Zabawa “Zmienny wąż”

Zabawa “Zmienny wąż”
21 lutego 2015 PNDD

Ostatnio podczas układania konspektu dla grupy 6-7 latków przeglądałem zabawy, które wrzuciłem na PNDD jeszcze w 2013. Chciałem wykorzystać i odświeżyć “starą zabawę”, padło na zabawę “wąż”. Jedna prosta modyfikacja i zabawa świetnie się sprawdziła.

Jak zawsze poniżej obrazek ze skróconym opisem. Możesz śmiało ściągnąć go do swojego zbioru. Kilka zdań komentarza znajdziesz pod ilustracją.

Zabawa zaczyna się identycznie jak standardowy “wąż”. Trener prowadzi piłkę na czele, a wszystkie dzieci prowadzą piłki za nim, jeden za drugim. Trener oczywiście często zmienia kierunki, porusza się jak prawdziwy wąż.

Podczas zabawy możesz śmiało kilka razy przerwać i wyjaśnić, że staramy się utrzymywać równe odstępy, nie wyprzedzać i nie przerywać węża.

Trener w każdym momencie może wywołać imię jednego z dzieci. Wtedy zawodnik ten musi zmienić kierunek prowadzenia piłki i zostaje prowadzącym węża. Oczywiście grupa musi się zorganizować jak najszybciej i uformować sprawnie nowego węża. Gdy dzieci prowadzą musisz podkreślić, że nie chodzi o ty, by prowadzić jak najszybciej i urwać się reszcie. Chodzi o to, by prowadzić tak, żeby wąż się nie przerwał.

Oczywiście dajemy szansę każdemu zawodnikowi stanąć na czele i prowadzić węża. Gdy zmienny wąż się rozsypuje i robi trochę chaotyczny zawołaj po prostu “trener”. Wtedy dzieci prowadzą ponownie piłki za Tobą. Zwalniasz tempo, czekasz, aż wszyscy będą dobrze ustawieni i ponownie zmieniasz prowadzącego. Możesz śmiało zrobić to kilka razy podczas zabawy.

Podczas zabawy doskonalimy prowadzenie piłki, zwroty, zmiany kierunków i tempa prowadzenia. Pracujemy też nad orientacją przestrzenną i szybkością reakcji.  Prosta zabawa, ale pracujemy nad wieloma aspektami.

Jedna modyfikacja i zabawa bardzo się dzieciom podobała. Każdy tylko czekał, aż wywołam jego imię. Radocha z prowadzenia była ogromna. Stosowałeś już zabawę “waż” na treningu? A “zmienny wąż”? Może znasz inne modyfikacje tej zabawy? Koniecznie daj znać w komentarzach.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 7 = 1