Przymusowa przerwa od treningów!

Przymusowa przerwa od treningów!
12 marca 2020 Jakub Śpiegowski

KORONAWIRUS, A SPORT DZIECI I MŁODZIEŻY?

Wszyscy doskonale już wiemy, że czeka nas przymusowa przerwa od treningów, która potrwa 18 dni. Możliwe nawet, że ten okres się wydłuży i przerwa będzie trwała kolejne tygodnie… Wszystko zależy od tego jak my, jako społeczeństwo, podejdziemy to tego ważnego tematu.

Tylko dla formalności przypomnę, że w związku rozprzestrzeniającym się koronawirusem Premier RP i Minister Zdrowia ogłosili wczoraj (11.03.2020) zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków. Poza tym wszystkie zajęcia dodatkowe dla dzieci także zostają wstrzymane, a przeróżne obiekty i instytucje (w tym także hale, boiska, baseny) zostają zamknięte.

WPŁYW SYTUACJI NA TRENINGI DZIECI

Oczywiście ta decyzja ma ogromny wpływ na to co będzie się działo z naszymi grupami, zawodnikami, treningami i rozgrywkami. Dosłownie co kilka minut w mediach społecznościowych pojawiają się komunikaty kolejnych klubów, akademii i szkółek o zawieszeniu treningów do końca marca lub do odwołania. Również Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej ogłaszają zawieszenie rozgrywek do 29.03.2020.

Większość trenerów podchodzi do tematu bardzo poważnie  i podejmują kroki zgodne z zaleceniami, które przedstawił nam rząd. Część niestety ma zupełnie inne zdanie i już pisze o treningach w małych grupach, treningach indywidualnych, spotkaniach na świeżym powietrzu itp. Dlaczego piszę “niestety”? O tym powiem za chwilę.

Najpierw powiem Ci jak to wygląda u nas, w Szczecinku i woj. zachodniopomorskim. Otóż dostaliśmy komunikat z Urzędu Miasta, że zajęcia zawieszamy na 2 tygodnie (do 29.03.2020) oraz informację od ZZPN, że także rozgrywki dzieci i młodzieży oraz seniorów, do III ligi włącznie, są zawieszone (do 29.03.2020). Oczywiście do tych zaleceń się zastosowaliśmy i już dzisiaj żadna z naszych grup nie trenuje, a wszystkie mecze, sparingi i turnieje zostały odwołane.

Wiem, nie jest to łatwa sytuacja, nagła przerwa od treningów, odwoływanie umówionych spotkań i turniejów, sporo zamieszania. Jednak musimy pamiętać o jednej fundamentalnej rzeczy…

BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Nieważne co myślisz prywatnie o całej sytuacji z koronawirusem, zamknięciem szkół, odwołaniem treningów i zawieszeniem rozgrywek. Nieważne czy uważasz to za realne i duże zagrożenie czy twoim zdaniem to niepotrzebna panika. Wiesz dlaczego? Bo jesteś trenerem!

Jesteś trenerem, więc ponosisz odpowiedzialność za swoich podopiecznych. Jeśli jest choćby cień szansy, że całe to szaleństwo może negatywnie wpłynąć na zdrowie twoich zawodników lub ich rodzin to nie masz się nad czym zastanawiać.

Wyobraź sobie, że nie stosujecie się do zaleceń, bo “nie dajmy się zwariować!” i normalnie spotykacie się na treningach. Robicie zajęcia w małych grupach, na Orliku lub boisku, dokładnie myjecie ręce przed i po zajęciach, podejmujecie inne kroki ostrożności. Niby można i tak, ale co jeśli za jakiś miesiąc mama twojego zawodnika albo jego dziadek będą mieli poważne problemy ze zdrowiem? Co jeśli dojdzie do najgorszej tragedii i najbliżsi będą się musieli z nimi pożegnać?

No właśnie… Być może to nie byłaby wasza wina, może koronawirus przyszedłby z innej strony, być może nikomu by nie zaszkodził… Jednak jest realne zagrożenie, że taki scenariusz może się spełnić. I co wtedy? Czy będziesz mógł powiedzieć, że zrobiłeś wszystko aby tego uniknąć? Niestety nie!

Pamiętaj, że bezpieczeństwo i zdrowie dzieci (oraz w tym przypadku ich bliskich) jest najważniejsze. Nie ma tutaj kompromisu.

