Zabawa “Odwracanie”

Zabawa “Odwracanie”
4 sierpnia 2015 Jakub Śpiegowski

Zabawa “Odwracanie” sprawdza się doskonale na rozgrzewkę. Chodzi przede wszystkim o ruch, bieganie, zmianę kierunków i orientację. Orientacja jest stanowczo najważniejszym elementem tej zabawy! Proponuję robić “odwracanie” bez piłek, w początkowej fazie zajęć, by pobudzić dzieci do działania i poprawiać ich postrzeganie. Na początku zabawy niektóre dzieci mogą nie załapać o co chodzi, jednak wystarczą 2-3 rundy i nawet najmłodsi będą wstanie ogarnąć 2 główne zasady. W grupach 5-9 latków masz zagwarantowane pełne zaangażowanie!

POBIERZ zabawę w PDF

Do tej zabawy potrzebujesz tylko stożków, sporej ilości stożków w różnych kolorach. Jednym kolorem wyznacz dwa pola. Duży kwadrat, czyli pole zabawy. Mały kwadrat jako “baza”, czyli miejsce rozpoczęcia i zakończenia każdej rundy zabawy. Po całym polu rozstaw stożki w różnych kolorach (ilość kolorów zależy od ilości drużyn). Wszystkie stożki ustaw normalnie, a tylko po jednym z każdego koloru do góry nogami dla przykładu.

Podziel dzieci na drużyny, w zależności od ilości uczestników na 2-3 równe drużyny. Najlepiej oznaczyć je oznacznikami. Każda drużyna ma przypisany kolor stożków na polu zabawy.

Zadaniem dzieci jest odwracanie stożków swojego koloru tak, by stały normalnie. Jednocześnie muszą odwracać stożki pozostałych drużyn (innych kolorów) do góry nogami. Aby nie było wątpliwości podam przykład przy dwóch drużynach (jak na ilustracji):
– drużyna niebieska -> kładzie niebieskie stożki normalnie, odwraca białe stożki do góry nogami,
– drużyna biała -> kładzie białe stożki normalnie, odwraca niebieskie stożki do góry nogami.

Oczywiście dajesz sygnał do wybiegnięcia z “bazy” i wykonania zadania oraz sygnał zakończenia, po którym wszystkie dzieci wbiegają z powrotem do “bazy”. Drużyna, która ma najwięcej stożków stojących normalnie zdobywa punkt! Zabawę powtórz kilka razy, zrób przynajmniej 3 rundy.

Dla mnie to idealna zabaw na rozgrzewkę. Dzieciaki mają dużo wszechstronnego ruchu – biegają, zmieniają kierunki, przyspieszają, schylają się lub kucają do stożków, próbują nawet na czworaka przejść do najbliższego, by jak najszybciej go obrócić. Poza tym jest to świetna zabawa na orientację, dzieci cały czas musza obserwować zmieniające się otoczenie (odwracane stożki) i jak najszybciej reagować na te zmiany. Muszą mieć przysłowiowo “oczy dookoła głowy” i podejmować szybkie decyzje o działaniu. Co bezpośrednio można przenieść na boisko!

Jak podoba Ci się ta wszechstronna zabawa? Moim zdaniem jest świetna, przetestowałem ją w kilku grupach wiekowych, od 5 do 9 latków. Mam film nagrany podczas mojego treningu Brazilian Soccer Schools z przebiegiem tej zabawy – chciałbyś go zobaczyć? Odezwij się w komentarzu, a na pewno wrzucę film na naszym kanale youtube! 

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

33 − = 23