Zabawa “Traf w tarczę”

Zabawa “Traf w tarczę”
29 sierpnia 2016 PNDD

Zabawa “Traf w tarczę”. Zabawę tą zastosowałem podczas jednostki, na której uczyliśmy się uderzać piłki prostym podbiciem. Na początku uczymy się uderzać piłkę po własnym podrzucie po odbiciu piłki od ziemi. Na tym właśnie polega ta zabawa. Aby uniknąć nudy i po prostu uderzania w parach do siebie, ustawiłem tytułowe “tarcze”. Uczymy się uderzenia prostym podbiciem, doskonalimy technikę i czucie piłki, pracujemy nad celnością.
Zabawa "traf w piłkę" - PNDD.pl

ORGANIZACJA

Ustaw z talerzyków “tarcze” jak na ilustracji. Większy kwadrat (żółte talerzyki), a w środku mniejszy (czerwone talerzyki). Liczba tarcz zależy od ilości dzieci, najlepiej niech to będzie jedna tarcza na 2-4 osoby. Dzieci ustaw w środkowym polu tak, by przez przypadek nie trafiały w siebie na wzajem kopiąc piłkę. Odległość tarczy od zawodników zależy od wieku, na początku dobrze zacząć od małej odległości (3-5 metrów).

PRZEBIEG

Zadaniem dzieci jest podrzucić piłkę i po odbiciu od ziemi uderzyć ją prostym podbiciem tak, by trafiła w tarczę ustawioną z talerzyków. Za trafienie w sam środek (czerwony kwadrat) otrzymują 10 punktów, za trafienie w tarczę (żółty kwadrat) otrzymują 5 punktów. Nie twórz żadnej kolejki, nie dawaj sygnału. Dzieci swobodnie uderzają we własnym tempie. Po każdym uderzeniu biegną po piłkę i ustawiają się w miejscu początkowym. Po 1-2 minutach przerwij zadanie, podsumuj ilość punktów i zacznijcie od nowa, starając się poprawić swój wynik. Zrób tyle rund ile potrzebujecie.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Najważniejsza jest tutaj technika wykonania, skupiamy się przede wszystkim na poprawnym uderzeniu prostym podbiciem, po odbiciu piłki od ziemi. Niezbędny jest tutaj poprawny pokaz i śmiało możesz przerywać indywidualnie zabawę, by przekazać wskazówki dzieciom. Jest to bardzo prosta zabawa, wymaga chwili, by ustawić odpowiednią ilość tarcz, ale zaangażowanie dzieciaków przerosło moje oczekiwania. Robiły wszystko, by trafić w sam środek tarczy i zgarnąć 10 punktów. Mocno skupiały się więc na poprawnym uderzeniu, a tak jak pisałem to jest najważniejsze w tej zabawie. Zwracaj na to uwagę i nie pozwól dzieciom uderzać byle jak.

Jest to forma zaproponowana przeze mnie, ale możesz wprowadzać różne modyfikacje tej zabawy. Może rywalizacja w zespołach? Kto pierwszy zdobędzie 50 punktów? Czy inne rozstawienie tarcz i uderzenia w różne sektory, by uczynić zabawę bardziej “mobilną”? To już Twoja inwencja, ja tylko podsuwam pomysł i standardową wersję! Sprawdź też “Golf piłkarski” i “Kręgle piłkarskie”.

Jeśli stosowałeś jakieś ciekawe odmiany zabawy “traf w tarczę” to podziel się nimi w komentarzach lub pisz na jakub@pilkanoznadladzieci.pl, chętnie przekażemy Twoją wersję dalej!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

35 − 25 =