DWA TYGODNIE BEZ TRENINGÓW

Dlatego osobiście uważam za w 100% zasadne odwołanie treningów i zawieszenie rozgrywek dzieci i młodzieży. Spójrz na to co dzieje się we Włoszech, jak wyglądają mecze Ligi Mistrzów bez publiczności i odwołane mecze Ligi Europy. Nawet tam, gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze ludzie rozumieją, że nie ma wyjścia i trzeba działać. Bo bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze. Nie zdziwię się jeśli na dniach dostaniemy wiadomość o zawieszeniu Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a być może nawet o przesunięciu EURO 2020 na kolejny rok. Póki co to tylko gdybanie, ale osobiście w szoku nie będę…

Czym przy tym wszystkim jest 2-tygodniowa przerwa od treningów? Świat się nam nie zawali, nasza codzienna praca nie pójdzie na marne, dzieci na tym długofalowo nie ucierpią. Nie dajmy się więc zwariować, zachowajmy chłodne głowy i zastosujmy się do zaleceń, które otrzymaliśmy. Dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo, odpocznijmy chwilę.

“KWARANTANNA” A NIE FERIE!

Bardzo ważne jest też to co powiedział Minister Zdrowia! Ten czas to nie ferie, ten czas to nie wolne, które mamy wykorzystać na zabawę. To czas, który powinniśmy w większości spędzić w domach i ograniczyć do minimum czas spędzany poza domem w towarzystwie innych ludzi. Jasne trzeba działać, pracować, funkcjonować, ale lepiej dmuchać na zimne i podjąć wszelkie kroki ostrożności.

ALTERNATYWA DLA MAŁYCH PIŁKARZY?

Oczywiście jako trener możesz też zadbać o swoich podopiecznych i dać im coś ekstra! Skoro mają siedzieć w domu lub na podwórkach przy swoim domu unikając kontaktów z innymi osobami to może warto dać im piłkarską “pracę domową”?

Co możesz zrobić? Możliwości jest kilka, ale ja wybrałem nakręcenie wideo z “zadaniami specjalnymi” dla moich podopiecznych. Podczas weekendu nagram krótki film z ćwiczeniami dla młodych zawodników. Sama forma i zawartość jest jeszcze na etapie przygotowywania, ale będą to takie zadania, które zawodnicy mogą wykonać na małej przestrzeni.

Taki film prawdopodobnie będzie zawierał kilka różnych zadań:

  • żonglerka konkretnym sposobem i próba ustanowienia swojego rekordu,
  • nauka 3-4 konkretnych zwodów z piłką,
  • wykonywanie ćwiczeń typu ball mastery z Coerver Coaching na czas (np. wewnętrzna do wewnętrznej, jak największa ilość powtórzeń w 30 sekund),
  • być może jeszcze coś innego co przyjdzie mi do głowy szykując wideo.

Zawodnicy dostaną film (przekażę przez rodziców – grupa na FB), będą musieli wykonać kilka zadań w domu, ćwiczyć przez czas “kwarantanny”. A po tej przerwie, gdy sytuacja już się uspokoi, zrobimy sobie mały sprawdzian/test z zadań, które ode mnie otrzymali.

Zawsze to jakaś forma ruchu i będą mieli ode mnie inspirację do działania. 

Jeśli masz jakiś inny pomysł co robić w tym okresie to daj znać w komentarzach pod artykułem. Może wspólnie uda nam się wymyślić coś naprawdę dobrego!

ALTERNATYWA DLA TRENERÓW?

My też możemy spędzić ten czas produktywnie! Często trenerzy narzekają, że brakuje im czasu. Teraz mamy chwilę na nadrobienie zaległości.

Możesz przeczytać zaległe artykuły w Asystencie Trenera, sięgnąć po dobrą książkę na temat treningu, poczytać wpisy na PNDD czy dołączyć do webinarów (szkoleń online), które pojawią się na PNDD w przyszłym tygodniu. Jednym słowem można wykorzystać czas na naukę i udoskonalanie treningów.

Nie ma też rozgrywek, więc możemy spędzić trochę czasu z rodziną. Praca trenera to praktycznie ciągła nieobecność w domu. Gdy rodzina wraca z pracy/szkoły to ty jedziesz na trening, gdy nasi bliscy odpoczywają w weekend to ty jesteś na turnieju. Wykorzystaj dobrze ten czas!

PODSUMOWANIE

Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Tutaj nie chodzi o twoje poglądy, twoją ocenę i przekonania co do całej sytuacji z koronawirusem. Tutaj chodzi o dzieci, ich bliskich, ich rodziny. Widzimy co się dzieje we Włoszech, widzimy co się dzieje w LM i LE, widzimy co może dziać się u nas. Odpuśćmy więc na chwilę treningi, to tylko 2 tygodnie.

Wiem, że to dużo problemów, ciężkie sytuacje organizacyjne i finansowe oraz inne trudne decyzje. Jednak jeśli potraktujemy sprawę poważnie to być może skończy się na 2 tygodniach.

Jeśli jednak sprawa zostanie zaniedbana to może się skończyć wieloma tygodniami lub miesiącami przerwy oraz problemami zdrowotnymi i niejedną rodzinną tragedią… Czy warto ryzykować?

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 33 = 42