Zabawa ,,Złap piłkę”

Zabawa ,,Złap piłkę”
12 lutego 2016 PNDD

Zabawa ,,Złap piłkę”, to zabawa, którą podpatrzyłem od jednego z uczestników naszych warsztatów, który ujął to w swoim konspekcie. Zainteresowała mnie jej prostota i z wielkim entuzjazmem postanowiłem ją przetestować. Zapewne wielu z nas trenerów stosuje na samym początku zajęć “berka”, tylko zastanawiam się, ile razy tego berka można robić? Czy nie jest to nudne dla dzieciaków? “Złap piłkę” jest propozycją, którą możecie wykorzystać na samym początku zajęć, przy czym od samego początku każdy ma kontakt z piłką!

ZŁAP PIŁKĘ.ORGANIZACJA

Każde dziecko ma piłkę i prowadzi ją w dowolny sposób po wyznaczonym polu. Trener trzyma własną piłkę w rękach  i porusza się swobodnie po boisku między dziećmi.

PRZEBIEG

Trener wymawiając głośno imię zawodnika np. Maciek, wyrzuca piłkę wysoko w górę. Zawodnik lub zawodnicy o tym imieniu, maja za zadanie złapać piłkę przed dotknięciem jej o podłoże. Jeśli dziecku uda się tego dokonać to trener wykonuje dodatkowe zadanie ruchowe, np. przysiad czy pompkę. Gdy dziecku się nie uda, nie ma nagrody, ani kary, po prostu przechodzimy do następnej rundy. Gdy trener skończy swoje ćwiczenie zabiera piłkę, którą zostawił  zawodnik i kontynuuje zabawę.

WSKAZÓWKI/UWAGI:

Im większe pole zabawy tym lepiej. Zabawy nie stosujemy w najmłodszych grupach (U5) ze względu bezpieczeństwa i możliwości zderzenia się uczestników. Chyba, że nie ma powtórzonych imion i mądrze staniesz z piłką, by dziecko miało czystą drogę do jej złapania.
Zawodnicy muszą skupić swoją uwagę na prowadzeniu piłki blisko nogi i próbować podnosić swoją głowę do góry. Trener dość sprawnie poruszać się boisku, aby zawodnicy nie biegali zbyt blisko niego i czekali na wyrzuconą piłkę. Gdy ktokolwiek stoi i się przygląda możesz dodać coś w stylu “trener wyrzuca piłkę tylko wtedy, gdy wszyscy się poruszają i prowadzą piłkę”.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 7 = 1