Zabawa “Papier, Kamień, Nożyce”

Zabawa “Papier, Kamień, Nożyce”
8 października 2015 PNDD

Wplatamy znaną każdemu zabawę “podwórkową” do treningu piłki nożnej. Konkretnie do kształtowania szybkości i poprawy czasu reakcji. Zabawa prosta, ale niezwykle atrakcyjna i angażująca dzieci! Pisaliśmy już o tej zabawie we wpisie Szybkość w piłce nożnej – zabawy i ćwiczenia. Uznałem jednak, że jest warta większej uwagi i osobnego wpisu!

Zabawa - Papier, Kamień, Nożyce

ORGANIZACJA

Dzieci dobierają się w pary i ustawiają na przeciwko siebie przy wyznaczonej linii. Za każdym zawodnikiem znajduje się piłka lub talerzyk, w odległości minimum 3-5 metrów. Im starsze dzieci, tym odległość może być większa. Pamiętaj jednak, że pracujemy nad szybkością, więc niech to będzie maksymalnie 10 metrów.

PRZEBIEG

Zawodnicy grają między sobą w klasyczną grę “papier, kamień, nożyce”. Zawodnik, któremu uda się wygrać pojedynek ucieka w kierunku piłki lub talerzyka. Osoba, która przegrała próbuje złapać (dotknąć) uciekającego. Osoba, której uda się uciec, bądź złapać uciekającego otrzymuje 1 punkt. Zabawa trwa określony czas, po którym zwycięża osoba z większą ilością punktów.

MODYFIKACJE

Przy grupach 5-7 latków najlepiej trzymać się podstawowej wersji zabawy. Dla 8+ latków można już stosować modyfikacje. Proponuję:

  • osoba, która wygra “papier, kamień, nożyce” ucieka,
  • osoba, która przegra “papier, kamień, nożyce” ucieka,
  • przy remisie wykonujemy określone zadanie ruchowe lub ćwiczenie z piłką,
  • po dobiegnięciu do piłki zawodnik oddaje strzał do bramki (z zawodnikiem “na plecach”).

WSKAZÓWKI/UWAGI

Zabawy nie prowadzimy w grupach U5. Dzieci 4 letnie po prostu nie znają jeszcze zasad gry w “papier, kamień, nożyce”. Niektóre 5 latki też tego nie ogarną. Musisz sprawdzić swoich małych zawodników czy wiedzą o co chodzi. Próbujemy dobrać pary ćwiczących o podobnych warunkach fizycznych i szybkościowych.

Szczerze powiem, że zabawa ogromnie absorbuje psychicznie dzieci. Przypatrując się im z boku, widać jak mocno się koncentrują. Jest to idealna, ostatnio przeze mnie często wykorzystywana zabawa do kształtowania szybkości reakcji. Dodatkowo możemy zaobserwować, którzy zawodnicy
najszybciej reagują w momencie wygrania pojedynku. Ta część może stać się elementem selekcji dzieci do podziału na 2 grupy szkoleniowe, jeśli mamy taką możliwość.

FILM

[divider][/divider]

Zachęcam do tworzenia i dzielenia się z nami zabawami/ćwiczeniami tego typu, abyśmy mogli ulepszyć swój warsztat trenerski, urozmaicać nasze treningi i kształtować od najmłodszych lat kompletnego sportowca. Być może przyszłego piłkarza!

Zostaw swój komentarz pod tym wpisem jeśli masz pomysł na podobną zabawę lub chcesz porozmawiać o powyższej.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

7 + 1 =