Małe rzeczy, dzięki którym staniesz się lepszym trenerem!

Małe rzeczy, dzięki którym staniesz się lepszym trenerem!
5 lipca 2017 Jakub Śpiegowski
małe rzeczy, dzięki którym staniesz się lepszym trenerem FOTO

Nie od dziś wiadomo, ze praca trenera piłki nożnej wiąże się z ciągłym rozwojem i samodoskonaleniem. Piłka nożna cały czas się zmienia, staje się coraz szybszą grą, w której każdy szczegół może zrobić różnicę! Dlatego każdy z nas powinien zwracać uwagę na male szczegóły, dzięki którym stanie się lepszym trenerem. Idealnie pasują tutaj słowa, które znalazłem na stronie trenera Wojtka Makowskiego:

„Małe szczegóły robią dużą różnice!”

Udział w konferencjach, szkoleniach i warsztatach to nie jedyny sposób na rozwój trenerski. Możesz być lepszym trenerem zwracając uwagę na codzienne czynności związane z treningiem, na te małe szczegóły, które  zrobią wielką różnicę. Dlatego dzisiaj chciałbym przekazać Ci kilka wskazówek w tym temacie.

Małe rzeczy, dzięki którym staniesz się lepszym trenerem – co takiego powinieneś robić?

Obserwacja treningu i feedback

Warto od czasu do czasu zaprosić na swój trening znajomego trenera i poprosić go o feedback po obejrzeniu zajęć. Taka konstruktywna krytyka bardzo pomoże Ci się rozwinąć. Nie chodzi tutaj o wytykanie palcami błędów, ale o obiektywne spojrzenie na Twoją pracę. Mogłeś już wpaść w rutynę i niektórych rzeczy po prostu nie widzisz. Chłodne spojrzenie z boku pozwoli Ci poprawić szczegóły, które mogą wpłynąć na efektywność Twojej pracy i treningu.

Od dawna robimy tak z Michałem. Oglądamy swoje treningi i po zakończeniu omawiamy to co się na nich działo. Wskazujemy zarówno pozytywne rzeczy, jak i te które można poprawić. Bardzo podobnie może to wyglądać jeśli pracujesz z asystentem. Krotka rozmowa po treningu na temat tego co się udało, a co można poprawić, da naprawdę wiele.

Jeśli nie masz takiej możliwości to spróbuj ustawić kamerę i nagrać swój trening. Możesz zostawić telefon na statywie lub poprosić kogoś bliskiego o nagranie Twojej pracy. Później sam siadasz do wideo i możesz dostrzec rzeczy, które warto poprawić.

Zaplanuj cały proces szkoleniowy

Nie każdy klub, szkółka czy akademia ma swój program szkolenia (a szkoda!). Jednak Ty powinieneś sam o to zadbać i zaplanować cały proces treningowy. Choćby miał być to najprostszy banalny plan to zawsze jest to lepsze niż nic i działanie po omacku. Wypisz priorytety treningowe, cele na najbliższy rok, umiejętności których chcesz nauczyć dzieci. Spróbuj ułożyć wszystko w logiczny i usystematyzowany plan.

Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam to poproś kogoś o pomoc lub wesprzyj się literaturą. Priorytety treningowe możesz określić na podstawie książki Nowoczesne nauczanie i doskonalenie gry w piłkę nożną. Możesz też wyciągnąć podstawy z darmowych publikacji PZPNu – Piłka Nożna Jutra lub Narodowy Model Gry. My też pomagamy ogarnąć ten temat na naszych warsztatach i poprzez indywidualną współpracę z klubami.

Twój pierwszy plan szkolenia może zmieścić się na jednej kartce A4. Najważniejsze żeby od czegoś zacząć. Dzięki temu możesz go później rozbudowywać, z biegiem czasu dodawać kolejne punkty oraz wyciągać wnioski z dotychczasowej pracy i modyfikować swój plan.

Usiądziesz, przemyślisz cały proces, sięgniesz do literatury, doradzisz się i na pewno nauczysz się sporo nowego na temat treningu (lub odświeżysz podstawy, które gdzieś mogły Ci już umknąć przez rutynę)!

Planuj każdy trening

Musisz znaleźć czas na przemyślenie, zaplanowanie i zapisanie każdego treningu. Dzisiaj omawiamy temat rozwoju trenera, więc nie będę pisał jak wielki ma to wpływ na efektywność treningu i rozwój Twoich podopiecznych. Skupmy się na tym, ze zapisując trening „zmuszasz się” do przemyślenia planu i z każdym napisanym konspektem poprawiasz swój warsztat. Ponadto zapisany trening trafia do archiwum (internetowy dziennik, pliki na komputerze, kartki w segregatorze czy jakikolwiek inny system) i możesz w każdym momencie do niego wrócić. Możesz wyciągnąć wnioski, dopiąć szczegóły i poprawić efektywność treningu. Analiza własnej pracy jest niezwykle ważnym aspektem, który pozwoli Ci robić ogromne postępy!

