Gra 1 x 1 przodem na 3 bramki

Gra 1 x 1 przodem na 3 bramki
11 lipca 2018 Jakub Śpiegowski

Gra 1 x 1 przodem na 3 bramki to kolejna propozycja na doskonalenie dryblingu z przeciwnikiem z przodu. Moim zdaniem to świetny sposób nauki tego elementu. Dlaczego? Jak w każdej grze 1 x 1 jest drybling, jest szybkość, są strzały i reakcja na stratę/odzyskanie piłki. Ponadto poprzez 3 bramki wzmacniamy tutaj jeszcze rozwój percepcji, kreatywności i decyzyjności. Wymuszamy grę ze zmianą kierunków i reakcją na działania przeciwnika.

Tak naprawdę gra 1 x 1 przodem na 3 bramki nadaje się do każdej kategorii wiekowej, od maluchów po juniorów. Spokojnie poradzą sobie z nią nawet najmłodsi U6/U7. Przetestowane wiele razy!

Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Organizacja

 • Przygotuj pole gry tak jak na ilustracji pomocniczej.
 • Bramki ustawione są około 12 metrów od siebie. Obok trenera stoją dwie mini bramki, a na drugiej linii końcowej jedna duża bramka (np. 3×2 m, 3×1,55 m).
 • Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach – jedni obok trenera (broniący), drudzy obok dużej bramki (atakujący).
 • Wszystkie piłki znajdują się obok trenera.

Przebieg

 • Trener podaje piłkę do pierwszego atakującego.
 • Jeden broniący wbiega na boisko w momencie przyjęcia piłki przez atakującego.
 • Rozpoczyna się gra 1 x 1.
 • Zawodnik atakujący próbuje minąć/zmylić broniącego i strzelić na jedną z dwóch małych bramek.
 • Zawodnik broniący, po odebraniu piłki, próbuje strzelić na dużą bramkę.
 • Po zakończonej akcji dzieci odnoszą piłkę do trenera i wracają na koniec swoich rzędów.
 • Trener podaje piłkę do kolejnego zawodnika i grę rozpoczyna następna para.
 • Zawodnicy zamieniają się miejscami (i rolami) dopiero po określonym czasie (po 6-8 minutach).
 • Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

Modyfikacje

 • Trener wyznacza strefę strzału przy małych bramkach, około 3-4 metry od linii końcowej.
 • Gra 1 x 1 + bramkarz (ustawiony w dużej bramce).

Wskazówki i uwagi

 • Zwróć uwagę na dynamikę gry, zawodnik atakujący stara się jak najszybciej minąć broniącego i zdobyć gola, nie powinien się zatrzymywać.
 • Zawodnik broniący po odebraniu piłki stara się jak najszybciej “odskoczyć” od przeciwnika i oddać strzał na dużą bramkę.
 • Jeśli zawodnicy atakujący nie “wykorzystują” dwóch bramek to zapytaj ich (a potem pokaż) jak można zmylić przeciwnika zmianą kierunku i wybrać drugą bramkę do oddania strzału.

Gra 1 x 1 przodem na 3 bramki

Koncentrujemy się tutaj na dryblingu z przeciwnikiem z przodu. Zawodnik atakujący obserwuje kierunek, w którym się porusza i widzi bramkę. Powinien on więc wykorzystać szybkość prowadzenia piłki i unikać zatrzymania się. Dwie bramki, które ma do wyboru zachęcają do szybkiej zmiany kierunku i minięcia w ten sposób broniącego. Ty jako trener powinieneś zwrócić na to uwagę. Jeśli atakujący nie wykorzystują tej przewagi to warto przerwać grę i porozmawiać z dziećmi, zapytać jak można minąć obrońcę, jak wykorzystać fakt, że są dwie bramki itp. Dzieci zazwyczaj same dochodzą do rozwiązania, które później trzeba zademonstrować.

Mamy tutaj wszystko czego trzeba – drybling, 1 x 1 w ataku i obronie, szybkość, prowadzenie, zmiany kierunków, a przede wszystkim decyzyjność, percepcję i kreatywność! Prosty dodatek w postaci 2 małych bramek daje wiele różnych rozwiązań atakującemu. Można też zwracać uwagę na ruch do piłki i przyjęcie kierunkowe po podaniu od trenera. Jest tego sporo! Warto jednak skupić się na tym na czym najbardziej nam zależy akurat na danej jednostce treningowej.

Może brzmi trochę groźnie dla najmłodszych, ale uwierz mi ta gra jest banalnie prosta. Poradzą sobie z nią nawet najmłodsi i początkujący zawodnicy. Warto wprowadzać od samego początku różne gry 1 x 1 we wszystkich 3 wariantach (przodem, tyłem i bokiem).

Wielką jej zaletą jest wszechstronność (wymieniłem wyżej wiele elementów, które rozwija) oraz łatwa organizacja. Na hali można wykorzystać bramkę do piłki ręcznej (3×2 m), a na Orliku nawet standardową bramkę (5×2 m). Jeśli bramka jest naprawdę duża to możesz wstawić do niej bramkarza. Będzie dodatkowym wyzwaniem!

Pamiętaj tylko, aby kolejka była krótka, maksymalnie 4-osobowa. To zagwarantuje intensywność na odpowiednim (wysokim) poziomie.

Gra 1 x 1 przodem na 3 bramki oraz wiele innych gier 1 x 1 znajduje się w najnowszym e-booku “Zbiór konspektów dla piłkarskich skrzatów (U7)”. Zachęcam do sprawdzenia!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

99 − 89 =