Jak często na treningach zdarza Wam się organizować dzieciom różnorodne tory przeszkód? Czy taka forma zajęć jest w ogóle potrzebna? Poniżej w punktach wymieniłem zalety stosowania tego rodzaju ćwiczeń. Pragnę zaznaczyć, że piłka jest nieodłącznym elementem podczas pokonywania przeszkód.
Wyzwanie, przygoda
Dzieci uwielbiają wyzwania. Mówiąc przed rozpoczęciem toru przeszkód, że wymaga on nie lada wysiłku i umiejętności masz zagwarantowane 100% zaangażowanie maluchów.
Szybkość lub dokładność
W zależności od celu treningu możesz zaznaczyć dzieciom, że dzisiaj najważniejsze jest to, aby nie potrącić żadnej przeszkody (jeżeli zależy Tobie na dokładności, technice) lub to, że mają pokonać go jak najszybciej, nie przejmując się zbytnio ewentualnymi dotknięciami przeszkód (jeżeli głównym założeniem jest kształtowanie szybkości, zwinności).
Doskonalenie poznanych elementów piłkarskiego rzemiosła
Podczas budowania naszego toru możemy wyznaczyć w nim pole zadań (bazę), w której dzieci mają do wykonania określone zadanie techniczne (uderzenia wewnętrzna do wewnętrznej, naskoki na piłkę z dotknięciem jej podeszwami itp.). Jeżeli natomiast zależy nam na doskonaleniu uderzeń wewnętrzną częścią stopy to możemy umieścić w torze ławki przewrócone bokiem.
Bramki!!!
W zasadzie im więcej tym lepiej. Strzelanie goli daje dzieciakom wiele frajdy, dlatego umieszczenie 2, 3 lub nawet 4 bramek jest świetnym rozwiązaniem, aby jeszcze bardziej zachęcić maluchy do działania. W końcu aby móc oddać strzał należy najpierw poprawnie pokonać ustawione przed bramką przeszkody. Mała wskazówka – od czasu do czasu każ powtórzyć źle wykonane ćwiczenie. Przecież na możliwość oddania strzału trzeba sobie zasłużyć ;). Oczywiście doskonalimy tutaj również element uderzeń na bramkę.
Rywalizacja
Często stosuję również pokonanie prostego toru przeszkód na czas. Wyzwala to u dzieci dodatkową motywację. Kupując przed treningiem np. lizaka i wręczając go z zaskoczenia zwycięzcy masz zagwarantowane 100% zaangażowanie maluchów podczas następnych zmagań tego typu. Warto pamiętać o wydzieleniu część sali na swobodną zabawę dla zawodników oczekujących na swoją kolej.
Mam nadzieję, że zachęciłem Ciebie do stosowania torów przeszkód podczas treningów w najmłodszych grupach. Jeżeli masz jakiś ciekawe pomysły, gotowe tory, ciekawe przeszkody lub uwagi związane z tego typu ćwiczeniami, to proszę podziel się nimi pisząc komentarz lub wiadomość.
Poniżej sprawdzony przeze mnie tor przeszkód, który z powodzeniem można stosować w grupach 10-12 osobowych: