Zabawa “Niebo-Ziemia”

Zabawa “Niebo-Ziemia”
13 maja 2014 Jakub Śpiegowski

[column size=one_half position=first ]Zabawa “Niebo-Ziemia”

Bardzo prosta zabawa doskonaląca prowadzenie piłki dla najmłodszych dzieci. Zabawa masowa, więc możemy ją przeprowadzać w dowolnie licznych grupach. Zazwyczaj stosuję ją w części wstępnej, poza prowadzeniem piłki wykonujemy w niej ćwiczenia ogólnorozwojowe.[/column]

[column size=one_half position=last ]

Kliknij obrazek by powiększyć!

Kliknij obrazek by powiększyć!

[/column]

Przed rozpoczęciem zabawy trener wyznacza zadania, które dzieci muszą wykonać po komendzie “niebo” lub “ziemia”. Oczywiście ćwiczenia muszą kojarzyć się z komendą. Każde dziecko ma piłkę i prowadzi ją po wyznaczonym polu zabawy, w dowolny sposób i w dowolnych kierunkach. Gdy trener powie “niebo” lub “ziemia” dzieci wykonują wcześniej ustalone zadanie.

W najprostszej wersji tej zabawy na komendę “niebo” dzieci zatrzymują piłkę podeszwą i muszą jak najwyżej podnieść ręce do góry. Na “ziemia” zatrzymują piłkę i kładą się przodem na boisku. Oczywiście można w różny sposób urozmaicać te proste zadania, np. po podniesieniu rąk robimy dłońmi “słoneczka”, a przy “ziemi” kładąc się musimy całkowicie zasłonić piłkę tak, by trener jej nie widział.

Przy kolejnych treningach możemy stopniowo utrudniać zadania. Przy “niebo” można podskoczyć jak najwyżej kilka razy lub wspiąć się na palce i przejść dookoła piłki. Po komendzie “ziemia” wykonujemy kilka przysiadów lub 2 pompki, czy przewrót w przód.

Tak jak wspomniałem na początku ważne, by ćwiczenia były związane z komendę “niebo” lub “ziemia”. Najzwyczajniej ćwiczenia “niebo” to podskoki, unoszenie części ciała ciała, coś co robimy wysoko, przy “ziemia” natomiast dotykamy boiska, robimy coś na leżąco czy siedząco. Możliwości są praktycznie nieograniczone i za każdym razem możemy stosować inne ćwiczenia, stopniowo, krok po kroku utrudniać zadania.

Zobacz także: Zabawy dla przedszkolaków oraz Imiona.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

89 − = 88