Zabawa “Numerowanka”

Zabawa “Numerowanka”
22 grudnia 2013 Jakub Śpiegowski

Zabawa “Numerowanka”

Prosta zabawa organizacyjno-porządkowa idealna na rozgrzewkę i początek treningu. Do przeprowadzenia jej podstawowej wersji zbędne są jakiekolwiek przybory, później wystarczą nam piłki – jedna piłka dla każdego zawodnika. Wymaga od dzieci skupienia, liczenia i wprowadza elementy współpracy w grupie, a gdy dodamy piłki doskonalimy prowadzenie i panowanie nad piłką.

Kliknij obrazek by powiększyć!

Osobiście w najmłodszych grupach najpierw prowadzę “numerowankę” bez piłek, by dzieci dobrze zapoznały się z przebiegiem zabawy. Dzieci poruszają się po sali w dowolnych kierunkach, biegają po boisku mijając kolegów. Gdy trener wywoła jakąś liczbę, np. cztery to zadaniem dzieci jest dobranie się w czteroosobowe zespoły. Następnie ponownie dzieci biegają po boisku i trener za każdym razem wywołuje inną liczbę określającą liczebność grup.

Później rozdajemy dzieciom piłki i zasady zabawy pozostają bez zmian, jednak dzieci prowadzą już piłkę w dowolny lub określony przez trenera sposób. Gdy trener wywoła liczbę dzieci ponownie muszą ustawić się w zespołach, ale cały czas mają piłkę blisko przy nodze.

Oczywiście najłatwiej jest przy grupie np. 12-osobowej, bo mamy wtedy sporo możliwości (2,3,4,6,12), ale pamiętaj, że trener także powinien (a przy maluchach wręcz musi) brać udział w zabawie, w związku z tym dozwolonych jest wiele manewrów, dzięki którym liczebność będzie się zgadzać. Dajmy na to masz grupę 16-osobową, wywołujesz “pięć” i po prostu łapiesz jednego z zawodników mówiąc np. “Jasiu zostań z trenerem, zaraz pomożesz mi policzyć czy chłopcom uda się ustawić w 5-osobowe zespoły”, czy najzwyczajniej w świecie gdy masz 14 zawodników dołączasz do jednej grupy by “piątkę” ułożyć. Nic nie stoi na przeszkodzie by kilka razy wywołać 2 czy 5.

Na koniec zabawy polecam zebrać dzieci po prostu w jeden wielki zespół (jeśli masz 15-tkę to wołasz piętnaście), dzięki czemu wszyscy zawodnicy są w jednym miejscu i można przejść do następnego zadania na treningu.

Zobacz także: Murarz piłkarski oraz Zmiana piłki.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

84 − = 74