Zabawa “Za drzewami”

Zabawa “Za drzewami”
22 marca 2017 Jakub Śpiegowski

Zabawa ZA DRZEWAMI to kolejna nasza propozycja dla najmłodszych. Doskonalimy przede wszystkim prowadzenie piłki, orientację przestrzenną i poprawiamy sprawność ruchową. Rozstawione pachołki wymuszają prowadzenie blisko nogi, pełną kontrolę nad piłką i częste zmiany kierunków.

Mogliście już zauważyć, że ostatnio często stosuję zabawy ze swobodnie rozstawionymi pachołkami/stożkami. Wcześniej Przeprawa przez dżunglę i Małe wysepki, a teraz Za drzewami. Może wydawać się to nudne, ale takie nie jest! Dzieci uwielbiają te zabawy, a przy okazji są banalnie proste w organizacji i rozwijają naprawdę wszechstronnie.

zabawa ZA DRZEWAMIIlustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Każde dziecko ma piłkę. Na polu zabawy ustaw w rozsypce wysokie pachołki. Ważne, by nie było ich za dużo, w zależności od liczebności grupy góra 2-3 pachołki więcej niż dzieci biorących udział w zabawie.

PRZEBIEG

Dzieci dowolnie prowadzą piłkę po wyznaczonym polu. Muszą omijać ustawione pachołki, czyli drzewa. Na sygnał trenera “chowamy się” każde dziecko ukrywa się za drzewem. Aby to zrobić musi zatrzymać piłkę przy wolnym pachołku i skulić się tak, by zakryć piłkę ciałem. Przy jednym pachołku może znajdować się tylko jedna osoba. Trener chodzi między drzewami i sprawdza czy wszyscy dobrze się schowali.

Zwracamy uwagę na to, by dzieci nie wpadały na “drzewa” i nie zderzały się z kolegami. Dzięki temu często zmieniają kierunki biegu i muszą prowadzić piłkę naprawdę blisko nogi. Możesz też zmieniać pozycje chowania się. Dzieci mogą na przykład wykonać podpór przodem, a piłka leży pod klatką piersiową. Przy okazji wzmacniamy całe ciało i poprawiamy sprawność ogólną.

Możesz zastosować rywalizację w starszych grupach. Na przykład ustawić 1 pachołek mniej niż liczba dzieci. Wtedy osoba, która nie zdąży się schować ma proste zadanie dodatkowe do wykonania.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Tak jak pisałem we wstępie – jest to kolejna zabawa z swobodnym rozstawieniem pachołków/stożków ubrana w inną opowieść i z innym zadaniem, które dzieci muszą wykonać na sygnał trenera. Mimo to zabawy te nie nudzą się dzieciom. One uwielbiają omijać przeszkody i chcą mieć piłkę przy nodze przez cały czas.

Uwielbiam te zabawy także z innych względów. Po pierwsze są banalnie proste do zorganizowania i do przeprowadzenia. Jest to niezwykle ważne w najmłodszych grupach 4-5 latków, których zdolność koncentracji jest bliska zerowej.

Zabawa ZA DRZEWAMI jest doskonałym środkiem doskonalącym prowadzenie piłki z częstymi zmianami kierunków. Poza tym wymusza na dzieciach rozglądanie się po boisku i omijanie przeszkód. Zarówno tych stałych (pachołki) jak i ruchomych (inne dzieci). Poza tym pracujemy nad szybkością reakcji i orientacją przestrzenną.

Zapraszam do wypróbowania na zajęciach i podzielenia się wrażeniami w komentarzach pod tym wpisem.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

+ 46 = 48