Sportowy rodzic na piątkę!

Sportowy rodzic na piątkę!
24 maja 2017 Mateusz Grygorowicz

Podczas Międzynarodowych Targów Piłkarskich w Warszawie uczestniczyłem w warsztatach Pani Sandry Kalinowskiej, która prowadzi stronę topwyszkoleni.pl. Projekt ten poświęcony jest psychologii sportu. Temat, który mnie zainteresował, a mianowicie „Rodzic, kibicem młodego zawodnika”, pozwolił poznać teorię 5W. Jej autorem jest prof. Artur Poczwardowski twórca idei sportu pozytywnego. Czym jest teoria 5W?

Teoria 5W sprowadza się do pięciu postaw, które powinien zastosować rodzic (oraz trener) wobec dziecka:

  • WSPIERAJ,
  • WYJAŚNIAJ,
  • WYMAGAJ,
  • WYRÓŻNIAJ,
  • WYNAGRADZAJ.

Powinniśmy kierować się tymi hasłami/zasadami, aby wspierać dziecko w okresie jego rozwoju sportowego i pozasportowego.

Dzisiaj postanowiłem się skupić na wykorzystaniu tego modelu nie przez trenera, ale przez rodziców! Dlatego poprosiłem o wypowiedź, skomentowanie i rozwiązania na temat teorii 5W dwóch sportowych rodziców – Pana Łukasza Okońskiego (Tata Piłkarza) i Panią Magdalenę Czuban (Family Football).

Jak teorię 5W odbierają rodzice? Zapraszamy do przeczytania odpowiedzi i sprawdzenia jak można zastosować teorię w codziennym życiu na linii rodzic-dziecko.

1. WSPIERAJ

Tata Piłkarza: Wspieranie przez rodziców, to nie tylko zawożenie dziecka na zajęcia czy kupno sprzętu. Dobre słowo po treningu, pochwała za zaangażowanie po sparingu, wspólny wypad na motywujący mecz, to także istotne rodzicielskie sposoby na wspieranie małego zawodnika. Dla mnie ważne jest, żeby mój syn zawsze wiedział, że może na mnie liczyć i nawet jeśli coś pójdzie nie tak, ma osobę, która stoi obok.

Family Football: Czy wspieraj to klepanie po ramieniu, czy może wożenie na treningi i stanie w padającym deszczu wzdłuż linii boiska podczas meczu? A może wspieraj to finansowanie drogich ciuchów piłkarskich?

2. WYJAŚNIAJ

TP: Jeśli zauważyliśmy na treningu, ze nasz maluch nie do końca zrozumiał polecenia trenera, można spróbować je powtórzyć i wyjaśnić podczas zabaw w wolnym czasie na orliku. Pamiętajmy tylko, żeby do niczego go nie zmuszać i nie zanudzać naszej pociechy dążeniem do perfekcji. Pamiętajmy, że rodzic to naturalna baza wiedzy, w której mały piłkarz szuka odpowiedzi na pojawiające się na piłkarskiej drodze pytania.

FF: Wyjaśniaj może oznacza to, że język polski i matematyka są równie ważne, jak rozegranie rzutu wolnego. Nie potrzebujemy głupich piłkarzy, bo intelekt jest widoczny na boisku. Mądrego piłkarza, sensownie myślącego od razu widać na boisku. Może to wyjaśniaj oznacza tłumaczenie dziecku kretyńskiego zachowania rodziców stojących wzdłuż linii boiska i wrzeszczących: „sfauluj go i wygrana jest w kieszeni!!!” A mówiąc GO mają na myśli twoje dziecko?

3. WYMAGAJ

TP: Czego wymagać od małego piłkarza? To oczywiście zależy od jego wieku i etapu, na jakim obecnie jesteśmy. W naszym przypadku wymagam, żeby syn pamiętał o treningach i żeby świadomie się w nie angażował. Wymagam również, żeby pamiętał, że istnieje świat poza piłką nożną, np. szkoła.

