Gra 3 x 3 na 4 bramki z obiegnięciem po strzale

Gra 3 x 3 na 4 bramki z obiegnięciem po strzale
20 czerwca 2018 Jakub Śpiegowski

Gra 3 x 3 na 4 bramki z obiegnięciem po strzale – to bardzo szybka gra, w której gramy zarówno w równowadze, jak i w przewadze atakujących. Koncentrujemy się przede wszystkim na szybkości działania i myślenia oraz przejściu z bronienia do atakowania. Jakkolwiek to brzmi ta gra świetnie sprawdza się w grupach U8 i U9. Pracujemy nad koncentracją podczas meczu i myśleniem na boisku (taktyka).

Poza tym standardowo gramy 3 x 3 więc jest dużo kontaktów z piłką, poprawiamy technikę, zachęcamy do dryblingu, dużo strzelamy i wplatamy element podań (w odpowiednim momencie).

Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Organizacja

 • Przygotuj pole gry, tak jak na ilustracji pomocniczej.
 • Ustaw po 2 małe bramki na liniach końcowych.
 • Podziel zawodników na równoliczne zespoły.

Przebieg

 • Zawodnicy grają 3 x 3.
 • Gdy zawodnik zdobędzie gola musi obiec drugą bramę przeciwnika (tą, na którą nie strzelał – ruch ten pokazany jest na ilustracji pomocniczej).
 • Drużyna przeciwna gra przez moment w przewadze (3 x 2).
 • Należy jak najszybciej zabrać piłkę z bramki i przejść do ataku (wykorzystać przewagę liczebną, zanim zawodnik obiegający bramkę wróci do gry).
 • Sytuacja powtarza się po każdej zdobytej bramce.
 • Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

Modyfikacje

 • Strzał można oddać dopiero z wyznaczonej strefy strzału.
 • Zawodnik nie obiega bramki tylko wykonuje zadanie ruchowe ustawione za bramkami przeciwnika (np. drabinka koordynacyjna, przejście po ławce, czy skoki przez obręcze).

Wskazówki i uwagi

 • Zwróć szczególną uwagę na szybkie przejście z bronienia do atakowania po straconej bramce, chodzi o to, by wykorzystać przewagę liczebną.
 • Zachęcaj zawodników do szybkiego odbierania piłki, nikt nie może stać w bramce.
 • Zwróć uwagę na podejmowanie właściwych decyzji. Kiedy lepiej prowadzić piłkę i wejść w pojedynek 1 x 1, a kiedy lepiej podać piłkę?

Gra 3 x 3 na 4 bramki z obiegnięciem po strzale

Jest to bardzo dynamiczna gra w równowadze lub przewadze atakujących. To dodatkowe zadanie dla strzelca bramki ma spowodować szybkie działanie broniących i natychmiastowe przejście do atakowania. Dzięki temu tempo gry jest wysokie i pracujemy nie tylko nad poprawą umiejętności piłkarskich, ale także poprawiamy koncentracje, czas reakcji i szybkość myślenia oraz działania naszych podopiecznych.

Ponadto zawodnicy, którzy szybko wznowią grę mają 2 broniących przed sobą i po chwili zza pleców wybiega im jeszcze jeden broniący. Muszą więc być cały czas czujni i ciągle obserwować otoczenie. Jest percepcja, wzrok przez bark i drybling zarówno z przeciwnikiem z przodu, jak i goniącym lub z boku.

Gra może posłużyć także do tłumaczenia sensu podań i pokazania kiedy lepiej jest dryblować, a kiedy lepiej podać. Będzie to dobre wprowadzenie, które pokaże korzyści płynące z szybkiego wznowienia gry, przejścia z bronienia do atakowania i podania do przodu.

Może brzmi groźnie, zahaczamy o taktykę, przejście z bronienia do atakowania, można nawet powiedzieć, że kontratak. Jednak jest to prosta gra, która wszechstronnie rozwija młodych piłkarzy. Przede wszystkim uczy obserwacji, myślenia i szybkiego działania na boisku.

Spróbuj! Zobaczysz, że wyjdzie naprawdę dobrze. Jeśli na początku dzieci nie bardzo wiedzą gdzie biec po zdobyciu gola to po prostu im pomóż, weź nawet za rękę i biegnąc razem wytłumacz, że strzelili na jedną bramkę, więc muszą obiec drugą. Wystarczy kilka akcji i na pewno wszyscy załapią.

Nie bój się też na początku poganiać drużynę wznawiającą grę po stracie gola (zaczynamy od bramki, nie od środka), daj sygnał, że trzeba wykorzystać przewagę liczebną. Możesz nawet wyczekać moment powrotu zawodnika obiegającego i zadać pytanie otwarte w zależności od tego czy wykorzystali przewagę liczebną czy nie. Podczas tej gry warto zrobić kilka krótkich przerw i porozmawiać z zawodnikami.

Sprawdź “44 małe gry dla skrzatów, żaków i orlików”.

1 komentarz

 1. Adamczyk 5 lat temu

  Fajna, prosta gra dla taktyków 😉 Akurat na mistrzostwa 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 3 = 4