Zabawa “Berek czarodziej”

Zabawa “Berek czarodziej”
26 lipca 2014 Jakub Śpiegowski

[button color=”green” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” ]ZABAWA “BEREK CZARODZIEJ”[/button]

Prosta zabawa, dobra na rozgrzewkę. Nie potrzebujesz nic poza piłkami. Berek jest bez piłki i na początku jest nim trener. Wszystkie dzieci poza berkiem mają piłki i prowadzą ją w wyznaczonym polu.

Gdy berek kogoś załapie to ta osoba staje w rozkroku i trzyma piłkę w rękach nad głową, by inne dzieci widziały, że trzeba go ratować. Inne dzieci, by złapany mógł wrócić do zabawy, muszą uderzyć piłkę delikatnie wewnętrzną częścią stopy między jego nogami. Wtedy kładzie on piłkę na ziemi i wraca do gry. Podkreśl oczywiście, że piłkę uderzamy delikatnie, z bliskiej odległości dokładnie między nogami “zaczarowanego”, tak jakbyśmy robili krótkie podanie wewnętrzną częścią stopy.

Trener jest berkiem w pierwszej rundzie, by dać dzieciom szansę uratować kilka razy inne osoby. Także goń spokojnie i uważaj, by zawsze mógł ktoś uratować. W drugiej rundzie, gdy dzieci załapią już dobrze zasady zabawy, wyznacz jednego zawodnika jako berka. Oczywiście goni on bez piłki.

Jeśli grupa, a zwłaszcza berek dobrze sobie radzi i zbyt szybko łapie pozostałych zawodników to proponuję utrudnić zabawę w następujące sposoby:
– zadaniem berka nie jest złapać innych, a wybić im piłkę spod nóg,
– zadaniem berka jest zabrać piłkę i wybić ją za pole gry (wtedy złapany biegnie po piłkę i staje na linii ograniczającej pole w rozkroku),
– berek też ma piłkę i musi jednocześnie prowadzić piłkę i łapać dzieci,
– możesz zastosować jakąś formę “nietykalności”, dla przykładu, gdy uciekający zatrzymają piłkę podeszwą i złapią się w parze za ręce to berek nie może ich złapać (oczywiście w takiej pozycji możemy stać maksymalnie 3-5 sekund).

Zabawę możesz stosować śmiało w najmłodszych grupach już od U-6 (radziłbym wtedy, żeby trener był kilka razy berkiem, aż cała grupa dobrze zrozumie zasady) do nawet U-9/U-10, z utrudnieniami wypisanymi powyżej. Przy młodszych grupach U-4/U-5 proponuję stosować zabawę bez piłki “berek tunel”, którą znajdziesz tutaj: Berki cz.1

Jestem przekonany, że jakaś forma zabawy berek czarodziej pojawiła się już na Twoim treningu. Bez piłek, z piłkami, w różnych pozycjach po złapaniu czy sposobach na “odczarowanie”. Jeśli masz jakieś ciekawe i zabawne sposoby na tą zabawę, które uwielbiają dzieciaki proszę podziel się nimi w komentarzach lub napisz do mnie maila.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 + 2 =