FF: Może to są święta, stół zastawiony smakołykami, a Ty mówisz: „nie jedz, bo ci tkanka tłuszczowa wzrośnie i co powiesz trenerowi?”. A może wymagaj oznacza 6 treningów tygodniowo, a w siódmy dzień pobudka o 6.00 i bieganie na trasie 10 km? A może wymagaj oznacza mówienie twojemu piłkarzowi: „poklep po ramieniu w ramach przeprosin kopniętego przeciwnika i pomóż mu wstać”. A może wymagaj oznacza dla Ciebie Rodzicu Drogi posprzątanie brudnych skarpetek w pokoju i wrzucenie do prania brudnych ciuchów po treningu?

4. WYRÓŻNIAJ

TP: Jako rodzic młodego zawodnika staram się go nie wyróżniać. Dla mnie ważniejsze niż wyróżnianie są pozytywna motywacja i wspólna droga do celu. Jeśli jego zapał nie wygaśnie to prędzej czy później zostanie wyróżniony, kiedy będzie mógł realizować swoje marzenia na profesjonalnym boisku.

FF: Wyróżniaj. Kolejny trudny temat. No bo na czym Rodzice ma polegać “wyróżniaj”? Co Ci przychodzi do głowy? Może na wyróżnieniu, że piłkarz jest lepszy od drugiego dziecka plastyka albo tancerza? A może strzelone bramki są bardziej widoczne w waszym domu niż wystawa prac plastycznych drugiej pociechy? A może wyróżniaj piłkarza to tatuś, a wyróżniaj w przypadku baletnicy to mamusia?

5. WYNAGRADZAJ

TP: Jestem zdecydowanym zwolennikiem nauki przez nagradzanie słowne. Spotkałem się z rodzicami, którzy chcąc zmotywować swoje pociechy, np. do strzelenia bramki, oferowali im nagrody finansowe. Uważam, że to zła droga. Jeśli dziecko nie jest w stanie na jakimś etapie strzelić bramki, a przecież wiadomo, że bardzo chce, to żadna rzeczowa nagroda mu w tym nie pomoże, wręcz go zestresuje i podłamie. Unikam takiego sposobu wynagradzania syna. Skupiamy się na dobrym słowie taty piłkarza. Jeśli widzimy, że gra w piłkę sprawia naszemu dziecku frajdę, nie przeszkadzajmy mu w czerpaniu radości z tego sportu. Czasami warto odłożyć na bok przerośnięte ego, przegrać mecz, ale za to nie zgasić pasji do grania w małym człowieku.

FF: Wynagradzaj to wydawałoby się prosty temat. Ale czy na pewno? No bo za co wynagradzać? Za to, że gra? A może za to, że bez problemu wstaje na weekendowe mecze. A może wynagradzaj to nagroda za 4 z klasówki, na którą się uczył po ciężkim treningu, albo za pomoc babci w posprzątaniu mieszkania. Przy czym w tym wątku jest drugie dno. Bo na czym ma ta nagroda polegać? Na wspólnym wyjściu na pizze i na zaproszeniu na pyszne lody? Czy może na zakupie jakiegoś gadżetu albo na sfinansowaniu nowych i drogich korków?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Tacie Piłkarza i Family Football za podzielenie się swoim zdaniem!

Praca trenera to także edukowanie rodziców. Musimy pokazywać rodzicom dobre praktyki, które mają na celu wspieranie sportowego rozwoju ich dziecka. Do tych dobrych praktyk na pewno należy teoria 5W, która zawiera bardzo ważne i proste elementy do zastosowania w życiu codziennym, jak i na treningu oraz meczu.

Dlatego zarówno trenerzy jak i rodzice powinni zapoznać się z tą teorią, pomyśleć jak mogą odnieść się do 5W i wprowadzić te zasady w życie na własnym “podwórku”. Pamiętajcie:

 5W: Wspieraj, Wyjaśniaj, Wymagaj, Wyróżniaj, Wynagradzaj!

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań w komentarzach. Jeśli teoria 5W Was zainteresowała to chętnie rozwiniemy temat i podpowiemy jak można ją praktycznie wykorzystać podczas treningu!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

43 − 40 =