Zabawa KOLOROWE DRUŻYNY sprawdza się we wszystkich najmłodszych grupach wiekowych. Jest to świetny sposób na doskonalenie orientacji przestrzennej, prowadzenia piłki ze zmianą kierunków oraz zwrotów. Dzieląc dzieci na kolorowe drużyny możesz zastosować wiele modyfikacji tej zabawy i wprowadzać nowe komendy.
Ilustracja wykonana w ProTrainUp
ORGANIZACJA
Każdy ma piłkę. Podziel dzieci na 3 drużyny, np. żółci, niebiescy i czerwoni. Wszystkie dzieci mają założone oznaczniki w tych kolorach. Takimi samymi kolorami oznacz 3 narożniki pola zabawy, a w czwartym narożniku ustaw neutralny kolor. Możesz oznaczyć je stożkami lub postawić pachołki owinięte oznacznikami w tych samych kolorach.
PRZEBIEG
Dzieci prowadzą piłkę po wyznaczonym polu. Na sygnał trenera “hop” muszą zatrzymać piłkę w narożniku o takim samym kolorze jak oznacznik, który mają ubrany. Powtarzamy zadanie kilka razy, a następnie dodajemy dwie komendy. “Pusty” – wszystkie dzieci prowadzą piłkę do neutralnego narożnika. “Pomylone” – prowadzimy piłkę do koloru innego niż nasza drużyna, np. żółci mogą stać przy niebieskim, czerwonym lub neutralnym pachołku. Na komendę “hop” prowadzimy piłkę standardowo, do swoich kolorów.
WSKAZÓWKI/UWAGI
Jest to świetna zabawa na orientację przestrzenną, prowadzenie piłki ze zmianami kierunków i zwroty. Najmłodsze dzieci wbrew pozorom nie kalkulują i prowadzą piłkę po całym polu, a nie tylko w pobliżu swojego narożnika. Zresztą jest to niemożliwe dzięki wprowadzeniu dodatkowych komend “pusty” i “pomylone”, dzięki temu nie wiedzą czy trzeba pobiec do siebie, do neutralnego czy do przeciwnego koloru. Możesz w starszych grupach wprowadzić element rywalizacji, np. “która grupa wykona zadanie najszybciej?”.
Dla utrudnienia możesz bez żadnego uprzedzenia zawołać “wszyscy do niebieskiego” i wtedy niezależnie od drużyny każdy prowadzi piłkę do niebieskiego narożnika. Kolejnym utrudnieniem dla starszych może być połączenie np. “pusty i do siebie” czy “pusty, pomylone i żółty”, wtedy dzieci biegną do 2-3 narożników po kolei. Modyfikacji jest naprawdę wiele!
Przy małej grupie ubranie oznaczników i podział na drużyny nie stanowi problemu, jeśli jednak grupa jest bardziej liczna to wprowadzam tą zabawę od razu po rozgrzewce z oznacznikami. Najpierw wykonujemy ćwiczenia ogólnorozwojowe z oznacznikami (podrzuty, chwyty, równowaga itp.), a po zakończeniu od razu każdy zakłada oznacznik na siebie i przechodzimy do zabawy kolorowe drużyny.
Polecam zarówno w najmłodszych grupach 5-latków jak i w starszych. Dodając utrudnienia czy element rywalizacji także 8, 9 czy 10-latki będą się świetnie bawić! Jeśli masz pytania lub sugestie odnośnie tej zabawy to zapraszam do komentarzy lub napisania maila: jakub@pilkanoznadladzieci.pl