Ćwiczenie – podania ze zwrotami

Ćwiczenie – podania ze zwrotami
13 września 2016 PNDD

Ćwiczenie – podania ze zwrotami, to moja nowa propozycja na trening dzieci. Może nie dla najmłodszych, ale spokojnie już 7-latki i starsi sobie z tym zadaniem poradzą. Doskonalimy przede wszystkim podania i przyjęcie piłki. Poza tym także zwroty lub przyjęcie kierunkowe, w zależności od umiejętności grupy. Jednak ja lubię to ćwiczenie z innego powodu! Doskonale posłuży Ci do rozwoju percepcji, przeglądu boiska oraz komunikacji między zawodnikami. A im szybciej dzieci zaczynają sobie na boisku podpowiadać tym lepiej!

Ilustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Na polu zabawy wyznacz środkową strefę o szerokości 5-6 metrów. Tym sposobem podzielisz pole na 3 sektory. Następnie podziel także zawodników na 3 równoliczne zespoły, każdy zespół staje w innym sektorze. Jak na ilustracji – żółci w środkowej strefie, niebiescy po lewej, biali po prawej. Potrzebujesz tyle piłek ilu jest graczy w środkowej strefie. Resztę piłek trzymaj tuż za polem ćwiczenia, by mieć je w razie potrzeby pod ręką.

PRZEBIEG

Teoretycznie zadanie jest bardzo proste. Zadaniem dzieci jest przetransferować piłkę z lewej do prawej i prawej do lewej strefy (i tak w kółko) za każdym razem podając przez środkowych. Zerknij na naszą ilustrację. Zaczynają niebiescy, których zadaniem jest podać piłkę dokładnie do żółtych. Żółci, znajdujący się w środkowej strefie, przyjmują piłkę, wykonują zwrot w stronę białych i podają piłkę do nich. Biali przyjmują piłkę i jak najszybciej podają ją z powrotem do żółtych, a Ci po zwrocie do niebieskich. Powtarzamy kilka razy tą sekwencję. Po minimum 3-4 minutach następuje zmiana miejsc, zespoły przechodzą w prawą stronę. Tak, by każdy zespół był w środkowej strefie. Jak tylko dzieci zrozumieją dobrze zadanie zaczynamy zwracać uwagę na komunikację: “jestem”, “graj” itp.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Z jednej strony jest to proste zadanie, z drugiej może przysporzyć troszkę problemów dzieciom. Jednak tylko na początku i zawodnicy bardzo szybko “łapią” o co chodzi! Sam byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jak udało się mojej grupie wykonać to zadanie. Zacznijcie powoli, złapcie rytm, cały czas motywuj dzieci! Sam zobaczysz jak przyłożą się do zadania i będą głośno na boisku. A o to tutaj chodzi! Mają się uczyć podpowiadania sobie podczas gry. Osobiście kładę w tym zadaniu największy nacisk na komunikację!

Możesz zwrócić uwagę by piłka nie chodziła tylko w jednej linii, czyli podajemy po skosie, a nie do kolegi naprzeciwko. Pierwszym zadaniem środkowych jest przyjęcie piłki i wykonanie zwrotu. Natomiast jeśli twoja grupa dobrze sobie radzi z tym zadaniem (mają niezbędne umiejętności) to możecie zrezygnować ze zwrotów, a przejść do przyjęcia kierunkowego. Pamiętaj, by wszystkie dzieci były w ciągłym ruchu i nikt nie stał w miejscu. Jest to naprawdę świetne ćwiczenie, w którym możesz doskonalić wiele różnych elementów.

Jesteśmy do dyspozycji jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego ćwiczenia – napisz komentarz lub maila!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

49 − = 47