Czy mówimy jednym językiem? Nazwy i symbole w piłce nożnej.

Czy mówimy jednym językiem? Nazwy i symbole w piłce nożnej.
17 maja 2017 Jakub Śpiegowski

Czy trenerzy w całej Polsce mówią jednym językiem? Czy wszyscy nazywamy tak samo przybory wykorzystywane podczas treningu? Na pewno nie. Niestety! Chodzi przecież o ułatwienie życia dzieciom, które trafiają na wielu trenerów podczas swojej piłkarskiej przygody.

Eksperyment

Dwa dni temu umieściliśmy na naszym fanpage’u taką ilustrację…

… i poprosiliśmy Was o nazwanie tych przyborów. Jakie nazwy się pojawiły?

  • Przybór nr 1 – znacznik, plastron, koszulka, narzutka, oznacznik, owiewka, kontrast, kamizelka, odblask, śliniak, lejbijka/lejbik, lesta (13 różnych nazw!).
  • Przybór nr 2 – czapeczka, grzybek, talerzyk, znacznik, stożek, kapturek, diamencik, pchełka, kapselek, śliniak, kapelusz (11 różnych nazw!).
  • Przybór nr 3 – pachołek, palik (2 różne nazwy).

O ile z ostatnim przyborem nie było rozbieżności (99% osób napisało pachołek) to sprawa z przyborem numer jeden i dwa wygląda dużo gorzej! Jedna rzecz i 11-13 różnych nazw. Mało tego, tych nazw jest zdecydowanie więcej, po prostu nie zostały tutaj wymienione. To dopiero ewenement! To tak, jakby w szkole każdy nauczyciel mówił inaczej na zeszyt czy tablice! Wyobrażasz sobie ten chaos i zakłopotanie dzieci, gdy nie wiedzą o co chodzi nauczycielowi? Na treningu piłkarskim do tej pory była to norma (przy zmianie trenera).

Zwróć tez uwagę, że część trenerów nazywa “znacznikiem” przybór numer jeden, a część mówi tak na przybór numer dwa! Wyobraź sobie teraz, ze dziecko chodzi do jednego z tych trenerów do klubu, a do innego na trening indywidualny i trener prosi o podanie tegoż znacznika. Można zgłupieć!

Obowiązujące obecnie nazwy to:

  • Przybór nr 1 – OZNACZNIK.
  • Przybór nr 2 – STOŻEK.
  • Przybór nr 3 – PACHOŁEK.

Nazwy i symbole w piłce nożnej

Nazwy i symbole obowiązujące w piłce nożnej zostały unormowane przez PZPN w 2016 roku. Znajdziesz je w Narodowym Modelu Gry. Na wszystkich nowych kursach UEFA trenerzy także posługują się tymi nazwami.

Poniższe ilustracje przedstawiają nazwy wszystkich przyborów oraz wszystkie symbole używane do wykonywania ilustracji pomocniczych. Jeśli jeszcze ich nie widziałeś i nie stosujesz to warto to zmienić! Wiadomo na początku każdemu jest się ciężko przestawić, ale naprawdę szybko pójdzie.

TERMINOLOGIA

Ilustracja z “Narodowy Model Gry PZPN”, Warszawa 2016

Sam wcześniej mówiłem kamizelka/narzutka, talerzyk i pachołek. Pachołek się zgadzał, na stożek przerzuciłem się bez najmniejszego problemu. Do tej pory mam jednak czasami problemy z oznacznikiem. Stare przyzwyczajenia nie tak łatwo zmienić… Mimo to, ze nazwa ta jakoś w ogóle mi nie leży, zmieniam to i chcę używać obowiązujących terminów.

SYMBOLE (STRZAŁKI I LINIE)

Ilustracja z “Narodowy Model Gry PZPN”, Warszawa 2016

Tych linii używam od samego początku pracy trenerskiej. Poznałem je na kursie instruktora piłki nożnej. Większość trenerów także się ich trzyma. Trafisz na nie w każdej polskiej publikacji dotyczącej piłki nożnej. Możesz też stworzyć ilustracje pomocnicze w UniCoach czy ProTrainUp.

Mimo to, podczas konferencji i szkoleń, dosyć często widzę jak trenerzy robią notatki i używają innych strzałek oraz linii. Może to tylko z pospiechu, a może nie zapoznali się jeszcze z tymi symbolami. Warto jednak szybko nadrobić zaległości. Łatwiej później odczytać ilustracje czy podzielić się środkami treningowymi z innymi trenerami.

Jesteśmy zdecydowanie za tym, by każdy trener w Polsce posługiwał się tymi nazwami i symbolami!

Dlaczego?

By uniknąć dezorientacji dzieci podczas treningu. Czy to przy sprzątaniu sprzętu, czy podczas trwania zabawy. Gdy trener mówi: sprzątamy wszystkie pachołki, zakładamy pomarańczowe oznaczniki, czy na sygnał obiegamy czerwony stożek. Dbajmy nawet o takie szczegóły! Zwłaszcza, ze nic nas to nie kosztuje.

Obecnie dzieci rzadko kiedy trenują w jednym miejscu. Najmłodsi zawodnicy często zapisani są do klubu piłkarskiego, a dodatkowo uczęszczają na zajęcia do szkółki, w której pracuje się w małych grupach i koncentruje na poprawie techniki. Czasem poza klubem są jeszcze treningi indywidualne.

Poza tym pamiętajmy, że dzieci przechodzą od jednego trenera do drugiego, nawet w jednym klubie. Normalne jest, ze dziecko trenuje tylko 2-3 lata u jednego trenera, a później grupę obejmuje nowy trener. Niektóre kluby robią zmianę trenera nawet co roku. Są specjaliści od danego rocznika i po każdym sezonie oddają swoja obecna grupę i przejmują nowa.

Własnie dlatego potrzebujemy jednego wspólnego języka, nazw, terminów i symboli! Używajcie poznanych nazw na treningach, wykorzystujcie te symbole w ilustracjach pomocniczych i razem dbajmy o rozwój naszych podopiecznych zwracając uwagę nawet na takie szczegóły!

PS. Na PNDD też używamy tych nazw i symboli. Spotkasz je w każdym wpisie i publikacji. Mówię o nich także w naszym kursie wideo. Ich znajomość ułatwi Ci przeglądanie naszych materiałów!

Numeracja pozycji

Aha, i jeszcze jedno! Nie dotyczy to co prawda samego treningu dzieci, ale już od trampkarzy także się przyda – numeracja pozycji. To kolejna rzecz, którą powinien znać każdy trener. Prędzej czy później na pewno się przyda!

NUMERACJA POZYCJI

Ilustracja z “Narodowy Model Gry PZPN”, Warszawa 2016

Jeśli już używasz tych nazw i symboli to wszystko jest tak jak należy. Jeśli nie, to powodzenia w przestawianiu się na nowe nazwy! Postaraj się wprowadzić je w życie jak najszybciej.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

64 + = 72