![](https://pilkanoznadladzieci.pl/wp-content/uploads/2016/10/PNDD_tło_pociągnastacji.jpg)
Kolejna propozycja dla najmłodszych – zabawa pociąg na stacji. Jest to opowieść ruchowa, którą wymyśliłem na ostatni trening z moimi początkującymi 4 i 5-latkami. We wrześniu pokazywałem Ci zabawę w podobnym klimacie (statek piracki) i z racji tego, że pracuję obecnie z najmłodszymi dziećmi będzie ich na pewno więcej! Dzięki prostym opowieściom ruchowym wplatamy w trening wiele elementów (kontrola piłki, prowadzenie, sprawność ogólna) i mamy zagwarantowane pełne zaangażowanie wśród 4, 5, 6 czy 7-latków (U8).
Ilustracja wykonana w ProTrainUp
ORGANIZACJA
Rozdaj każdemu dziecku piłkę. Wielkość pola zależy od ilości ćwiczących, niech to będzie dość duży prostokąt lub kwadrat, tak by wszystkie dzieci mogły swobodnie prowadzić piłkę. Im starsza grupa i lepsze umiejętności tym pole może być mniejsze.
PRZEBIEG
Dzieci prowadzą piłki po wyznaczonym polu zabawy, cały czas mając je blisko nogi. Na komendę trenera wykonują określone wcześniej zadanie. Jak zawsze, opowieść ruchową dzielę na przynajmniej 2-3 rundy, by nie tracić zbyt dużo czasu na tłumaczenie. Zaczynam tylko od 2 komend, a kolejne dodaję w krótkich przerwach zabawy. Unikniesz w ten sposób chaosu i każde dziecko będzie w stanie zapamiętać i poprawnie wykonać wskazane zadania.
Oto komendy, które wprowadzam – zabawa pociąg na stacji:
- “Lokomotywy w ruch” – dzieci prowadzą piłkę w dowolny sposób.
- “Pociąg na stacji” – zatrzymuję się, a wszystkie dzieci ustawiają się za mną jedno za drugim.
- “Ładujemy towar” – dzieci wykonują siad prosty i łapią piłkę w ręce, robiąc skręty tułowia dotykają piłką podłoża z lewej i prawej strony swojego ciała.
- “Jedziemy przez tunel” – staję w dużym rozkroku, zadaniem dzieci jest podejść do mnie i uderzyć piłkę między moimi nogami.
- “Express” – wszyscy prowadzą piłkę jak najszybciej potrafią, zdecydowanie przyspieszamy!
- “Zmiana trasy” – dzieci zatrzymują piłkę i zaczynają poruszać się tyłem, cały czas mając piłkę przy nodze.
WSKAZÓWKI/UWAGI
Oczywiście wykonując powyższe zadania możesz dodawać kilka słów, by wprowadzić dzieci w świat pociągów. Na przykład podczas komendy “zmiana trasy” powiem, że pociąg pomylił trasę i teraz musi powoli wycofać i wjechać ponownie na dobre tory. Przy “ładujemy towar” mówię, że właśnie dźwigiem ładujemy towar do naszych wagonów itp.
Wszystkie zadania wykonuj razem z dziećmi! Wśród maluchów poprawny pokaz jest jeszcze ważniejszy niż to co mówisz. Robiąc ćwiczenia także podczas zabawy unikasz przestojów poświęconych na myślenie “co teraz mam zrobić?”, bo dzieci widzą Twoje ruchy. Poza tym po prostu bawisz się razem z dziećmi z uśmiechem na twarzy!
Zabawa pociąg na stacji to kolejna propozycja, w której ogranicza Cię tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. Możesz dodawać nowe komendy i wymyślać nowe zadania. Doskonalicie umiejętności indywidualne, prowadzenie piłki, orientację przestrzenną, a do tego kształtujecie sprawność ogólną.
Pamiętaj też, by dodać do tego odpowiednią “porcję” zabawy! Przy niektórych komendach możesz się powygłupiać z dziećmi. Możesz także zachęcić maluszki do wydawania z siebie odgłosów pociągu – ciuch, ciuuch! – podczas prowadzenia piłki. Zabawa i nauka muszą iść w parze!
Proszę jeśli przychodzą Ci do głowy ciekawe modyfikacje tej zabawy czy nowe komendy to podziel się nimi w komentarzach lub wyślij maila na jakub@pilkanoznadladzieci.pl