Zabawa Wyspy to jedna z propozycji, które możesz znaleźć w mojej książce “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”. Jest to naprawdę uniwersalne rozwiązanie dla wielu grup wiekowych od U7 w górę. Widziałem ją nawet na treningu U16 w Lechu Poznań.
Nie dziwie się, bo można w niej rozwijać wiele elementów. Sprawność ogólna, obserwacja, szybkość reakcji, prowadzenie piłki i wszystko na bardzo wysokiej intensywności dzięki drużynowej rywalizacji.
Możliwe, że ta zabawa jest Ci już dobrze znana (jest popularna), ale mimo to poświęć chwilkę i zajrzyj do sekcji “modyfikacje”. Wypisałem tam kilka ciekawych odmian zabawy wyspy.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- Grupa podzielona jest na cztery zespoły.
- Dzieci ustawiają się w wyznaczonych ze stożków kwadratach (wyspach).
- Na środku pola zabawy ustawiony jest pachołek, a obok niego leżą wszystkie piłki (skarby).
Przebieg
- Zadaniem dzieci jest zdobycie jak największej liczby piłek (skarbów).
- Na sygnał trenera wszyscy jednocześnie ruszają, biegną po piłki i prowadzą je na swoje wyspy.
- Można zabrać tylko jedną piłkę na raz.
- Dzieci nie mogą stać i osłaniać piłek; wszyscy są przez cały czas w ruchu.
- Gdy skończą się piłki na środku pola, dzieci mogą zabierać je z wysp innych drużyn.
- Trener przerywa zabawę po wyznaczonym czasie (60-90 sekund).
- Wygrywa zespół, który ma na swojej wyspie najwięcej skarbów.
Modyfikacje
- Zabawa bez piłek.
- Piłki nosimy w rękach.
- Trener dokłada bombę (może to być piłka innego koloru lub oznacznik). Odejmuje ona jeden punkt drużynie, która będzie miała ją na wyspie po zakończeniu rundy. Dzieci muszą przekładać bombę ze swojej wyspy do wysp innych drużyn.
- Rywalizacja indywidualna – każdy ma swoją wyspę (stożek) i musi zebrać jak najwięcej piłek. Może być nawet 12-16 wysp. Trzeba podkreślić, że piłki zabieramy za każdym razem z innej wyspy.
- Rywalizacja sztafetowa – 4 wyspy (kwadraty), po piłkę rusza tylko jeden zawodnik z wyspy, dopiero gdy on wróci to rusza następna osoba z drużyny.
Wskazówki i uwagi
- Jest to bardzo dynamiczna i intensywna zabawa.
- Czas trwania należy dostosować do wieku i możliwości dzieci.
- Wykonujemy przynajmniej 3-4 rundy, by każda drużyna miała szansę zdobyć punkt.
- Warto podkreślić, że nie wolno zabierać piłek w trakcie prowadzenia, ani bronić swojej wyspy. Dzieci mają skupić się na zdobywaniu piłek, a nie ich ochronie.
Zabawa Wyspy
Prosta zabawa, która rozwija wiele elementów. Wymieniałem je już we wstępie, ale warto podkreślić, że nawet przy zwykłym prowadzeniu piłki trzeba mieć tutaj oczy dookoła głowy. Zawodnicy muszą cały czas obserwować pole zabawy, szukać wysp z piłkami, omijać kolegów i jak najszybciej wrócić do siebie na wyspę.
Bardzo intensywna zabawa, więc trzeba robić częste przerwy. Możesz wtedy spokojnie policzyć piłki i przyznać punkty, a następnie poprosić zawodników, by odnieśli piłki na środek pola zabawy.
A może Ty masz jakieś ciekawe odmiany tej zabawy? Jeśli tak to opisz je w komentarzu pod tym wpisem. Chętnie sprawdzę i podzielę się nimi na PNDD.pl, żeby inni trenerzy też skorzystali.
I przypominam, że więcej zabaw na zajęcia piłkarskie znajdziesz w mojej książce “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”. Jest ich tam dokładnie 91, a do tego dochodzi 114 prostych modyfikacji. Każdy kto pracuje ze Skrzatami i Żakami powinien mieć tę pozycję.
Książka drukowana nie jest już dostępna, jednak możecie znaleźć wszystkie zabawy w e-booku “Zabawy piłkarskie dla najmłodszych”.