie. Zamiast dźwięku może to być bodziec wzrokowy. Proponuję po prostu bez zapowiedzi i bez sygnału przebiec na bok/róg pola. Zawodnicy będą musieli się skoncentrować jeszcze bardziej i dokładnie obserwować trenera (by zareagować) oraz innych zawodników (by się nie zderzyć).
Kolejne modyfikacje dotyczą samego wykonania zadania na ruchy trenera. Po pierwsze możesz określić jakie zadanie wykonają po dobiegnięciu na drugą stronę pola. Zrób ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak pajacyki czy padnij-powstań lub typowo piłkarskie zadanie np. przeskoki na piłce. Po drugie możesz określić sposób prowadzenia piłki po sygnale, np. tylko wewnętrzna do wewnętrznej lub tylko podeszwą.
Aby jeszcze utrudnić zabawę możesz zmienić sposób ustawiania się, np. NIE można ustawić się na boku przeciwległym oraz na tym gdzie stoi trener lub trzeba ustawić się na boku po prawej stronie od przeciwległej strony. Jednak to już dotyczy grup starszych.
Zabaw na orientację jest wiele, można reagować na kolory, komendy, wskazania czy ruchy trenera, wszystkie stosujemy, by odzwyczaić dzieci od wpatrywaniu się w piłkę i patrzenia tylko pod nogi. Wpajamy nawyk obserwowania boiska i innych zawodników, podniesionej głowy. Może masz jakieś swoje ulubione zabawy? A może przychodzą Ci do głowy ciekawe modyfikacje zabawy “orientuj się”. Jeśli tak to koniecznie podziel się tym w komentarzach!