Sportowy idol

Sportowy idol
7 listopada 2016 PNDD

SPORTOWY IDOL

Większość małych sportowców ma i podziwia swoich sportowych idoli. Utożsamiają się z nimi nosząc ich koszulki klubowe oraz kibicując podczas wydarzeń sportowych. Na ten moment najczęściej wypowiadanym sportowym idolem XXI wieku wśród moich zawodników jest Lionel Messi, Cristiano Ronaldo oraz Robert Lewandowski. Jak myślisz dlaczego akurat oni? Bo są rozpoznawalni w mediach? Bo strzelają dużo bramek? A może z jakiś innych powodów? Warto, więc zapytać się dzieci o ten szczegół, aby lepiej ich poznać, a dodatkowo dać impuls do pracy nad swoimi umiejętnościami.

Ostatnio ze smutkiem usłyszałem od 6-letniego dziecka, że jego kolega chce zostać piłkarzem, tylko dlatego, że chce zarabiać dużo pieniędzy! Czy to są jedyne wartości, które motywują młodych ludzi do działania? Ten wątek pozostawiam Wam trenerom do zastanowienia się. Czy wśród Waszych zawodników występują takie przypadki? Jeśli tak, to stoi przed Wami kolejne zadanie. Wskazanie właściwych sportowych wartości młodym zawodnikom.

Pozwolę sobie na łamach PNDD krótko opowiedzieć o moim sportowym idolu. Podzielę się również jego słowami, cytatami z biografii, którą ostatnio czytałem. Mogą one skłonić do refleksji i przemyśleń nad własną pracą oraz podejściem do treningu piłki nożnej.

ALESSANDRO DEL PIERO

To był i jest mój idol. Podziwiałem go za jego styl i ilość strzelonych bramek. Jego postawa również mi imponowała. Między innymi w momencie degradacji Juventusu Turyn do najniższej klasy rozgrywkowej, Alex nie opuścił klubu. Szacunek. Marzyłem o spotkaniu z nim, a nawet o dołączeniu jako dorosły piłkarz do jego zespołu. Pewnie domyślacie się, że nie zagrałem dla Juventusu, ale książka „ALESSANDRO DEL PIERO – GRAMY DALEJ” pozwoliła mi poznać bliżej sylwetkę mojego sportowego idola.

Poniżej znajdziecie wybrane przeze mnie fragmenty z książki, które mogą być inspiracją do zmiany myślenia nad naszą postawą wobec piłki nożnej i nie tylko. Miłego czytania!

„Talent polega jednak również na ciągłym podnoszeniu sobie poprzeczki, do czego potrzeba zaufania, nieraz wręcz wiary.”

„W sporcie można ćwiczyć ciało jak i umysł.”

„Problem się zaczyna, gdy odpuszczasz.”

„Pasja musi się też wiązać z rozczarowaniem, trudnymi chwilami, z jakimi mierzy się każdy, nie tylko sportowiec.”

„Jak się wyrwać z błędnego koła, gdy mało grasz i jesteś sfrustrowany? Pracując nad pozytywami, pozostając silnym wewnątrz i trenując ciężej niż pozostali. Nie wolno też  zapominać o tym, że koledzy z drużyny to nadal koledzy – a nie przeciwnicy.”

„Sport uczy by zawsze dawać z siebie wszystko.”

„Oprócz kondycji fizycznej, potrzeba chęci, ambicji, pasji, sportowej złości i poczucia wewnętrznego szczęścia, ponieważ nieszczęśliwy sportowiec to sportowiec po części przegrany. Liczy się rodzina i człowieczeństwo, choć motorem napędowym jesteś ty sam.”

„Przyjaźń potrzebuje uśmiechu, czasem jednak również i zdrowego „opieprzu”.”

„Należy mieć własną hierarchię wartości.”

„W świecie piłki dzieje się tak bez przerwy jeśli potrafisz wyciągnąć wnioski z porażki, niwelować braki, uczyć się na własnych błędach – stajesz się lepszy! Ważne jest, by zamiast szukać alibi tam, gdzie go nie ma, znaleźć sposób na rozwój niezależnie od czynników zewnętrznych. Przede wszystkim trzeba mieć odwagę powiedzieć: popełniłem błąd.”

„Może się jednak zdarzyć, że zaczniesz w siebie wątpić, a to już  jest niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko że stracisz poczucie własnej wartości.”

„Nikt nie uważa, że jest mniej wart od drugiego. Jeśli w to wierzysz, ponosisz porażkę i sport nie może być Twoim zawodem, profesją.”

„Jeśli trener stawia na kogoś innego, jeśli wierzy w niego bardziej  niż w ciebie, to musisz wtedy lepiej trenować, każdego dnia dawać z siebie jeszcze więcej. Nie ma wyboru – prawdziwy sportowiec musi dawać z siebie wszystko na każdym treningu, nie tylko w trakcie meczu. Jeśli nadal trener na Ciebie nie stawia, mimo twojego większego poświęcenia. To jest problem, jednak musisz sięgnąć po swoje rezerwowe pokłady wytrwałości.”

„Nie zdawałem sobie sprawy, że poza mięśniami liczy się umysł i serce – że to głowa jest jedynym dowódcą, i to w niej można odnaleźć pokłady energii, których  być może nigdy nie było się świadomym.”

„Siła woli jest czymś w rodzaju naturalnego dopingu, który ma każdy z Nas.”

„Czym jest forma? Co tak naprawdę daje nam dawać z siebie wszystko? Co pozwala nam przetrwać ból, być wytrwałym, mądrym, nie popadać w przygnębienie i wytrwać? Odpowiedź: doświadczenie, upór , siła woli, ale i cierpliwość. W młodym wieku, chce się wszystkiego natychmiast, choćby wrócić na boisko, od razu po porażce , by móc się odegrać i ją wymazać , nawet jeśli jest się całkowicie wyplutym i poobijanym. Tymczasem to błąd. Nawet zemsta musi poczekać na swój dzień.”

„Różnica między dobrym a wielkim piłkarzem polega na umiejętności bycia zdecydowanym w najważniejszych momentach, przy czym ma to znaczenie nie tylko w świecie sportu.”

„Zachowanie fair play może być instynktowne, podobnie jak jego zupełne przeciwieństwo.”

„Niereagowanie na zaczepki i prowokacje to oznaka mądrości nie tchórzostwa.”

„Nauczyłem się, że trzeba wyrażać się w sposób prosty i jasny. Tak, aby nie zostać źle zrozumianym oraz, że nie zawsze należy zbytnio wdawać się w szczegóły.”

„Kiedy musisz zejść z boiska, wszystkie kamery skupione są tylko na tobie, na każdym twoim geście, każdy grymas twarzy widać jak na dłoni. To kolejny powód, dla którego w takich chwilach trzeba bić rekordy świata w samokontroli.”

„Tym, co niestety zazwyczaj rujnuje piękno – jest rutyna.”

„Nauczyłem się, że kiedy czuję się w meczu prawdzie sam, oznacza to, że nie wystarczająco angażuję się w grę z resztą drużyny.”

„Młody sportowiec jest w ciągłym biegu, żyje chwilą. Trudno powiedzieć kiedy następuje moment, w którym staje się naprawdę przydatny dla innych i siebie samego. Każda akcja, każdy mecz to inwestycja, z której oczekuje się szybkiego zwrotu. Z biegiem czasu sportowiec staje się bardziej rozważny  zaczyna rozumieć, że umiejętności analizy oraz zaangażowanie stanowią inwestycje średnią – bądź długoterminową.”

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 59 = 61