Gra 1 x 1 w chaosie – możecie ją już znać ponieważ często prezentuje ją trener Marcin Dorna. Ostatnio widziałem tę grę podczas konferencji Uczy Nas Piłka w Tarnowie. Jest naprawdę prosta i spokojnie poradzą sobie z nią nawet żaki (U7 i U8). Duża intensywność, rywalizacja, doskonalenie dryblingu, odbioru piłki oraz rozwój percepcji – to największe plusy tej prostej gry.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Przygotuj boisko do gry, tak jak na ilustracji pomocniczej (przy 8 zawodnikach przyda się kwadratowe pole o boku 16-20 metrów).
- Bramki powinny mieć 2-3 m. szerokości, możesz ustawić je z pachołków lub stożków.
Przebieg
- Zawodnicy dobrani są w pary, grają 1 x 1.
- Gra toczy się na całym polu gry (wszystkie pary grają jednocześnie).
- Punkt zdobywamy za przeprowadzenie piłki przez jedną z czterech małych bramek.
- Po przejściu przez bramkę atakujący dalej prowadzi piłkę i próbuje zdobyć kolejne punkty.
- Zmiana ról następuje dopiero wtedy, gdy zawodnik broniący odbierze piłkę koledze z pary.
Modyfikacje
- Zmiana ról po każdym zdobytym punkcie. Atakujący zatrzymuje piłkę po przejściu przez bramkę i podaje ją do kolegi z pary.
- Gra na większą ilość bramek (przy większej liczbie zawodników). Mogą być dwa przylegające do siebie kwadraty i łącznie 7 bramek.
Wskazówki i uwagi
- Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej bramek.
- Głównym celem jest doskonalenie dryblingu oraz prowadzenia piłki.
- Często zmieniaj zawodników w parach (dobieraj ich umiejętnościami).
- Zwróć uwagę na krótkie prowadzenie piłki, nogą dalszą od przeciwnika. Zawodnik musi dobrze kontrolować piłkę.
- Zwróć uwagę na dojście zawodników broniących do piłki i ciągłe próby odebrania piłki (nie można stać w bramce).
Gra 1 x 1 w chaosie
Jest to naprawdę intensywna gra! Warto robić krótkie przerwy co ok. 60-90 sekund i wtedy przekazywać zawodnikom informacje dotyczące przebiegu (np. te znajdujące się we wskazówkach i uwagach powyżej). Mamy tutaj wysoką intensywność, krótkie przerwy, rywalizację, grę 1 x 1, drybling, dobrą zabawę i pełne zaangażowanie – wszystko co potrzebne w treningu dzieci.
Może się wydawać, że gra jest zbyt chaotyczna i ryzyko zderzeń jest zbyt duże, ale to tylko pozory. Jeśli nie przesadzisz z ilością dzieci na jednym polu to jest to naprawdę świetna gra.
Pamiętaj, by wielkość pola, ilość bramek i ich ustawienie dostosować do liczby zawodników. Im więcej dzieci, tym więcej bramek. Możesz je też różnie ustawiać, może kilka przyda się na środku pola, a nie tylko na liniach bocznych? Sprawdź sam, która wersja będzie optymalna dla Twojej grupy. Pamiętaj, że zadanie musi być trudne, ale wykonalne – wtedy Twoi zawodnicy się rozwijają.
Jest to jedna z gier znajdujących się w naszym e-booku “44 małe gry dla skrzatów, żaków i orlików”. Teraz jest on dostępny również w wyjątkowo atrakcyjnych pakietach świątecznych (z bonusami) – przejdź do SKLEPU!