Gra – 1×1 na 4 bramki

Gra – 1×1 na 4 bramki
7 marca 2017 Mateusz Grygorowicz

Sprawdzona w wielu grupach gra 1×1 na 4 bramki, która doskonale nadaje się dla żaków i wyższych kategorii wiekowych (7+ lat). Stosowanie jej na treningu z pewnością wymusi podejmowanie odpowiednich decyzji na boisku. Pamiętajmy, że mali piłkarze najlepiej uczą się na własnych błędach, a nie poprzez ciągłe korygowanie i instruowanie trenera.

Ilustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Zawodnicy dobierają się w pary i ustawiają się na wyznaczonych pachołkach. Jeden z nich posiada piłkę przy nodze, drugi rozpoczyna grę bez piłki. Ustaw cztery dwumetrowe bramki. Jedna pomiędzy zawodnikami, a trzy na przeciwległej linii końcowej (jak na rysunku). Trener ma kilka dodatkowych piłek przy nodze i ustawia się miedzy zawodnikami. Ustal pole karne za pomocą stożków lub pachołków innego koloru niż bramki. Możesz też wykorzystać linie znajdujące się na boisku/hali.

PRZEBIEG

1 i 1′ – Trener uderza piłkę na wolne pole, w wybranym przez siebie kierunku. Wtedy startuje zawodnik bez piłki.
2 – Musi on jak najszybciej dobiec do piłki i uderzyć, sprzed pola karnego, do jednaj z 3 bramek ustawionych na linii końcowej.
3 – Następnie, zawodnik ten, odwraca się i pełni funkcję obrońcy. Jego zadaniem jest odebrać piłkę napastnikowi i strzelić na pojedynczą bramkę znajdująca się na linii startowej (przy trenerze).
3′ – Zawodnik z piłką rusza w momencie oddania strzału przez kolegę z pary. Atakuje na jedna z trzech bramek znajdujących się w polu karnym. Musi to zrobić w jak najkrótszym czasie.
Po zakończonym pojedynku rusza następna para – trener zagrywa piłkę na wolne pole do zawodnika bez piłki.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Jest to bardzo dynamiczna gra 1×1, w której dzieci doskonalą drybling, strzały oraz podejmują szybkie decyzje na podstawie zachowań kolegi z pary. Fajna, rozwijająca gra, w której trener może ułatwiać lub utrudniać zadanie przez podanie piłki w odpowiednim kierunku.

Możesz wprowadzić też dodatkowe utrudnienie. Napastnik nie może strzelać na bramkę, w którą trafił jego partner. Przez to ma do wyboru tylko dwie bramki, a obrońca może wcześniejszym strzałem ułatwić sobie prace w obronie (ponownie podejmowanie decyzji).

Pamiętaj, że napastnik musi wbiec w pole karne, aby oddać strzał na bramkę. Gdy gra trwa zbyt długo wprowadź ograniczenie czasowe i zacznij odliczać ostatnie sekundy!

Zachęcamy do przetestowania gry i podzielenia się wrażeniami oraz uwagami w komentarzach.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

11 − 8 =