Wybijanki dla najmłodszych

Wybijanki dla najmłodszych
5 kwietnia 2017 Jakub Śpiegowski

Wybijanki dla najmłodszych

Wybijanka to wszystkim doskonale znana zabawa piłkarska! Na naszej stronie pojawiła się już nie raz, a ja nadal regularnie stosuję ją na treningu w różnych grupach wiekowych.

Zebrałem kilka odmian tej popularnej zabawy w jedno miejsce. Znajdziesz tutaj zarówno najprostsze wersje dla najmłodszych, jak i ich modyfikacje, które spokojnie sprawdzą się nawet w trampkarzach czy juniorach. Także te trudniejsze, gdzie piłkę już trzeba zabrać (zamiast wybić) i wykonać określone zdanie.

Wybijanka – jak wygląda podstawowa wersja?

Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Dzieci prowadzą piłkę swobodnie na wyznaczonym polu. Jedna osoba nie ma piłki i jej zadaniem jest wybić jak najwięcej piłek poza obszar zabawy. To jest podstawowa wersja wybijanki. Poniżej znajdziesz moje odmiany i modyfikacje tej zabawy. Czasem mogą wydawać Ci się błahe, ale mała zmiana w przebiegu może wiele namieszać. Oto wybijanki dla najmłodszych.

Wybijanka z trenerem

Pierwsza odmiana, którą stosuję w najmłodszych grupach, to ta z udziałem trenera! Tylko trenerzy są wybijającymi, a zadaniem dzieci jest chronić piłkę. Po pierwsze unikam niepotrzebnych kopnięć, fauli i kolizji. Po drugie dzieci świetnie się bawią, gdy trener angażuje się w zabawę.

Wybijanka z 2-3 wybijającymi

Kolejna odmiana to tak naprawdę podstawowa wersja wybijanki, którą wszyscy znamy. Nie wyznaczam jednak jednego wybijającego. Lepiej, aby było ich więcej. Przynajmniej 2-3 na 10-12 osobową grupę. Dzięki temu dzieci z piłkami nie maja szans się nudzić i intensywność zabawy jest wysoka. Oczywiście pamiętaj o częstych zmianach wybijających.

Wybijanka 1 x 1

Tą modyfikację często stosuję w najmłodszych grupach. Dzieci dobrane są w pary. Jedna osoba musi osłaniać piłkę, a druga ją odebrać. Gdy to się uda po prostu zamieniają się rolami. Kluczowe jest tutaj ustalenie jednej bardzo ważnej zasady! Osoba z piłką nie może biegać po całym boisku (dzieci pierwsze co robią to uciekają jak najdalej się da), bo zabawa traci wtedy sens. Możesz albo wyznaczyć małe kwadraty ze stożków albo określić (i bardzo dobrze pokazać), że z piłką nie biegamy, a tylko kontrolujemy ją w miejscu, przesuwamy i osłaniamy ciałem.

Wybijanka na sygnał

Dzieci podzielone są na dwa zespoły, np. w żółtych i czerwonych oznacznikach. Każdy ma piłkę i prowadzi ją swobodnie po wyznaczonym polu. Zabawę zaczynamy na sygnał trenera, który wywołuje drużynę wybijającą. Gdy powie “żółci” to oni zostawiają swoje piłki i muszą jak najszybciej wybić wszystkie piłki czerwonym.

Wybijanka każdy z każdym (tzw. mistrz dryblingu)

Już troszkę trudniejsza odmiana! Wszystkie dzieci mają piłkę i wszystkie dzieci są jednocześnie broniącymi i wybijającymi. Trzeba prowadzić swoją piłkę i jednocześnie starać się wybijać piłki kolegom. Uwaga – nie można wybijać piłek, gdy nie ma się swojej przy nodze.

Zmiany w punktacji

Pamiętaj, aby zawsze dodać punktację do tej zabawy. W zależności od wieku i zaawansowania grupy oraz celu jaki chcesz uzyskać można zdobyć punkt za:
– wybicie piłki spod nogi,
– wybicie piłki za pole zabawy,
– wybicie wszystkich piłek w określonym czasie (uda się czy się nie uda?),
– odebranie piłki (przechwycenie jej),
– odebranie piłki i podanie do trenera lub strzał na bramkę (już w starszych).
Jak widzisz każdą odmianę można dodatkowo zmodyfikować systemem punktowania!

To kilka moich propozycji. Jestem pewien, że macie też swoje odmiany. Jeśli tak to proszę podzielcie się nimi w komentarzach pod tym wpisem lub pisząc do nas maila na: jakub@pilkanoznadladzieci.pl.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 84 = 93