Zabawa “Kamyczki”

Zabawa “Kamyczki”
21 czerwca 2017 Jakub Śpiegowski
Zabawa KAMYCZKI - ILUSTRACJA

Zabawa KAMYCZKI to bardzo prosty sposób na naukę prowadzenia piłki wśród najmłodszych. Przeszkody w postaci kamyczków wymuszają dużo kontaktów z piłką i częste zmiany kierunków. Dzieci w wieku 5-6 lat mają tendencję do mocnego kopania piłki i pościgu za nią przez pół boiska, taki mają sposób na “prowadzenie”. Dlatego zabawy z przeszkodami są mocno wskazane!

Zabawa KAMYCZKI - ilustracjaIlustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Każde dziecko ma piłkę. Na całym polu zabawy ustaw jak najwięcej stożków. Najlepiej, aby stożki były w 3-4 różnych kolorach. Będą to tytułowe “kamyczki”.

PRZEBIEG

Dzieci prowadzą piłkę między kamyczkami, tak aby żadnego z nich nie dotknąć (omijają wszystkie stożki). Po 30-40 sekundach trener zatrzymuje zawodników i pyta komu udało się nie potknąć ani razu o kamień! To najprostsze zadanie powtarzamy 2-3 razy, po czym przechodzimy do dalszej części zabawy.

Dzieci prowadzą piłkę od stożka do stożka, zatrzymują piłkę tuż obok niego i przeskakują przez kamyk. Cały czas ani piłka, ani zawodnik nie mogą dotykać przeszkód! Zaraz po tym zadaniu dzieci ponownie muszą prowadzić piłkę slalomem miedzy kamieniami, a na sygnał trenera zatrzymują piłkę przy stożku o wywołanym kolorze. Może stać kilka osób obok jednego stożka.

Podczas ostatniego zadania dzieci cały czas prowadzą piłkę miedzy kamyczkami. Na sygnał trenera muszą dobiec do wolnego stożka i położyć na nim swoja piłkę. Trzeba wykonać to zadanie jak najszybciej. Możesz przyznawać punkt dla najszybszych osób lub określić zadanie dodatkowe dla najwolniejszych.

Na koniec zabawy dzieci sprzątają wszystkie kamyczki. Kto zbierze ich najwięcej?

WSKAZÓWKI/UWAGI

Każde z wymienionych powyżej zadań wykonujemy po 2-3 razy. Zawsze zwracaj uwagę na prowadzenie piłki blisko nogi, zmiany kierunków i uniesioną głowę. Wszystko zależy od grupy wiekowej i ich umiejętności, ale dzięki gęsto rozstawionym stożkom i obrazowemu przedstawieniu zabawy poradzą sobie z tym nawet najmłodsi.

Zabawa KAMYCZKI jest bardzo prosta i lubię do niej wracać. Dzieciom też się nie nudzi, a pracujemy nad wieloma elementami jednocześnie. Doskonalimy prowadzenie piłki, zmiany kierunków, orientację przestrzenną, sprawność ogólną i świetnie się bawimy.

Oczywiście możesz też wprowadzić własne modyfikacje i pracować nad dodatkowymi rzeczami. Można na przykład dodać pozycje stabilizacyjne przy zatrzymaniu obok kamyczka albo zwody przy prowadzeniu między kamyczkami.

Zachęcam do rozmowy w komentarzach. Piszcie swoje pytania, uwagi lub opiszcie modyfikacje, które wprowadziliście do zabawy.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

90 − = 85