Zabawa “Traf w linię”

Zabawa “Traf w linię”
1 marca 2015 PNDD

Traf w linię, zatrzymaj na linii, piłką w linię – nazwij zabawę jak chcesz, może to być nawet nazwa tematyczna pasująca do motywu zajęć. Krótka zabawa, której używam w części końcowej zajęć.

Pobierz obrazek z krótkim opisem słownym lub przesuń stronę niżej i zapoznaj się z dłuższym opisem zabawy.

Zabawa - Traf w linię OPIS

Prowadząc trening na hali sprawa jest banalnie prosta – na jednej linii ustawiasz wszystkie dzieci i wyznaczasz drugą linię, która jest celem. Gdy jesteście na boisku to wyznacz linię talerzykami. Najlepszą opcją będzie wyznaczyć jako cel linię środkową czy boczną, a dzieci ustawić między talerzykami.

Zadaniem dzieci jest tak uderzyć piłkę, by zatrzymała się na wyznaczonej linii. Proponuję, by linia była w niedużej odległości od dzieci, ok. 3-5 metrów. Podkreślam wtedy, że uderzamy piłkę delikatnie wewnętrzną częścią stopy. Jeśli zrobisz większe odległości to będzie bardzo trudno dzieciom trafić.

Oczywiście obowiązkowo zrób przynajmniej 3 rundy tej zabawy. Dzieci musza wyczuć z jaką siłą uderzyć piłkę i mieć szansę się poprawić. Ponadto uwielbiają zbierać punkty, więc im więcej możliwości tym lepiej. Punktację możesz określić wedle uznania, u mnie sprawdza się następująca:
– piłka zatrzyma się na linii – 5 punktów,
– piłka zatrzyma się tuż obok linii – 2 punkty,
– piłka jest blisko linii (gdy nikt nie ma piłki na linii) – 1 punkt.

Trener daje sygnał do uderzenia i wtedy wszystkie dzieci robią to równocześnie. To pozwala na szybkie przeprowadzenie kilku rund. Po przyznaniu punktów dzieci zbierają piłki i przechodzimy do następnej rundy. Ja zawsze przyznając punkty po prostu pytam się dzieci “kogo to piłka?”.

Traf w linię to zabawa, którą wykorzystuję w części końcowej. Bardzo prosta, wymaga minimalnego przygotowania i daje dużo radości maluchom. Stosowałeś już tą zabawę? Znasz jakieś ciekawe modyfikacje? Koniecznie daj znać w komentarzach.

 

0 komentarzy

  1. Mateusz Grygorowicz 9 lat temu

    Ja w części końcowej proponuje “traf w pachołek”. Dzieci zaczynają 1 po drugim, uderzając dowolnym sposobem piłkę. Komu się uda przewrócić pachołek dostaje 2 punkty, dotknie pachołka 1 pkt, nie trafi 0 pkt. Wykonujemy ćwiczenie max do 2 rund.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 8 = 1