Weź konspekt na trening

Możesz go wydrukować lub zrobić skróconą wersje na kartce. Ważne, by go mieć. Po pierwsze o niczym nie zapomnisz, a po drugie (i ważniejsze) możesz od razu po treningu wykreślić to czego nie udało się zrealizować, zapisać własne uwagi i wnioski na kolejne treningi. Jest to niezbędny element do analizy własnej pracy, o której pisałem w poprzednim punkcie. Pamięć ludzka jest ulotna, co zapisane to zostanie i pomoże Ci dopracować treningi.

Otwórz umysł, oczy i uszy!

Bardzo często na konferencjach słyszę głośne słowa nieusatysfakcjonowanych trenerów! Ich niezadowolenie spowodowane jest poruszonymi tematami. Często da się słyszeć słowa w stylu „niczego nowego się nie dowiedziałem”.

Ale czy jest się czemu dziwić? Obecnie dostęp do wiedzy jest, można powiedzieć, powszechny. Ciężko doszukiwać się jakichś rewolucyjnych metod i szkoleń, które całkowicie zmienią Twoje podejście do treningów i zagwarantują sukces. Nic z tych rzeczy.

Dlatego, gdy jedziesz na konferencję czy szkolenie to wytęż swój umysł, otwórz oczy i słuchaj uważnie – szukaj małych szczegółów, małych niuansów do przeniesienia na własne podwórko i własne treningi. Nie skupiaj się na ogóle, nie narzekaj, zmień nastawienie. Postaraj się zawsze przywieźć coś pozytywnego, choćby jedną małą rzecz, która pozwoli Ci się rozwinąć i prowadzić lepsze treningi. Jeśli nawet nie ma pozytywów po szkoleniu to szukaj wartości w kuluarowych rozmowach…

Rozmawiaj z innymi trenerami

To ma chyba największą moc! Każdy z nas jest inny, zwraca uwagę na inne szczegóły, czyta różne rzeczy i robi różne kursy. Dlatego warto wymieniać się doświadczeniami i wiedzą. Rozmawiając o piłce nożnej z inną osobą często otwierają nam się “klapki” i zaczynamy myśleć o rzeczach, na które sami nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi.

Rozmawiaj z trenerami ze swojego klubu lub miasta. Spotkajcie się czasem poza akademią i pracą. Podyskutujcie o metodach treningowych. Jeśli nie masz takich możliwości to dołącz do grup na facebooku, udzielaj się na stronach takich jak nasza. Skomentuj post, wyraź swoje zdanie, wejdź w dyskusje z innymi trenerami.

Wykorzystuj tez przerwy na konferencjach do porozmawiania z trenerami z innych miast. To zawsze odmienny punkt widzenia, który może Ci pomoc.

I bardzo ważne – nastaw się na merytoryczną rozmowę i wymianę doswiadczeń, a nie na narzekanie, wytykanie błędów i głupie spory, które do niczego nie prowadzą.

Czytaj i przeglądaj materiały szkoleniowe

Mogłoby się wydawać sprawa oczywista! Ale ile minut w tym tygodniu spędziłeś na czytaniu materiałów związanych z piłką nożną? Ile masz gigabajtów plików na dysku z konspektami, opracowaniami, filmami dotyczącymi treningu? A ile z nich przejrzałeś? No właśnie… Wyznacz sobie dzień lub dwa, w których zawsze siadasz do lektury.

Polecam zapisać się na nasz Poradnik Trenera, w każdą środę przesyłam nowa dawkę wiedzy prosto na maila! Warto też zajrzeć do naszej książki Zabawy piłkarskie dla najmłodszych.

Niech to będzie 15 minut co 2 dni lub 45-60 minut w każdą sobotę. Nieważne ile, ważne by robić to regularnie. Rocznie uzbierasz kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt godzin poświęconych na swój rozwój trenerski, a nie kilka kolejnych gigabajtów materiałów do których nigdy nie zajrzysz.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na poprawę warsztatu trenerskiego. Udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach i zdobywanie nowej wiedzy to tylko jeden ze sposobów. Musisz też sam pracować nad udoskonaleniem treningów i wyciśnięciem wszystkiego co najlepsze z samego siebie.

Dlatego pamiętaj o rzeczach, o których pisałem powyżej. Planuj cały proces szkoleniowy i każdy trening. Po zajęciach zapisz co można było zrobić lepiej. Regularnie zapraszaj znajomego trenera, który będzie mógł spokojnie obejrzeć Twój trening i dać Ci porządny feedback. Wyznacz czas na samodoskonalenie i czytanie, chociaż kilkadziesiąt minut tygodniowo. Rozmawiaj z innymi trenerami, gdy tylko możesz. Także w przerwach na szkoleniach i konferencjach.

Otwórz się na to co nowe (i stare też). Szukaj niuansów, które poprawia Twój trening i nastaw się na konkretne merytoryczne rozmowy. Nie trać czasu na niepotrzebne dyskusje i przepychanki, które nic nie wnoszą i w żaden pozytywny sposób nie wpłyną na Twoją pracę.

Tyle ode mnie. Co Ty byś dodał do tej listy? Może robisz jeszcze coś co pomaga Ci się rozwijać i ciągle pcha Cię do przodu? Napisz o swoich metodach w komentarzach, podziel się swoimi dobrymi praktykami!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 + 3 =